Masově oblíbený historický jarmark v kulisách nejmenší městské památkové rezervace v Česku je za dveřmi. Kejklíři, muzikanti, šermíři i řemeslníci zaplní centrum města Úštěk na Litoměřicku tuto sobotu 18. srpna. Lidé se mohou těšit na pestrý celodenní program, který začne už v 9 hodin a potrvá do 22 hodin.

Hlavní organizátor akce Libor Uhlík uvedl, že mezi nejlákavější části programu bude patřit příjezd císaře Karla IV. a jeho velkolepý průvod s manželkou a celým honosným dvorem.

„Císař bude na jarmarku přítomný po celý den. Návštěva se ponese v duchu dvorních dam, rytířů, praporečníků, lučištníků a dalšího kostýmovaného doprovodu,“ popsal Uhlík.

Kromě císařské družiny se návštěvníci mohou těšit také na velké dobové tržiště s více než dvěma sty řemeslníky nebo na prohlídky památek a výstav. Na Mírovém náměstí bude umístěna hlavní historická scéna, kde se po celý den budou střídat jak hudební, tak divadelní umělci. Dále nebudou chybět třeba historické hry pro děti, rytířské ležení na hradním nádvoří, alternativní scéna na dvoře fary, historický kolotoč, jízda na koních, střelnice nebo ražba mincí.

Tak vypadal tradiční jarmark v Úštěku loni: 

a tak předloni: 

„Osobně se těším na politicko-satirické představení divadla Koňmo na hlavní scéně, které bude plné vtipných scének,“ poznamenal Uhlík s tím, že výčet atrakcí historického jarmarku je mnohem delší.

„Rád bych příchozí pozval také do Pohádkového světa, který bude umístěný ve dvoře praktické školy. Letní jarmark je jediný, kde se Pohádkový svět otevírá,“ poznamenal Uhlík.

Na nejstarší z úštěckých jarmarků, které se konají sezónně, se každoročně vypraví tisíce lidí. „Jezdíme sem nepřetržitě už dvacet let. Atmosféra je tu pokaždé skvělá. Těšíme se na dobové stánky i kulturní program, kde nás pokaždé něco překvapí,“ řekla Hana z Litoměřic, která na první jarmarky jezdila se svými dospívajícími dětmi a nyní je navštěvuje už s vnoučaty.

Pořadatelé očekávají tisíce návštěvníků. Pro ty, kteří přijedou autem, je připravené parkování zdarma na hrázi Jezera Chmelař. Pro cestující vlakem budou ze směru od České Lípy i od Lovosic posilněné spoje.