Tour po vojenských muzeích začne v sobotu 12. září, kdy mostecké muzeum odveze zájemce o historii do Lešan, zdejšího vojenského technického muzea. Muzeum se nachází mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou, v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren. Od roku 1996 je zde expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha. V současné době ji tvoří více než 700 historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel, raketová technika, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál pocházející z období od roku 1890 až do současnosti.

Oblastní muzeum Most patřilo k hlavním organizátorům letošních oslav 70 let od konce 2. světové války. U Jezera Most byla bitva (více zde).

Druhou zastávkou muzejní tour bude Kovářská, kam se uskuteční zájezd opět v sobotu, a to 26. září. V Kovářské na Chomutovsku se nachází muzeum největší letecké bitvy nad Krušnohořím, ke které došlo 11. září 1944.

Na říjen chystá mostecké muzeum dva zájezdy, a to do leteckého muzea v Kbelých, kam se pojede 10. října, a do Militärhistorisches Musea der Bundeswehr v Drážďanech. Do saské metropole se pojede 24. října.

Exkurze po vojenských muzeích zakončí 14. listopad, kdy se organizuje zájezd do Armádního muzea v Praze na Žižkově.

V některých případech se neplatí vstupné, pouze doprava. Zájemci se mohou informovat a hlásit buď přímo v Oblastním muzeu v Mostě, nebo v Turistickém informačním centru v budově Magistrátu města Mostu.

Přehled

12. září - Vojenské technické muzeum v Lešanech.

26. září -  Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím v Kovářské.

10. října -  Letecké muzeum Praha – Kbely.

24. října - Militärhistoriches Museum der Bundeswehr Drážďany.

14. listopadu - Armádní muzeum Praha – Žižkov.