Již téměř dva roky jsou kóje zdejších obchodů prázdné a město je musí obsadit. Pokud to neudělá, hrozí mu, že bude muset vrátit evropskou dotaci, kterou dostalo (ČTĚTE ZDE: Jestli nepronajme Zanádraží, může Ústí přijít o miliony).

Primátor Vít Mandík včera řekl, že město nové výběrové řízení bere jako poslední pokus nějakého nájemce najít. „Stále chceme dát přednost tomu, aby si prostor někdo pronajal," prohlásil.

Jako konečný termín si vedení města dalo konec ledna. „Pokud do té doby nikoho nenajdeme, město bude prostor provozovat samo," dodal primátor. Podle něho tak i v případě neúspěchu nehrozí, že by prostor zůstal prázdný a město dotaci vracelo.

PSALI JSME:
FOTOGALERIE: Zanádraží má konečně po kolaudaci
HLASUJTE: Ze zanádraží je doupě feťáků

Do prostor za hlavním vlakovým nádražím s parkovištěm, obchody, vyhlídkovou terasou a lávkou přes přilehlou silnici k řece Labi investovalo Ústí 170 milionů korun, většinu uhradilo z evropské dotace. Otevřelo je počátkem roku 2011. Podmínkou dotace je, že prostor musí být využitý.

Město přiznává, že největším problémem je nutná investice do prostoru. Obchody jsou jen v hrubé stavbě a náklady na jejich zprovoznění odhaduje na 4 až 12 milionů korun. Peníze má investovat nájemce. Podle radního Pavla Dlouhého (ČSSD) to bylo největší překážkou při předchozím vyjednávání. Tehdy město vybralo společnost Simplex Porus.

Ta nakonec odmítla podepsat nájemní smlouvu. Jednatel společnosti Petr Šimůnek Deníku řekl: „Nelíbilo se nám nájemné."

Radnice chce podobnému scénáři zabránit. „V nové soutěži zvažujeme, že by zájemci museli zaplatit nějakou kauci," uvedl Dlouhý.

V minulosti měl o Zanádraží zájem Vlastimil Žáček (ODS). „Bude záležet na podmínkách, poradíme se o tom. Ale podnikatelé, kteří měli zájem, již vstoupili do jiných projektů," uvedl.