VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů není jen možností k poznávání

Severní Čechy - Do jedinečné mezinárodní akce, která se letos uskuteční 1. června, je v regionu zatím přihlášeno více než sto šedesát církevních objektů.

23.5.2012
SDÍLEJ:

Noc kostelů - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Škvára

Byli jste letos už v kostele? Pokud ne, máte jedinečnou příležitost v pátek 1. června. A nezapomeňte vzít s sebou i své děti. Můžete jim tak zpestřit jejich svátek.

Pro veřejnost se totiž v ten den opět otevřou mnohé dveře sakrálních památek po celé České republice. Probíhat bude ekumenický projekt Noc kostelů, jehož motto letos zní: „Vy všichni jste děti světla. Nám nevládne noc, ani temnota." (Srov. 1 Sol 5,5). Jeho cílem je představit křesťanství srozumitelnou formou a kostely jako důležitou součást společenského života obce či města a upozornit na jejich kulturní hodnotu.

Litoměřická diecéze se k ekumenickému projektu Noc kostelů, jehož mediálním partnerem jsou i regionální Deníky, připojuje potřetí.

Zájem pořadatelů rok od roku stoupá

„I když je akce organizačně náročná, rok od roku stoupá zájem pořadatelů ochotných dobrovolníků z farností a sborů, kteří ve spolupráci s kněžími přihlásí svůj kostel, kapli či modlitebnu k akci a následně připraví doprovodný program tak, aby byl pro veřejnost co nejzajímavější a přitom byl respektován sakrální prostor. Výsledek jejich několikaměsíční práce pak mohou posoudit sami návštěvníci," přibližuje mluvčí Biskupství litoměřického Jana Michálková.

Ta informovala, že v současné době je v litoměřické diecézi k Noci kostelů přihlášeno 162 církevních objektů. Jejich počet není konečný, další zájemci se stále ještě hlásí. Kromě katolické církve (124 objektů) se k akci připojily i Církev československá husitská (12), Českobratrská církev evangelická (12), Sbor církve bratrské (4), Pravoslavná církevní obec (3) a další.

„V roce 2010 to bylo celkem 65 objektů v litoměřické diecézi, ve kterých bylo během Noci kostelů napočítáno na 11 tisíc návštěvnických vstupů, a v roce 2011 to bylo 136 objektů s více než 23 tisíci návštěvnickými vstupy," doplnila Jana Michálková.

Vstup a programy jsou zdarma

Noc kostelů bude probíhat v pátek 1. června od odpoledních či večerních hodin až do půlnoci, přičemž tento čas je orientační, jednotlivé programy s přesnými časy jsou postupně zveřejňovány na www.nockostelu.cz.

Vstup do církevních objektů a doprovodné programy jsou zdarma. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty různých žánrů, zajímavé přednášky, komentované prohlídky, ukázky liturgických oděvů i předmětů, programy pro děti nebo návštěvy míst běžně nepřístupných. Pokud si však budou chtít jen tak v klidu posedět, budou mít i k tomu příležitost. Organizátoři mysleli i na toto a v rámci svých programů nabídnou prostor pro ztišení…

Jaké jsou letos novinky?

Letošní novinkou je výtvarná soutěž pro děti (podrobnosti čtěte na jiném místě této strany), pexeso s vyobrazeními liturgických předmětů, připravené speciálně pro Noc kostelů (autoři: ilustrace Mgr. et Mgr. Vít Pelc, text Mgr. Eva Hovorková a Mgr. Miloslav Marek), a brožury s přehledem otevřených církevních objektů na území litoměřické diecéze, které zároveň návštěvníkům poslouží jako poutnické pasy. Do těchto brožur si mohou nechat otisknout jednotlivá pamětní razítka a za určitý počet razítek jim bude vystaven certifikát poutníka. Bližší informace na webových stránkách Noci kostelů (www.nockostelu.cz) a u pořadatelů.

Jak pexeso, tak brožury (poutnické pasy) dostanou návštěvníci zdarma.

Biskup navštíví Smržovku

Noc kostelů v litoměřické diecézi i letos svým jménem zaštítil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant, který navštíví u příležitosti letošní akce Smržovku v Libereckém kraji.

„Chceme-li charakterizovat křesťanský evropský projekt „Noci kostelů", pak to můžeme snad oprávněně označit jako „odkrytí bohatství našich křesťansky smýšlejících předků". Kostely jsou většinou postaveny na významných místech obcí a měst, ale i na návrších a kopcích. Jen těžko je může kdokoliv z lidí přehlédnout. Přesto však, v současné době obzvláště, je lidé mohou míjet a procházet kolem nich jako kolem kulis, bez hlubšího zájmu, ale i proto, že chrámové dveře jsou zamčeny. Jistě, otevírají se pro konání bohoslužeb, pokud tam ještě někdy jsou. Při „Noci kostelů" se však chrámové brány otevřou i v noci proto, aby bylo všem zřejmé, že chrám jako posvátný prostor je i pokladnicí umění a krásy, otevřenou biblickou knihou o dramatech historie záchrany člověka, místem zastavení, údivu a zamyšlení, stejně tak modlitby a setkání s Bohem. Naši křesťanští předkové si do hrobů svá bohatství nevzali. Ponechali je nám. Máme co odkrývat sobě i druhým," říká v souvislosti s jedinečným projektem litoměřický biskup.

Kdo akci zaštítil a podpořil

Spolu s ním akci zaštítili také také hejtmani krajů Ústeckého a Libereckého a někteří starostové měst a obcí. Programy stejně jako v minulých dvou letech připravovaly jednotlivé farnosti a sbory samy, biskupství zajišťuje koordinaci a propagaci akce (včetně financování propagačních letáků a plakátů). Celou akci finančně podpořily Ministerstvo kultury ČR, Ústecký kraj, Liberecký kraj a Nadační fond Kalich. Ceny do soutěže věnovala firma DISTAV CZ stavební, s. r. o., Dino Toys s. r. o., Centrum Babylon Liberec, Zoologická zahrada Liberec, Zoologická zahrada Ústí nad Labem a Biskupství litoměřické. Hlavní koordinátorkou Noci kostelů za litoměřickou diecézi je Ing. Kristýna Solničková, MBA.

Historie Noci kostelů

Kristýna Solničková v souvislosti s historii Noci kostelů uvádí: „Psal se rok 2004, když jeden vídeňský kostelník zatoužil užít si klidnou chvilku v atmosféře nočního kostela. Nechal však odemčené dveře a světlo svící zářící do noci spolu s tichou meditativní hudbou linoucí se z kostela přilákalo kolemjdoucí. Ti se odhodlali vstoupit a po několika zvídavých dotazech rozhodl se kostelník udělat pro ně komentovanou prohlídku. Po této úspěšné náhodné akci se kostelník rozhodl, že by mohl totéž zkusit zopakovat. Zcela spontánně se k němu připojili ještě další kolegové a veřejnosti se tak otevřelo celkem 5 vídeňských kostelů."

Velký úspěch zaznamenaný v těchto několika objektech vedl podle hlavní koordinátorky akce za litoměřickou diecézi k tomu, že v roce 2005 vznikl na děkanství v centru Vídně tým, který vytvořil koncept pro první Noc kostelů. Čas plynul a po několika letech, v roce 2009, se „sláva" Noci kostelů dostala až za hranice Rakouska. Několik Brňáků, kteří se o věhlasu této akce dozvěděli, si řeklo, že to zkusí také. 29. května 2009 tak proběhla první Noc kostelů v České republice, při níž se otevřelo celkem 34 kostelů, kaplí a modliteben v Brně a několika dalších městech.

O rok později se již do Noci kostelů postupně zapojily všechny české a moravské diecéze a 28. května 2010 proběhla první celorepubliková Noc kostelů. Akce si získala velkou přízeň veřejnosti a v loňském roce překročila opět další hranice. V pátek 27. května 2011 se tak konala první česko-slovenská Noc kostelů.

Děti, zapojte se do výtvarné soutěže!

Novinkou je i výtvarná soutěž pro děti do 15 let na téma „MOJE NOC KOSTELŮ" aneb jak jsme prožili Noc kostelů, co nás nejvíce zaujalo.

Soutěží se ve třech kategoriích: I. kategorie děti do 6 let; II. kategorie děti od 7 do 11 let; III. kategorie děti od 12 do 15 let. Výtvarná technika i zvolený formát jsou libovolné.

Vítězové budou odměněni hodnotnými cenami. Výtvarné práce je třeba zaslat v termínuod 4. 6. do 15. 7. 2012 na adresu: Biskupství litoměřické, Dómské nám. 9, 412 88 Litoměřice a obálku označit heslem „Soutěž".

Na zadní stranu obrázku je třeba připojit tyto informace: jméno, příjmení, věk, adresa, tel. číslo a e-mail. Soutěž probíhá pouze na území litoměřické diecéze (obrázky nebudou vraceny).

Bližší informace na www.nockostelu.cz a www.dltm.cz

Mezi zajímavosti programů Noci kostelů 2012 patří např. to, že:

• spojení mezi 17 zpřístupněnými církevními objekty v Děčíně a okolí letos zajišťuje speciální autokar. Jízdní řád je součástí připravované mapy;

• římskokatolické farnosti Mostu a okolí a Občanské sdružení „Vtelno žije" pořádají „Okružní jízdu po kostelích Mostecka". Trasa začíná u kostela sv. Václava v Mostě, odjezd v 17.45 hod.;

• během Noci kostelů bude mezi čtyřmi otevřenými objekty v Semilech probíhat okružní autobusová přeprava poutníků;

• v rámci cesty „Magickou nocí za kostelíky na Verneřicku a Benešovsku" bude přidán další autobus, neboť jeden je již zcela zaplněn a stále se hlásí další zájemci (a ještě je možnost se přihlásit);

• v chrámu sv. Petra a Pavla v Mělníku bude otevřena kostnice + v sobotu 2. června bude půl hodiny před svítáním otevřena věž prvním 20 nadšencům;

• v Bílé-Letařovicích bude součástí prohlídky kostela i prohlídka blízké kostnice s kostěným oltářem (spojeno s výkladem o osudech vesnice). V sobotu 2. 6. 2012 program pokračuje barokní poutí z Českého Dubu do Letařovic.

Autor: Ivo Chrástecký

23.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) CNC specialista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Předlická č.p. 452/24, Předlice, Ústí nad Labem., Co tě u nás čeká za práci, " Budeš mít na starost obsluhu nejmodernějších strojů a obráběcích center s různým zaměřením. , " Na tobě bude nastavování a obsluha strojů včetně drobné údržby. , " Součástí práce je kontrola kvality jednotlivých kusů. , " Tvá práce jedním z nejdůležitějších prvků - na kvalitním zpracování materiálu závisí zbytek výrobního procesu. , Jaké znalosti a dovednosti od tebe očekáváme, " Pracoval si ve strojírenské výrobě více jak jeden rok, " Máš základní zkušenost nebo povědomí o obsluze CNC strojů, " Orientuješ se ve výkresové dokumentaci, Co ti můžeme nabídnout, " Zázemí známé finské společnosti s rodinným prostředím, " Příjemnou pracovní atmosféru, přátelský kolektiv a fajn šéfa, " Možnost seberealizace a profesního růstu - i operátor se může stát vedoucím pracovníkem, " Individuální finanční ohodnocení + bonusový systém, " Stravenky v hodnotě 90 Kč, " Příspěvek na penzijní připojištění, " Kurzy angličtiny zdarma, " 5 týdnů dovolené, " Unišeky v hodnotě 2000Kč, " Zvýšený příplatek za přesčas 40%, " Multisport karta, " Každý týden ti doneseme kousek ovoce, " Očkování proti chřipce, " Možnost účastnit se sportovních turnajů, " Místo výkonu práce: Ústí nad Labem, Kontakt:, V případě zájmu zašlete životopis nebo kontaktujte: , František Hladík, email: Frantisek.hladik@kone.com., tel.: 725502245. Pracoviště: Kone industrial - koncern s.r.o., Předlická, č.p. 452, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: František Hladík, +420 725 502 245.

Právo - Právo Právník 22 500 Kč

Podnikoví právníci Právník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Masarykova č.p. 19/275, Bukov, Ústí nad Labem., Náplň práce:, - samostatné vedení správních řízení na 1. stupni v oblasti národního a evropského potravinového práva a spotřebitelského práva,, - agenda veřejných zakázek a smluvního práva,, - práce na PC (Word, Excel, ASPI, internet),, - práce s judikaturou národních soudů, Nabízíme:, 5 týdnů dovolené za kalendářní rok,, - zdravotní volno (sick days),, - pružná pracovní doba,, - příspěvek na stravování formou stravenek,, - osobní příplatek po zapracování,, - příspěvek z FKSP,, - služební telefon a notebook,, - prostor pro další vzdělávání a odborný růst, , Podrobnější informace o daném místě a podmínky přihlášení se do výběrového řízení najdete zde: http://www.szpi.gov.cz/clanek/szpi-inspektorat-v-usti-nad-labem-prijme-pravnika-pravnicku-69643.aspx, Kontakt: od 08:00 do 15:00 hod. telefonicky si sjednat osobní schůzku. Pracoviště: Státní zemědělská a potravinářská inspekce - provozovna ul, Masarykova, č.p. 19, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Petra Volavková, +420 542 426 656.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 23 000 Kč

Inženýři projektanti inženýrských děl PROJEKTANTKA/PROJEKTANT MOSTŮ A INŽENÝRSKÝCH KONSTRUKCÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčínská č.p. 717/21, Střekov, Ústí nad Labem., NÁPLŇ PRÁCE - uplatnění znalostí a dovedností, " koncepční návrhy mostních a inženýrských staveb a konstrukcí, " statické výpočty, " projednání dokumentace se správci, s úřady, " další nutné související práce při projekční činnosti, POŽADUJEME - znalosti, schopnosti a dovednosti, " VŠ, SŠ vzdělání - zaměření na mostní a inženýrské konstrukce případně statika, " znalost výpočetních a CAD systémů, " zájem o obor stavitelství a chuť rozšiřovat své znalosti, " samostatnost i schopnost práce v týmu, " flexibilitu, komunikativnost a aktivní přístup, " řidičský průkaz skupiny B - výhodou, " jazyky: AJ, NJ, RU,... - výhodou, NABÍZÍME - benefity a motivace, " zázemí stabilní společnosti, " příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, " osobní přístup a podporu kolegů, " zajímavou, odpovědnou a pestrou práci, " profesní růst a podporu rozvoje osobnosti, " školení a vzdělávání v rámci interního systému rozšiřování vědomostí, " odměňování v závislosti na vlastním nasazení, " širokou nabídku zaměstnaneckých benefitů (stravenky, sport, kultura, jubilea, aj.), Kontakt: zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Valbek spol. s r. o. - ústí n. l., Děčínská, č.p. 717, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Kateřina Jiroušová, +420 487 070 467.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 18 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: čerpací stanice Benzina, Přístavní 808/6, Ústí nad Labem. , Náplň práce: obsluha čerpací stanice, doplňování zboží, práce na pokladně. , Požadujeme: vyučení (v jakémkoliv oboru), pracovitost. , Nabízíme: mzdu 18 000,- Kč., vhodné i pro absolventa, nástup ihned., Kontakt: na e-mail.. Pracoviště: Lukáš jón - 02: čerpací stanice benzina, Přístavní, č.p. 808, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Lukáš Jón, +420 736 220 060.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání Silver Bowl mezi Vysočina Gladiators (v bílém) a Ústí nad Labem Blades
15

Zkušenosti nám pomohly mezi elitu, cení si trenér Rosenbaum historický úspěch

Sochařské sympozium v Řehlovicích 2018.
11

FOTO: Sochaři si Řehlovicích užili dva týdny skvělé atmosféry

Klavíristé z Neštěmic se v Padově ukázali v tom nejlepším světle

Neštěmice, Padova - ZUŠ Neštěmice i spolek Giovanni Virtuosi Musicali vyslaly na evropské soutěže talenty: desetiletého Vladimíra Kuželku a Romana Friče (18).

Zákrok musí být rázný, ale není to tak, že by strážníci někoho zmlátili

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Už 27 let slouží Pavel Jindra u ústecké městské policie. Od samotných začátků ji pomáhal budovat. Dnes pracuje u skupiny operačního zásahu. Čelí možnosti, že stráví dva roky ve vězení za zneužití pravomoci úřední osoby a napadení.

FOTO: Do Prackovic se vrátila škola pro policejní psy. Jediná svého druhu u nás

Ústecký kraj - Stanice odchová až 120 policejních psů ročně. Pro celou republiku.

Sklapla past. Strace z hypermarketu hrozí tři roky vězení

Trmice - Trmičtí policisté ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření 47leté ženě z trestného činu krádeže. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT