Rodné Sasko a severozápadní Čechy. Krušné hory, Česko-Saské Švýcarsko, kaňon řeky Labe v Českém středohoří. V jeho světoznámých knížkách prérie Severní Ameriky, jihoamerické pampy či hory a pouště Blízkého východu. Než se proslavil, nikdy v krajinách, které ve svých dílech popisoval, nebyl. Skutečnou inspiraci pro romantické kulisy jeho příběhů, ať už se odehrávaly kdekoliv na světě, byla právě místa, která každý Severočech dobře zná.

Ano, slavný spisovatel Karel May (1842 - 1912), saský rodák, tu byl doma. I o tom je výstava, kterou o muži, jenž stvořil spravedlivého Old Shatterhanda a náčelníka Apačů Vinnetoua, připravilo Muzeum města Ústí nad Labem společně s Národním muzeem Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur.

Na výstavě se návštěvníci mohou seznámit jak s odkazy na literární dílo Karla Maye, tak na jeho pozdější reflexi v populární kultuře, kde se především v období kolem roku 1970 výrazně prosadily filmové adaptace řady jeho děl.

A jaký byl tedy vztah Karla Maye k Ústí nad Labem? Ústí nad Labem je dnes jediné město v Česku, které má ulici Karla Maye a ve městě se nachází dvě pamětní desky. V Brné na penzionu Srdíčko a v Revoluční ulici na domě, kde žil přítel Karla Maye knihkupec Franz Krüger.

Přijďte na výstavu a dozvíte se mnohem víc. Výstava zahájená 5. února potrvá do 8. června.