Letos to pro ně budou „první“ Vánoce ve třech. Řeč je o Tereze Raditsch a známém šéfkuchaři a porotci televizní show MasterChef Marku Raditschovi a jejich malé dceři Vanessce. „Ve třech jsme už vlastně slavili loňské Vánoce, jen byla malá ještě v břiše vedle kapra a bramborového salátu,“ usmála se Tereza Raditsch z Teplic, která nedávno oslavila 27. narozeniny a s rodinou žije v Praze.

Jak se těšíte na Vánoce?
Moc, jako na vše, co je s malou poprvé. Už začíná vnímat věci kolem sebe. Myslím, že bude z těch všech ozdůbek a světýlek nadšená. Chtěli bychom, aby měla na Vánoce z dětství vždy krásné vzpomínky, takže se budeme snažit o tu nejlepší vánoční atmosféru se vším všudy. Doufáme, že tatínek nakoupí spousty dárečků, abychom mohly obě dlouho rozbalovat. (úsměv)

Dárky už máte či je sháníte na poslední chvíli?
Dárky mám už všechny. Nejsem ten typ, co je shání na poslední chvíli. Snažím se celoročně naslouchat, co by si ostatní přáli, pak si to zapíšu a před Vánoci už nemám zase takovou hoňku.

Stromeček kupujete živý?
Ano, už nám stojí ozdobený. Kupujeme ho každý rok asi deset dnů před Vánoci. Ta jeho vůně patří neodmyslitelně k tomuto období.

Pečete cukroví?
S tím si hlavu nedělám. Vždy dostaneme od babiček plné krabice s několika druhy, takže je zbytečné péct své.

Ilustrační fotografieZdroj: DENÍK/ArchivJak bude u vás vypadat štědrovečerní tabule?
Od našich jsem byla celý život zvyklá na klasickou štědrovečerní večeři - tedy rybí polévka, kapr, salát, řízky. Marek ale kapra nejí a protože jsme chtěli dodržet alespoň tu rybí tradici, udělali jsme si loni mořský jazyk, brambory a chřest. Klasiku jsem si pak dala u našich na návštěvě. Letos jsme si říkali, že "vodní" tradici opět dodržíme, ale pojmeme to trošku jinak. Začneme ústřicemi a jako hlavní chod si dáme bretaňského humra.

Budete vařit vy, nebo manžel?
Já se budu držet přísloví, kdo nic nedělá, nic nezkazí a nechám se od manžela obsluhovat. (úsměv) Vařit bude tedy on, tak jako zatím každé jídlo od první chvíle, kdy jsme se potkali.

K oslavě Vánoc patří i návštěvy blízkých přátel a rodiny. Máte v plánu přijet do Teplic?
Co by byly Vánoce bez rodiny? 25. prosince se všichni sejdeme v Teplicích a rozdáme si zbylé dárečky a já si dám konečně toho kapříka. Do konce roku pak ještě objedeme rodinu z Markovy strany.

Sledujete pohádky? Kterou nejraději?
Má nejoblíbenější pohádka už od dětství je Šíleně smutná princezna. Mám v ní ráda hudbu a herecké obsazení.

Nemáte obavy, že přes svátky naberete nějaké kilo navíc?
U nás doma řešíme jídlo každý den. Jedna z prvních otázek od Marka po probuzení je, co si dám k snídani a co bych chtěla připravit k obědu a večer, buď jdeme někam do restaurace, nebo vaří doma. Jídlo je věc, která nás nejvíc spojuje a baví oba. A Vánoce nebudou výjimkou. Akorát si dáme o pár kousků cukroví navíc. Snažíme se dost sportovat a jíst zdravě a chutně. Mé tělo bylo před porodem hodně zvyklé na sport, pohyb a celkem rychle se vrátilo zase zpět do původní podoby. Paradoxně mám teď ještě o asi tři až čtyři kila méně. Už jeden a půl měsíce po porodu jsem byla na své váze. Stále kojím a to tomu nejspíš napomáhá. Žádné diety ani omezení v jídle bych nezvládla, když máte po boku manžela kuchaře, který doma denně vaří, není to možné.

Jak zvládáte předvánoční hektické období. Rodina rovná se více starostí?
Nikdy mi Vánoce nepřišly hektické a není to tak ani teď. S malou je pár věcí jinak, ale jsou to maličkosti, nevidím žádný velký rozdíl. Ona je celkem klidné dítě, nechá nás najíst v restauraci, zatímco leží vedle v kočárku, spánek máme taky v pohodě. Akorát se s ní tedy musím dělit o tatínkovu pozornost, což občas jako žárlivec špatně nesu. (úsměv)

Jaké máte plány pro příští rok? Bude mít Vanesska sourozence?
V lednu se chystáme k moři, jinak žádné velké plány nemáme a zatím ani neplánujeme další dítě. Jsme naprosto spokojeni a chceme malé dát maximum energie, lásky a pozornosti. A to všechno by možná nebylo úplně stoprocentní, kdybychom měli hned další mimčo.