Další díla autora právě tohoto skvostu ukazuje již více než měsíc výstava v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem (GMU). Její název V. K. N. je tvořen z iniciál Vratislava Karla Nováka (1942 - 2014), který se, bohužel, zahájení roudnické výstavy 10. dubna nedočkal.

V Ústí nad Labem vytvořil Kyvadlo

Metronom je zřejmě Novákovým nejznámějším dílem, ale stopu autor zanechal i v Ústeckém kraji. Kyvadlo na budově České národní banky v Ústí nad Labem z roku 1996 je jeho práce.

Ve veřejném prostoru po něm najdeme výrazný otisk i v Brně kovový monument Nakloněné kruhy, který se dříve nacházel před Janáčkovým divadlem, nyní naleznete u kampusu Masarykovy univerzity.

A před osmi lety vytvořil 25 metrů vysokou Krystalovou věž trojúhelnou rozhlednu nad řekou Ohio v Cincinnati v USA.

Poslední bylo Velké motovidlo

Vraťme se však k samotné výstavě v Roudnici nad Labem. Ta je nejvýznamnějším výstavním projektem letošního roku v GMU. Podle návrhu Vratislava Karla Nováka jej realizovali Ludmila Šikolová, Kateřina Nora Nováková a Jan Červinka, za GMU v Roudnici nad Labem je kurátorem výstavy Miroslav Divina.

„Roudnická výstava představuje například některá starší díla Vratislava Karla Nováka, která byla určena pro výstavu Ideas into Objects Reinterpreting the Notebooks of Leonardo da Vinci v Cincinnati, kresby nesčetných technických nápadů, mobilní objekty a podobně. V hlavním výstavním prostoru se pak objevuje několik monumentálních pohyblivých plastik z nedávných let, mezi nimiž je i jeho poslední dílo Velké motovidlo," popisují autoři.

Komponenty různých strojových konstrukcí se pohybují, jsou osvětleny nebo samy vydávají světlo a vrhají stíny a prostor stěn s pohyblivými obrazci je tak součástí celé instalace.

Vratislav Karel Novák působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a později na Fakultě umění a designu v Plzni. Vedle monumentálních plastik se věnoval tvorbě drobných pohyblivých objektů a šperků. Ty jsou v jeho podání velmi specifické, neboť jsou spíše volnou drobnou plastikou, než šperkem k běžnému nošení. Mnohdy obsahují i oblíbený Novákův kinetický prvek a variabilitu.

„Pro jeho dílo, které bychom mohli zahrnout pod pojem kinetický konstruktivismus, je typická technická promyšlenost a rafinovaná hravost. Veškeré objekty skýtají pohybovou variabilitu, ale také několik vrstev hlubších významů, které v nich můžeme odhalovat," hodnotí autoři výstavy, jež bude v GMU Roudnice nad Labem přístupná veřejnosti ještě měsíc, až do 15. června.

GMU v Roudnici nad Labem vyhlásila výtvarnou soutěž k výstavě V. K. N. pro školy i veřejnost na téma RECYKLOVANÉ UMĚLECKÉ VYNÁLEZY. Během jednoho měsíce trvání výstavy do GMU zavítaly školní skupiny, dále také rodiče s dětmi, kteří sem přináší originální šperky, drobné umělecké předměty z recyklovaného materiálu: drátů, kancelářských sponek, plastů, plechovek, knoflíků, cédéček, hřebíků, víček, starých komponentů z PC či elektronických součástek. Nejlepší návrhy budou vystaveny ve Výtvarném ateliéru v galerii a odměněny.

Školy také využívají program galerijních animací k výstavě. Výstava je interaktivní a upoutá každého návštěvníka. Navštívili ji rodiče s dětmi, školní skupiny, senioři z Univerzity 3. věku UJEP Ústí nad Labem i například návštěvníci z Jedličkova ústavu v Praze.

Nově byl otevřen Výtvarný ateliér k výstavě V. K. N., kde je pro návštěvníky připravena dílna. Stejně jako výstava je ateliér zpřístupněn všem návštěvníkům od úterý do neděle v otevírací době galerie od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin do 15. června 2014.

Více na www.galerieroudnice.cz