Více než devadesát kilometrů má na území Ústeckého kraje páteřní cyklostezka od Štětí až po Hřensko. Necelé tři týdny od povodní je však Labská stezka schopna na většině postupně dobudovaných úsecích s povrchem z asfaltu či zámkové dlažby nabídnout cyklistům standardní pohodlí pro svezení.
Jak informovala Ellen Herzogová z krajského úřadu v Ústí nad Labem, největší ránu dala velká voda na již dokončených částech cyklostezky dopravním značkám a zábradlím. Škody se zatím sčítají. Největší však budou mezi Ústím a Děčínem, kde byly poškozeny nedostavěné úseky stezky či nájezdy na stezku.
Sčítače bez úhony
Bez úhony povodeň přečkaly například sčítače cyklistů, které letos Ústecký kraj pořídil. „Pro Labskou stezku v Ústeckém kraji jsme dodávali celkem tři sčítače firmy Eco-counter monitorující pohyb pěších a cyklistů. Povodně byly skutečným zátěžovým testem a jsme rádi, že vydržely bez poškození a sčítají dál," říká Luboš Kala z obecně prospěšné společnosti Partnerství, která sčítače v České republice distribuuje.
Kromě krátkého úseku v Žalhosticích za Litoměřicemi je Labská stezka v Ústeckém kraji po celé délce, kde již byla dokončena výstavba, sjízdná. To se ovšem může, vzhledem k trvalému dešti během posledních dnů a opět stoupající hladině řeky Labe, změnit. Věřme ale, že nijak dramaticky.
Jednotlivé úseky
Za Roudnicí nad Labem je cyklostezka po pravém břehu řeky sjízdná. „Nedoporučujeme vydávat se po levém břehu řeky, pokud tak učiníte, trasa je zde ve špatném stavu a oficiálně je zde cyklostezka uzavřená. V Nučničkách zatím nefunguje přívoz. Trasa z Terezína do Litoměřic podél Ohře je za sucha sjízdná, ale pro její stav ji nelze doporučit," upozorňuje Ellen Herzogová.
Jak vypadá Labská stezka v úseku Litoměřice Ústí nad Labem? Průjezd Litoměřicemi je bez problémů a až před Žalhostice se jede pohodlně. Zde byl zhruba půlkilometrový úsek ještě minulý týden částečně pod vodou, A vytrvalý déšť může nezpevněný povrch v těsné blízkosti řeky znovu proměnit v minimálně bahenní lázně. Pokračovat se však dá objížďkou po silnici II/261. „Ze Žalhostic až do Ústí nad Labem je již opět celý úsek sjízdný. Místy jsou po cestě nánosy po povodních, které ovšem nepřekážejí průjezdnosti," uvádí Ellen Herzogová.
Za Ústím nad Labem je stezka přes Velké Březno sjízdná bez problémů až do Těchlovic, pouze místy se objevují odkladiště materiálu po povodni. Z Přerova přes Těchlovice, Jakuby a Nebočady je cyklostezka stále ve výstavbě. V jednom místě v Těchlovicích chybí zcela 50 metrů stezky. „Je to výjezd na silnici a tam je potřeba přetlačit kolo sutí kamenů, ale už tam je prošlápnutá cesta. Dále je proto třeba pokračovat po silnici II/247, avšak v Křešicích u zahradnictví se lze napojit opět na stezku a bezproblémově pokračovat pod Tyršův most v Děčíně." Úsek z Děčína ke státní hranici je zatím uzavřen. Voda z cyklostezky v Dolním Žlebu totiž ustoupila teprve v neděli 16. června. Po povodni zde zůstalo velké množství naplavenin včetně křesel, částí chat a různých odpadků. Čištění tu proto začalo až 20. června a dosud probíhá. Úsek by měl být otevřen 1. července, ale hladina řeky stoupá a děčínský magistrát včera upozornil, že ve středu nejspíš Labe silnici do Dolního Žlebu znovu zatopí.
Občerstvení není…
Některá restaurační zařízení u Labské stezky, která povodeň na začátku června zasáhla, otevřou pravděpodobně do přibližně čtrnácti dnů. Mimo provoz je například Tivoli ve Velkém Březně. Tragický konec znamenaly záplavy pro známou Labskou baštu na Střekově v Ústí nad Labem, kterou voda poničila již několikrát. Statik nařídil její zbourání. Již minulý týden ale její majitel Deník ujistil, že za několik měsíců by si zde lidé pivo a večeři mohli opět objednat.
… ať je co nejdřív
„Sezona na Labské stezce se velice slibně rozjela i díky zesílenému společnému marketingu s německými kolegy, který propaguje Labskou stezku jako jeden produkt v ČR i Německu. Teď je důležité obnovit provoz na Labské stezce v co nejbližší době, aby ztráty malých a středních podnikatelů podél stezky v nejvyšší sezoně byly co nejmenší," říká Daniel Mourek z Nadace Partnerství, která rozvoj stezky koordinuje.