David Bíróczi a Hedvika Šťastná z Arnoltic na Děčínsku, kteří v červenci vyhráli regionální finále soutěže Rozjezdy roku, potřebné body v internetovém hlasování nezískali. Přesto nemusejí být smutní pro svůj projekt ubytování cizinců v českých domácnostech s názvem Czech Homestays obdrželi už v létě podporu v celkové hodnotě čtvrt milionu korun.

Vítězem druhého ročníku soutěže Rozjezdy roku se stala Romana Tvarůžková se svým projektem Novodobá sanitka, za kterým se skrývá přeprava pacientů do zdravotnických zařízení. Díky sympatiím hlasujících na stránkách www.rozjezdyroku.cz získá od pořádající společnosti T-Mobile k předchozím výhrám dalších 100 tisíc korun do svých podnikatelských začátků a 50 tisíc korun v podobě balíčku na internetovou propagaci od partnera projektu společnosti Seznam.

V České republice ojedinělá služba

Ostravská „Sanitka" Romany Tvarůžkové je v České republice zatím ojedinělá služba, rozváží seniory, hendikepované a pacienty po nemocnicích a lékařích, na objednání, rychleji než opravdové sanitky a mnohem levněji než taxi. Za necelý rok od založení firmy už majitelka navázala kontakty s lékaři i nemocnicemi a má své stálé klienty. „Snažíme se alespoň trochu lidem ulehčit život, zdarma na klienty čekáme, doprovázíme, vyřizujeme za ně formality, vyzvedáváme léky," vysvětluje Romana Tvarůžková. Stotisícovou výhru může investovat podle svého uvážení, ať už do pořízení auta nebo je utratit za vybavení kanceláře, platby služeb apod.

Originální, s velkým přínosem pro okolí

„Nedivím se, že veřejnost zaujal právě tento projekt, na první pohled byl zajímavý a sympatický i porotě. Již v regionálním kole mě Novodobá sanitka zaujala. Je to originální a u nás nevídaný projekt, který má nejen obchodní potenciál, ale zároveň i velký přínos pro své okolí, tedy obyvatele města Ostravy. Přejeme Romaně, aby se jí dařilo a mohla si i dál plnit svůj sen," říká Petra Pavičová, CSR manažerka společnosti T-Mobile.

Filip Dřímalka, člen severomoravské poroty a jednatel odborného partnera projektu EF1 marketing & management, k tomu dodává: „Velice se mi líbilo její zapálení pro věc, jasný směr, kterým by se chtěla do budoucna ubírat a neustálé zkoušení nových služeb či propagace. Navíc se do podnikání pustila od nuly a už dokázala vybudovat fungující živnost."

„Stát u počátku podobných projektů nám dělá radost. Vidět někoho, kdo skloubí dobrý a užitečný nápad s vlastním podnikáním, je vždy povzbudivé. O to více, když se sami snažíme efektivní reklamou pomáhat rozjet a zviditelnit aktivity menších i středních podnikatelů právě jim může totiž on-line reklama přinést nejvíce užitku v poměru k vynaloženým nákladům," dodává Michal Vodák, marketingový ředitel Seznam.cz.

Speciální cena studentovi ČVUT

Speciální cenu v podobě ročního start-up členství pak udělil Business Tuesday Network, a to vítězi středočeského kola Rozjezdů Davidu Dudášovi. Jako student ČVUT se rozhodl uplatnit své znalosti v praxi a pomáhat lidem, kteří budují nebo rekonstruují rodinný dům nebo byt. Jeho společnost Construction Consulting nabízí možnost zdarma ověřit cenu projektu a časový plán už během plánování stavby.

Čtrnáct statečných ve finále

Ve finále se ucházelo o přízeň veřejnosti 14 vítězných projektů, které vybraly odborné regionální poroty během letních seminářů v jednotlivých krajských městech. Poroty přitom tvořili nejen reprezentanti společnosti T-Mobile a odborných partnerů projektu společnosti Seznam.cz, firmy EF1 marketing & management a Zalozfirmu.cz, ale také obyvatelé daného kraje zástupci magistrátů měst, regionální novináři Deník byl mediálním partnerem Rozjezdů nebo úspěšní místní podnikatelé. Nešlo jen o zisk nebo dokonalý podnikatelský záměr. Při rozhodování o vítězích hodnotitelé přihlíželi jak k podnikatelské kvalitě projektu, tak i k jeho přínosu místní komunitě, důvodům pro zahájení podnikání i k osobnímu přístupu předkladatele projektu.

Hlasování proběhlo od 17. září do 14. října na stránkách projektu www.rozjezdyroku.cz. Zúčastnilo se jej téměř 8 tisíc lidí. Těsně před cílovou prémií zůstaly další nadějné projekty: Blanka Zemanová ze Švihova, která vyrábí razítka na zakázku, a lanový park v Českých Budějovicích, který založil Vojtěch Prokeš.

Do Rozjezdů 2012, druhého ročníku soutěže pro začínající podnikatele, se přihlásilo 360 projektů. Tři výherci v každém regionu si odnesli věcné ceny za 70 000 Kč, první projekt pak za 250 000 Kč, celkem bylo rozdáno 5,5 milionu korun. Spolu s poradenstvím v oblasti marketingu, zakládání firmy a také online marketingu jde o výraznou pomoc při startu firmy. T-Mobile spolu s partnery tak i letos pomohl na vlastní nohy 42 podnikatelům.