VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů není jen možností k poznávání

Severní Čechy - Do jedinečné mezinárodní akce, která se letos uskuteční 1. června, je v regionu zatím přihlášeno více než sto šedesát církevních objektů.

23.5.2012
SDÍLEJ:

Noc kostelů - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Škvára

Byli jste letos už v kostele? Pokud ne, máte jedinečnou příležitost v pátek 1. června. A nezapomeňte vzít s sebou i své děti. Můžete jim tak zpestřit jejich svátek.

Pro veřejnost se totiž v ten den opět otevřou mnohé dveře sakrálních památek po celé České republice. Probíhat bude ekumenický projekt Noc kostelů, jehož motto letos zní: „Vy všichni jste děti světla. Nám nevládne noc, ani temnota." (Srov. 1 Sol 5,5). Jeho cílem je představit křesťanství srozumitelnou formou a kostely jako důležitou součást společenského života obce či města a upozornit na jejich kulturní hodnotu.

Litoměřická diecéze se k ekumenickému projektu Noc kostelů, jehož mediálním partnerem jsou i regionální Deníky, připojuje potřetí.

Zájem pořadatelů rok od roku stoupá

„I když je akce organizačně náročná, rok od roku stoupá zájem pořadatelů ochotných dobrovolníků z farností a sborů, kteří ve spolupráci s kněžími přihlásí svůj kostel, kapli či modlitebnu k akci a následně připraví doprovodný program tak, aby byl pro veřejnost co nejzajímavější a přitom byl respektován sakrální prostor. Výsledek jejich několikaměsíční práce pak mohou posoudit sami návštěvníci," přibližuje mluvčí Biskupství litoměřického Jana Michálková.

Ta informovala, že v současné době je v litoměřické diecézi k Noci kostelů přihlášeno 162 církevních objektů. Jejich počet není konečný, další zájemci se stále ještě hlásí. Kromě katolické církve (124 objektů) se k akci připojily i Církev československá husitská (12), Českobratrská církev evangelická (12), Sbor církve bratrské (4), Pravoslavná církevní obec (3) a další.

„V roce 2010 to bylo celkem 65 objektů v litoměřické diecézi, ve kterých bylo během Noci kostelů napočítáno na 11 tisíc návštěvnických vstupů, a v roce 2011 to bylo 136 objektů s více než 23 tisíci návštěvnickými vstupy," doplnila Jana Michálková.

Vstup a programy jsou zdarma

Noc kostelů bude probíhat v pátek 1. června od odpoledních či večerních hodin až do půlnoci, přičemž tento čas je orientační, jednotlivé programy s přesnými časy jsou postupně zveřejňovány na www.nockostelu.cz.

Vstup do církevních objektů a doprovodné programy jsou zdarma. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty různých žánrů, zajímavé přednášky, komentované prohlídky, ukázky liturgických oděvů i předmětů, programy pro děti nebo návštěvy míst běžně nepřístupných. Pokud si však budou chtít jen tak v klidu posedět, budou mít i k tomu příležitost. Organizátoři mysleli i na toto a v rámci svých programů nabídnou prostor pro ztišení…

Jaké jsou letos novinky?

Letošní novinkou je výtvarná soutěž pro děti (podrobnosti čtěte na jiném místě této strany), pexeso s vyobrazeními liturgických předmětů, připravené speciálně pro Noc kostelů (autoři: ilustrace Mgr. et Mgr. Vít Pelc, text Mgr. Eva Hovorková a Mgr. Miloslav Marek), a brožury s přehledem otevřených církevních objektů na území litoměřické diecéze, které zároveň návštěvníkům poslouží jako poutnické pasy. Do těchto brožur si mohou nechat otisknout jednotlivá pamětní razítka a za určitý počet razítek jim bude vystaven certifikát poutníka. Bližší informace na webových stránkách Noci kostelů (www.nockostelu.cz) a u pořadatelů.

Jak pexeso, tak brožury (poutnické pasy) dostanou návštěvníci zdarma.

Biskup navštíví Smržovku

Noc kostelů v litoměřické diecézi i letos svým jménem zaštítil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant, který navštíví u příležitosti letošní akce Smržovku v Libereckém kraji.

„Chceme-li charakterizovat křesťanský evropský projekt „Noci kostelů", pak to můžeme snad oprávněně označit jako „odkrytí bohatství našich křesťansky smýšlejících předků". Kostely jsou většinou postaveny na významných místech obcí a měst, ale i na návrších a kopcích. Jen těžko je může kdokoliv z lidí přehlédnout. Přesto však, v současné době obzvláště, je lidé mohou míjet a procházet kolem nich jako kolem kulis, bez hlubšího zájmu, ale i proto, že chrámové dveře jsou zamčeny. Jistě, otevírají se pro konání bohoslužeb, pokud tam ještě někdy jsou. Při „Noci kostelů" se však chrámové brány otevřou i v noci proto, aby bylo všem zřejmé, že chrám jako posvátný prostor je i pokladnicí umění a krásy, otevřenou biblickou knihou o dramatech historie záchrany člověka, místem zastavení, údivu a zamyšlení, stejně tak modlitby a setkání s Bohem. Naši křesťanští předkové si do hrobů svá bohatství nevzali. Ponechali je nám. Máme co odkrývat sobě i druhým," říká v souvislosti s jedinečným projektem litoměřický biskup.

Kdo akci zaštítil a podpořil

Spolu s ním akci zaštítili také také hejtmani krajů Ústeckého a Libereckého a někteří starostové měst a obcí. Programy stejně jako v minulých dvou letech připravovaly jednotlivé farnosti a sbory samy, biskupství zajišťuje koordinaci a propagaci akce (včetně financování propagačních letáků a plakátů). Celou akci finančně podpořily Ministerstvo kultury ČR, Ústecký kraj, Liberecký kraj a Nadační fond Kalich. Ceny do soutěže věnovala firma DISTAV CZ stavební, s. r. o., Dino Toys s. r. o., Centrum Babylon Liberec, Zoologická zahrada Liberec, Zoologická zahrada Ústí nad Labem a Biskupství litoměřické. Hlavní koordinátorkou Noci kostelů za litoměřickou diecézi je Ing. Kristýna Solničková, MBA.

Historie Noci kostelů

Kristýna Solničková v souvislosti s historii Noci kostelů uvádí: „Psal se rok 2004, když jeden vídeňský kostelník zatoužil užít si klidnou chvilku v atmosféře nočního kostela. Nechal však odemčené dveře a světlo svící zářící do noci spolu s tichou meditativní hudbou linoucí se z kostela přilákalo kolemjdoucí. Ti se odhodlali vstoupit a po několika zvídavých dotazech rozhodl se kostelník udělat pro ně komentovanou prohlídku. Po této úspěšné náhodné akci se kostelník rozhodl, že by mohl totéž zkusit zopakovat. Zcela spontánně se k němu připojili ještě další kolegové a veřejnosti se tak otevřelo celkem 5 vídeňských kostelů."

Velký úspěch zaznamenaný v těchto několika objektech vedl podle hlavní koordinátorky akce za litoměřickou diecézi k tomu, že v roce 2005 vznikl na děkanství v centru Vídně tým, který vytvořil koncept pro první Noc kostelů. Čas plynul a po několika letech, v roce 2009, se „sláva" Noci kostelů dostala až za hranice Rakouska. Několik Brňáků, kteří se o věhlasu této akce dozvěděli, si řeklo, že to zkusí také. 29. května 2009 tak proběhla první Noc kostelů v České republice, při níž se otevřelo celkem 34 kostelů, kaplí a modliteben v Brně a několika dalších městech.

O rok později se již do Noci kostelů postupně zapojily všechny české a moravské diecéze a 28. května 2010 proběhla první celorepubliková Noc kostelů. Akce si získala velkou přízeň veřejnosti a v loňském roce překročila opět další hranice. V pátek 27. května 2011 se tak konala první česko-slovenská Noc kostelů.

Děti, zapojte se do výtvarné soutěže!

Novinkou je i výtvarná soutěž pro děti do 15 let na téma „MOJE NOC KOSTELŮ" aneb jak jsme prožili Noc kostelů, co nás nejvíce zaujalo.

Soutěží se ve třech kategoriích: I. kategorie děti do 6 let; II. kategorie děti od 7 do 11 let; III. kategorie děti od 12 do 15 let. Výtvarná technika i zvolený formát jsou libovolné.

Vítězové budou odměněni hodnotnými cenami. Výtvarné práce je třeba zaslat v termínuod 4. 6. do 15. 7. 2012 na adresu: Biskupství litoměřické, Dómské nám. 9, 412 88 Litoměřice a obálku označit heslem „Soutěž".

Na zadní stranu obrázku je třeba připojit tyto informace: jméno, příjmení, věk, adresa, tel. číslo a e-mail. Soutěž probíhá pouze na území litoměřické diecéze (obrázky nebudou vraceny).

Bližší informace na www.nockostelu.cz a www.dltm.cz

Mezi zajímavosti programů Noci kostelů 2012 patří např. to, že:

• spojení mezi 17 zpřístupněnými církevními objekty v Děčíně a okolí letos zajišťuje speciální autokar. Jízdní řád je součástí připravované mapy;

• římskokatolické farnosti Mostu a okolí a Občanské sdružení „Vtelno žije" pořádají „Okružní jízdu po kostelích Mostecka". Trasa začíná u kostela sv. Václava v Mostě, odjezd v 17.45 hod.;

• během Noci kostelů bude mezi čtyřmi otevřenými objekty v Semilech probíhat okružní autobusová přeprava poutníků;

• v rámci cesty „Magickou nocí za kostelíky na Verneřicku a Benešovsku" bude přidán další autobus, neboť jeden je již zcela zaplněn a stále se hlásí další zájemci (a ještě je možnost se přihlásit);

• v chrámu sv. Petra a Pavla v Mělníku bude otevřena kostnice + v sobotu 2. června bude půl hodiny před svítáním otevřena věž prvním 20 nadšencům;

• v Bílé-Letařovicích bude součástí prohlídky kostela i prohlídka blízké kostnice s kostěným oltářem (spojeno s výkladem o osudech vesnice). V sobotu 2. 6. 2012 program pokračuje barokní poutí z Českého Dubu do Letařovic.

Autor: Ivo Chrástecký

23.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč Dopravní dispečeři Dispečer/ka - disponent/ka se znalostí PL. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Chabařovice, Smetanova 683, areál LogisticPark ZDEMAR., Pracovní náplň:, Péče o naše zákazníky/dodavatele, telefonický i osobní kontakt s klienty, udržování obchodních vztahů, Rozšiřování portfolia zákazníků/dodavatelů, Vytváření cenových nabídek, bezprostřední kontakt s klienty, Vedení obchodní administrativy a běžné kancelářské práce, Sledování a plnění zákaznických/dodavatelských požadavků, Odpovědnost za plnění obchodního plánu oddělení, Profil uchazeče:, Ukončené SŠ, příp. VŠ vzdělání (výhodou obchodního/logistického směru), Výborná znalost polského jazyka (nejlépe rodilý mluvčí se znalostí ČJ), další cizí jazyk výhodou (NJ, Aj), Znalost práce na PC (MS Office, Internet), Samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, časová flexibilita, Dobré organizační schopnosti, Schopnost pracovat v kolektivu (open space), Nabízíme:, Motivující finanční ohodnocení včetně cílených odměn a benefitů, příspěvek na životní a penzijní pojištění, firemní akce, sick days, náborový příspěvek, stravenky, jazykové kurzy, mobilní telefon aj., Systém trvalého vzdělávání, perspektivu profesního a osobního růstu, Stabilitu a zázemí společnosti, Zajímavou práci v profesionálním týmu a přátelském kolektivu, Příjemné a moderní pracovní prostředí v sídle společnosti, Mobilní telefon s internetem, Sleva na firemní výrobky, Příspěvek na životní a důchodové připojištění, Příspěvek na stravování, Vzdělávací kurzy a školení, Jazykové kurzy, Náborový příspěvek, Sic Days, Firemní akce aj., Kontakt: hlásit se osobně na uvedené adrese.. Pracoviště: Zdemar poland s.r.o., Smetanova, č.p. 683, 403 17 Chabařovice. Informace: Denisa Gaislerová, +420 475 309 923,725 215 533. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 95 Kč Zámečníci strojů Zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Marie Kršňákové č.p. 134, Chabařovice., Požadujeme: vyučenív oboru, ŘP skup. C výhodou, svářecí průkaz CO2., Nabízíme: mzdu 95 - 125,- Kč., vhodné i pro absolventy, nástup možný ihned., Kontakt: zájemci se mohou hlásit na uvedený e-mail.. Pracoviště: Mont union s.r.o., Marie Kršňákové, č.p. 134, 403 17 Chabařovice. Informace: Tomáš Trubač, +420 602 424 786. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč Přepážkoví pracovníci na poštách Pracovník přepážky - pošta Ústí nad Labem 7. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Česká pošta, s.p. - ústí nad labem 7, Krčínova, č.p. 841, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: DAVID KORBEL, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Dietní specialistka 19 660 Kč Nutriční asistenti Nutriční terapeut. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19660 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Šrámkova 3305/38a, Severní Terasa, Ústí nad Labem., Požadujeme: dosažené vzdělání: SZŠ/VOŠ/VŠ obor nutriční terapeut, dietní sestra; zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, odpovědnost, spolehlivost, samostatnost, praxe v zaměření na klinickou oblast (práce s klienty) výhodou, Nabízíme: platové podmínky 19 660,- Kč., , plný úvazek, doba určitá s možností prodloužení., Kontakt: zaslání strukturovaného životopisu včetně vzdělání přápadné praxe , na e-mail:p.kabelova@dd-dobetice.cz.. Pracoviště: Domov pro seniory dobětice, příspěvková organizace, Šrámkova, č.p. 3305, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Pavla Kabelová, +420 472 772 902.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
18

FOTBALOVÝ BUFET: Správce dává guláš i rozhodčím. Ale musejí pískat dobře

Baráž o extraligu v atletice mužů, září 2018 v Ústí nad Labem. Foto: Deník/Rudolf Hoffmann. Matěj Ščerba
17

K vytoužené extralize chyběl kousek

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

OBRAZEM: Loreta se během slavností vrátila do časů baroka

Rumburk - Rumburská loreta se vrátila na jeden den časů baroka. Během Loretánských slavností čekal na návštěvníky barokního sakrálního areálu celodenní program.

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ ve Velkém Březně

Ústecko - Ve středu 19. září pokračuje druhý ročník unikátního projektu Deníku s názvem Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Ústeckého deníku fotografie prvňáků ze škol na Ústecku.

Osvěta v obcích zabírá. Lidé díky ní častěji třídí baterie

Ústecký kraj - V letošním prvním pololetí odevzdali lidé v Ústeckém kraji k recyklaci 34 tun použitých baterií.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT