Komunistům se nepodařilo dojednat koalici s ČSSD a Severočechy.cz. Rádi by se s nimi dohodli na společné vládě tří stran, ovšem jejich partneři jsou prý k takové variantě  velmi zdrženliví.

Podle lídra komunistů Oldřicha Bubeníčka se vyjednávací tým ve středu setkal se zástupci obou stran. Dozvěděl se, že by mnohem raději vládli ve dvou. „Vytvoření trojkoalice je nyní velmi nepravděpodobné," řekl Bubeníček.

Komunisté prý při jednání s oběma stranami chtěli vědět, zda jsou ochotní jít do trojkoalice, kterou vítězná strana podporuje, ačkoli by se mohla dohodnout pouze s jedním partnerem, Na většinu potřebuje krajský vláda 28 zastupitelů. Komunisté jich mají 20, sociální demokraté 13 a Severočeši.cz obsadili 9 zastupitelských křesel.

„Ptali jsme se jich i, jak by si představovali dvojkoalici nebo práci v opozici," dodal Bubeníček. Konkrétnější ale nechtěl být.

Zástupci obou stran ve středu ČTK řekli, že trojkoalice uzavřená ale definitivně není. 

Arno Fišera v sídle YMCA v Krásném Březně debatoval v sobotu s ústeckými sociálními demokraty a příčinách volebního výsledku ČSSD v Ústeckém kraji a možnostech, které nabízí.

„Varianta jedna je dvojkoalice, dvojka je trojkoalice, varianta tři je taková širší," řekl krajský předseda ČSSD Arno Fišera. Dodal, že většinově se k ní zastupitelé nekloní, ale prý mohou názor změnit.

Podobně se vyjadřují i Severočeši.cz. „My se nevyhraňujeme, na to máme málo mandátů. Nedělali jsme žádné personální požadavky," uvedl jejích lídr Jiří Zelenka.

O tom, jak se bude situace vyvíjet, se musí komunisté teprve poradit. Podle Bubeníčka se krajský výbor sejde v pondělí a měl by se rozhodnout, pro jakou formu koalice se rozhodne.

Komunisté zatím nemusejí spěchat. I kdyby se na koalici dnes dohodli, stejně se zastupitelstvo nemůže sejít. Podle informací na úřední desce ústeckého krajského soudu jsou nyní podány dvě stížnosti na neplatnost voleb.

Jednu minulý týden podal Lukáš Kohout, ve středu třiadvacetiletý Roman Razák z Varnsdorfu, který je údajně s Kohoutem také spjatý. Dokud soud nerozhodne, nejsou volby platné.

Do situace kolem povolebního vyjednávání navíc může zasáhnout tlak vedení sociální demokracie na odstoupení krajského předsedy ČSSD Arna Fišery kvůli volebnímu debaklu. Naposledy to dopisem udělal předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc. ČSSD získala v kraji jen polovinu hlasů než před 4 lety, což se přičítá například skandálům kolem dotací. Fišera rezignaci již před tím odmítl.