Ústecko - Jezero Milada? Studie jsou nemilosrdné. Není vhodné pro plachtění, ani nepřitáhne turisty z Německa. Spíš lidi z okolí. Na druhou stranu tu lze pěstovat kanoistiku a mohl by tu stát penzion či tříhvězdičkový hotel o třiceti pokojích. Chce to jen maličkost, investici kolem 150 milionů korun.Studii na toto téma zpracovala společnost KPMG. „Dovolili jsme si navrhnout dvě varianty," popsal studii Ondřej Špaček ze společnosti. „Nulová předpokládá ponechání jezera přírodě a vybudování jen několika cyklostezek a rybaření."

Ve variantě druhé navrhují kromě ubytovacích zařízení ještě autokemp, vybudování pláží, zázemí pro sportovní vyžití, vodní atrakce pro rodiny s dětmi, potápění a rybaření, mohl by tu jezdit malý vláček, dětská hřiště, naučná stezka, půjčovny, konferenční sály, přírodní amfiteátr, běžecké a bruslařské tratě a další. „Navrhujeme například možnost vybudovat přístaviště pro výletní lodě, na které je již stavební povolení. Vyžadovalo by investice ve výši 20 až 30 milionů korun," řekl.

K tomu architekt Vladimír Charvát, zabývající se architektonickou a inženýrskou činností, vysvětlil, že Milada a její okolí vhodně vyplňují prostor mezi Teplicemi a Ústím a že je třeba přihlížet ke koncentraci obyvatel. „Lokalitu doplní nová silnice mezi Ústím a Teplicemi."

Bohužel, lokalita podle Špačka z KPMG má i minusy.

Jak totiž dál experti z KPMG ve studii uvádějí, nedoporučují z ekologických důvodů ani pustit na jezero motorové čluny a vodní skútry.

Stejně tak báňský úřad nechce povolit výstavbu na plochách, pod nimiž jsou zásoby uhlí, a navíc je celé území nestabilní, stále tu dochází k pohybu svahů. Město Ústí si ale chce některé závěry studie ještě ověřit.

Motorové čluny

„Zpracovatelé studie před dvěma lety vycházeli jen z údajů Českého hydrometeorologického ústavu na Kočkově," upřesňoval ústecký lékař a radní Pavel Dlouhý (ČSSD). „Palivový kombinát nám přislíbil monitorovací stanici na vítr," pokračoval Dlouhý. „Svazek obcí také prověřuje variantu, kdy bychom pustili na vodu i motorové čluny, technika se stále zdokonaluje."

Jinými slovy, na rekreační využití Milady si budou muset zájemci ještě počkat několik let. Všechny plány jsou pouze v teoretické rovině.