Téměř polovina řidičů zmíněných evropských zemí má pocit, že používání navigace rozptyluje pozornost a může ohrozit bezpečnost silničního provozu. „Je to skvělý pomocník, ale někdy může být nebezpečné spolehnout se na rady systému stoprocentně. Ani ti, kteří systému GPS důvěřují, nemusí dorazit do cíle," varuje Radek Bureš, vedoucí oddělení pojištění motorových vozidel pojišťovny Generali.
Příznivci a odpůrci
Od doby, kdy se navigace stala víceméně běžnou záležitostí, dělí se majitelé na dva tábory. Jedni preferují zabudovanou navigaci, druzí přenosnou. Výhody i nevýhody vám vysypou z rukávu obě skupiny. „Podle našeho průzkumu je tábor příznivců přenosné navigace mnohem početnější. Zabudovanou navigaci používá takřka 10 % řidičů, přenosnou přes 56 %. Více než třetina řidičů ji nepoužívá vůbec," říká Radek Bureš.
Poměr zastánců zabudované a přenosné navigace je přibližně stejný. Ovšem zatímco v Polsku nepoužívá navigaci vůbec až 28 % řidičů a v Rakousku 29 %, v ČR a v Maďarsku je to 41 % a nejvíc aut bez navigace jezdí na Slovensku, takřka 47 %.
Slepé následování se nevyplácí
Ač se to nezdá, navigace v autě se používají již déle než deset let. Mezi řidiči koluje mnoho historek, kam je kdy navigace zavedla, které se dnes vyprávějí jako zábavné. Ovšem v době, kdy se staly, to tak humorné situace nebyly.
Jeden z českých řidičů se podle GPS orientoval v Praze. Navigace zavelela: „Na příští křižovatce se otočte." A řidič se otočil. Bohužel, šlo o světelnou křižovatku a u ní stál bdělý policista. Rada navigace tehdy vyšla na 1000 korun pokuty a domluvu.
V roce 2008 obletěla svět fotografie polského auta potopeného v jezeře. Poblíž obce Glubczycze skončil na dvě jezera řidič, který se zcela spolehl na svou navigaci. Ta ale nebyla minimálně rok aktualizovaná. Během tohoto období poblíž Glubczycze zatopili část oblasti, kterou původně vedla silnice. Polák ignoroval značení, že cesta končí a zmizel ve vodě. Slepé následování navigace ho málem stálo život.
Důležité je také správné zadávání dat do přístroje. Vloni v létě vyrazil řidič z Ostravska na prázdniny u Kamencového jezera. Zadal tedy vesnici Kamenec, kterou mu systém nabídl, aniž se podíval alespoň na okres, do nějž míří. Navigace jej tedy dovedla do Kamence nedaleko Plzně, zatímco Kamencové jezero leží u Chomutova