Pátek, 11. ledna 2013, 14 hodin. Také ve sněhem zapadané Kytlici na Děčínsku začíná historicky první přímá volba prezidenta České republiky. A místní lidé o ni mají docela zájem – před otevřením volební místnosti na Obecním úřadu se dokonce tvoří malá fronta.

Jedna ze zajímavých otázek ve spojitosti s volbou nové hlavy státu pro místní obyvatele zní: Podpoří obyvatelé Kytlic „svou" kandidátku Táňu Fischerovou, která sem dlouhá léta jezdí na chalupu a v obci má spoustu známých a přátel? První dojmy po začátku volby nasvědčují tomu, že spíše ne.

„Koho jsem byla volit, vám samozřejmě neřeknu," prohlásila na otázku, zda volila Fischerovou, vůbec první „prezidentská" volička v Kytlici Brigita Dítětová. V obci žije asi 27 let, volit chodí poctivě při každých volbách. Proto si nemohla nechat ujít ani volbu prezidenta. Svůj hlas hodila do urny jako první ze všech 429 oprávněných voličů v Kytlici.

„Fischerovou známe, fandíme jí, ale nevolíme ji," shodli se dva mladíci, kteří k volební urně dorazili také mezi prvními. Aby vůbec mohli volit, čekala je několik kilometrů dlouhá procházka po sněhem pokryté silnici. A navíc 
v pořádné zimě.

Prezidentské volby v Kytlici.„Lidé ji tu zase tolik neznají," tvrdila na adresu Fischerové jedna ze členek volební komise.

Naopak místní patriot a někdejší starosta obce Emil Sedláček má jasno. Táňa Fischerová je jeho přítelkyně, proto jí dal hlas. „Mně se hrozně líbil komentář ve vašich novinách, kde se psalo, že v prvním kole volí člověk srdcem, ve druhém pak rozumem," prohlásil Sedláček.

Fischerové fandí i starosta obce Josef Janouškovec. Jestli jí ale vhodí do urny svůj volební hlas, to neprozradil.

Sama Táňa Fischerová 
v Kytlici nevolila. Má totiž trvalé bydliště v Praze 2. A sama má jasno: Pokud do druhého kola prezidentské volby postoupí dvojice Miloš Zeman a Jan Fischer, volit už rozhodně nepůjde.

„Paní Fischerová se v tomto případě druhého kola prezidentské volby nezúčastní," řekl Děčínskému deníku jeden ze členů volebního štábu.

Obec Kytlice
Kytlice jsou malá obec, která leží na říčce Kamenici v Ústeckém kraji v okrese Děčín, 6 km severně od města Nový Bor. Obec se skládá 
z pěti místních částí. V roce 1900 měla obec 1001 obyvatel, dnes jich má pouhých 443. Kytlice byly 
v minulosti známy jako sklářská vesnice, dnes jsou převážně ves chatařů a turistů jezdících sem za krásnou krajinou Lužických hor 
a nedaleké Jedlové.
V obci mělo chalupu několik umělců, včetně Miroslava Horníčka, který je zde pochován, nebo Vlastimila Brodského. Na cestě mezi Kytlicí a Polevskem zemřel při nehodě herec Tomáš Holý.