První šanci vyzkoušet si letošní sníh dostanou lyžaři na Ústecku. Největší lyžařské středisko Telnice  vleky spustí v neděli, ale šanci již v sobotu dostanou milovníci lyží a snowboardů v Malečově. Na horách totiž leží až několik desítek centimetrů sněhu.

Ústečtí lyžaři na to, až se zase budou moci prohánět po sjezdovkách, netrpělivě čekají.

„Pokud budu moci, tak bych na lyže již jel. Ovšem obávám se toho, že ještě nebude dost vysoká sněhová pokrývka. Sněžit začalo ve čtvrtek a to je podle mých zkušeností velmi málo," řekl včera Deníku Ústečan Zbyněk Zahradníček.

JAK JEZDÍ SKIBUS?

Skibus – linka číslo 10, zatím z Ústí nad Labem na Telnici nejezdí. V provozu bude až od 22. 12. 2012 do 17 .3. 2013, a to s odjezdy z nástupní zastávky Divadlo. Dopravní podnik jedná o tom, že bude zajíždět i do Chlumce. Zpáteční jízdenka bude stát 60 korun pro dospělé a 30 pro děti.

Telnice

V sobotu na Telnici zcela určitě vleky nepojedou.

„Napadlo asi 40 centimetrů sněhu, ale je problém, že je příliš mokrý a měkký, Kdybychom na něj pustili lyžaře, ze sjezdovek okamžitě zmizí. Musíme proto počkat, až se dostatečně ochladí a podklad zmrzne," řekl vedoucí střediska Jindřich Holinger.

V neděli ale již pojedou vleky na dětské sjezdovce Meva. Rozjet se má v 9:00 ráno. 

„Chceme se soustředit na příští týden," dodal Holinger. V pondělí proto chtějí na Telnici naplno pustit sněhová děla. Pokud bude přát počasí, středisko bude na plný provoz připravené příští víkend.  Ceny jízdného se na Telnici letos zvedat nebudou.

Zatím nejsou v okolí Telnice ani upravené běžecké stopy. Technici čekají, až dorazí náhradní díly na opravu rolby, která se rozbila a je proto rozebraná.

V letošním roce se lidé na Telnici na příliš velké novinky těšit nemohou. Skicentrum odpískalo projekt výstavby centra služeb kvůli komplikacím s dotacemi. Přesto novinku chce třetí týden v prosinci středisko představit. U vleku Meva otevře dětské lyžařské hřiště, které bude sloužit k výuce lyžování mládeže.

Malečov

Lyžařský klub Pohoří, který provozuje  lyžařský areál  u Malečova, má pro lyžaře ještě lepší zprávy. Vlek zde o víkendu pojede. 

Na sjezdovce je prý přes 20 centimetrů sněhu a to bude stačit.

„Spustíme dětský vlek, abychom zájemcům o lyžování alespoň trochu vyhověli," řekl Deníku jednatel klubu Tomáš Hübsch. I cena má být pro lyžaře velmi příznivá. Za celodenní jízdné na dětském vleku si klub účtuje 70 korun.

Rádi by zde prý vyhověli i náročnějším lyžařům. „Pokud to bude možné, spustíme zasněžování, abychom upravili i další části areálu," slíbil Hübsch.

Tisá

Horší zprávy mají pro milovníky zimních sportů v Tisé, kde je další lyžařský vlek na Ústecku. 

Ačkoli je v okolí obce přes 40 centimetrů sněhu, vlek se nerozjede.

„Sněhu je dost, ale je mokrý a mohl by se rychle shrnout. Vlek proto ještě nepustíme," uvedl starosta  Jiří Jandásek. Dodal, že místní vlek má zrekonstruovanou strojovnu.