Oproti oběma předešlým, poslední z trojlístku s názvem Bastei najdeme na levém břehu Labe. A přísluší do množiny oněch zákoutí, kam i přes atraktivní jméno směřuje pouze zlomek procenta výletníků. Tudíž se zde nedočkáte žádných hlučných davů, ani záchranné občerstvovací stanice. Jednoduchou terasu, kde se akorát našel prostor pro obyčejnou lavičku, obklopuje pouze ticho okolního lesa a odkudsi z hlubin se sem nese tlumená hluková clona provozu na rušné silnici. Před návštěvníkem se tady otevře velice hezký pohled, jemuž dominuje impozantní severní okraj rozeklané tabule útesu Schrammsteine. Dva pásy obnažených kompaktních pískovců hrají bohatým spektrem barevných odstínů: Světle rezavou počínaje a zlověstně temnou černí konče. Vrchol útesu je rozrušen ostrou hradbou buclatých kamenných věží i tenkých pískovcových jehel.

Malá Bastei u Krippenu se řadí mezi ta zákoutí, která málem potkalo definitivní zapomnění. Dokonce teprve nedávno byl vyčištěn svah pod terasou, aby kvalitě rozhledu nebránily vzrostlé stromy.

Zbrusu nové značení stezky

Poloha stranou se přirozeně promítla také do stavu přístupových cest. K Malé Bastei vedou celkem tři. Původně byla Malá Bastei zastávkou uprostřed trasy z Krippenu do Reinhardtsdorfu. Dnes se po ní spolehlivě dostanete akorát k vyhlídce Carolahöhe nad Krippenem. Dále začíná krátký soukromý pozemek se vstupem na vlastní riziko a poté následuje chaos lesních cest, kde se lze místy setkat s fragmenty starého značení.

Druhá možnost nabízí opačný postup, zkusit se sem vydat právě z Reinhardtsdorfu. Poslední a nejlepší znamená využít vrstevnicové magistrály „Mittelhangweg", která spojuje Krippen a Hirschmühle. Tato stezka disponuje novým značením, včetně upravené odbočky na Malou Bastei.

Užitečné informace

Nádherné panorama formace Schrammsteine se vám též otevře z plání nad Malou Bastei. Zde ho rozšíří i izolovaný skalnatý zub útesu Falkenstein. Stačí postupovat po obvodové polní cestě směrem vzhůru a průběžně se dívat dozadu, na krajinu za vámi.

Více na:www.wanderfreunde-elbsandsteingebirge.de

Zpracoval Jakub Hloušek