Ve všední dny je zatím vrchol Lovoše navštěvovaný sporadicky, o víkendech, pokud je pěkné počasí, je tomu jinak. „Proto zatím máme otevřeno jen o víkendech, ale začátek letní sezony se blíží,“ naznačil jeden ze dvou provozovatelů chaty na Lovoši Ondřej Mirovský fakt, že vrchol Lovoše bude v létě nabízet občerstvení každodenně.

„Kdybych si chtěl dát kafe, pivo a tatranku, kolik zaplatím?“ zeptal se reportér Deníku na svou oblíbenou výletní kombinaci. „Tatranku si nedáte, protože obsahuje palmový olej, takže ji nenabízíme, ale pivo máme za 52 korun, kávu za 59 korun, polévku nabízíme za 69 korun a nově děláme velkou porci belgických hranolek za 86 korun. Jsme horská bouda, kde je problém s pitnou vodou a zásobování není jako v supermarketu, takže cena piva je jiná než v Lovosicích na nádraží,“ poznamenal Mirovský. Nádražní restaurace v Lovosicích nabízí pivo o zhruba dvacet korun levněji. Chata na Lovoši má v nabídce i naprostou klasiku, jakou je párek v rohlíku.

Kašpárek v rohlíku pobavil Ústí.
Den dětí zpestřil v Ústí Kašpárek v rohlíku. Rodiče pařili a děti si užily hity

Přesto na Lovoši před sezonou nezdražují. „Zvyšující se náklady jsme promítli do cen už před časem, nově už ceny zvedat nebudeme,“ zmínil Mirovský.Automat je i na kartu

I když má prozatím chata na Lovoši ve všední dny zavřeno, o občerstvení zde výletníci nepřijdou. Unikátní záležitostí, která snad nemá obdoby na žádném vrcholu Českého středohoří, je prodejní automat. Díky němu je možné si koupit něco nealkoholického k pití nebo rychlou svačinku i v době, kdy je bouda zavřená. Platit se dá kartou, což preferuje čím dál více lidí.

Ve zlepšení služeb na Lovoši doufá Karel Čtrnáctý, který zdejší boudu navštívil v minulosti. „Přišli jsme kolem jedenácté, když už dávno měli mít otevřeno, nakonec přišli nějací brigádníci. Limonádu mají opravdu drahou, takže kdo chtěl nealko, protože měl pod kopcem zaparkované auto, tak litoval, že si nemohl dát pivo. Jenže chlazené pivo mělo tak prvních pět lidí, čekalo nás tam víc, protože byl víkend. Zbytek měl pivo teplé,“ vzpomněl Čtrnáctý.

Říp je celostátní atrakce

Stejní provozovatelé jako na Lovoši mají pod palcem i turistickou chatu na Řípu, jen kousek od proslulé rotundy sv. Jiří. V dřevěné stavbě zdobené secesními prvky si dáte kávu za stejnou cenu jako na Lovoši, polévka je za 63 korun. Pivo je tady o něco dražší, za půllitr zaplatíte 56 korun. „Říp je mnohem známější kopec, takže lidé jsou mírně zvýšenou cenu v porovnání s Lovošem schopní akceptovat,“ řekl Mirovský.

Na tahu z Ústí do Děčína se střetla dvě auta, zasahovali hasiči a policisté.
Na tahu z Ústí do Děčína se střetla dvě auta, zasahovali hasiči a policisté

Jeho slova částečně potvrzuje paní Světlana, která přiznala, že si pivo za tu cenu dá, ale jen jedno a jen proto, že jiná možnost není. „Ale nadšená nejsem a váhala jsem,“ dodala asi padesátiletá turistka. I na Řípu člověk může zahnat hlad polévkou za párkem v rohlíku za 45 korun.

Milešovka zdražila

Větrná hora, jak je Milešovka přezdívaná, má na svém vrcholu jak horskou boudu, tak nouzovou útulnu a dokonce i meteorologickou stanici. Oproti loňské sezoně v chatě zdražili zhruba o 25 procent. „Kromě zvyšujících se cen nápojů a potravin na nás nejvíce doléhají vysoké ceny energií. Stále máme na zřeteli, že zdražování se netýká pouze nás, ale i našich zákazníků. Proto se držíme při zemi. Například za pivo a polévku u nás zaplatíte 106 korun,“ shrnul aktuální situaci provozovatel horské chaty na Milešovce Janek Piegl. Zároveň ale přiznal, že pivo není klasický půllitr, ale točí ho do čtyřdecových sklenic.

Milešovka

„Kdo se nebojí námahy osmi hodin chůze, pustí se pěšky z Ústí nad Labem na Milešovku,“ napsali F. Pinc a A. Kolář ve Vlastivědných výletech z Ústí nad Labem. Milešovka je nejvyšší horou Českého středohoří, tvoří výraznou dominantu s vrcholem ve výšce 836,7 m n. m. Její součástí je i národní přírodní rezervace. Hora je považována za největrnější v Česku, bezvětří je tu průměrně jen osm dnů v roce. Aktuální meteorologické údaje je možné sledovat na webu zde