Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) varoval na čtvrtečním zasedání mosteckého zastupitelstva před dalším šířením nákazy koronaviru a jeho mutacemi. Vyzval k nošení respirátorů a dodržování hygienických opatření. „Viděl jsem pár mladých lidí, kteří leží na JIP a prosí o každý nádech. Skutečně to není sranda,“ prohlásil Schiller, který je mosteckým zastupitelem.

Zastupitelstvo ve čtvrtek 25. února hodnotilo a komentovalo epidemickou situaci. Z vyjádření politiků vyplynulo, že se přiklánění ke zpřísnění vládních opatření. Za klíčové považují zahájení masivního očkování a dostatečný přísun vakcín, kterých je ale v kraji stále nedostatek. „Očkuje se, ale málo,“ připustil hejtman, který kritizoval systém přídělů a dodávek z EU.

Lékař a zastupitel Daniel Drtík (ODS) upozornil, že město Most je připraveno vytvořit pro veřejnost očkovací centrum v tréninkovém sále sportovní haly. „To je dobrá zpráva, další je ale méně povzbudivá. Vázne dodávka vakcín,“ uvedl.

Podle primátora Jana Paparegy (ProMost) se po jednání s krajem upřesňuje podoba vnitřku velkého očkovacího centra. Drobné úpravy se ještě ladí. „Věřím, že to vykomunikujeme velmi rychle a začneme s přípravou, aby velkokapacitní očkovací centrum v Mostě bylo připraveno, jakmile budou k dispozici vakcíny,“ dodal primátor. Podle něj by si měl kraj s reakcemi na podněty z Mostu pospíšit, aby se centrum mohlo včas vybavit.

Hejtman namítl, že příprava centra není ve skluzu, protože plán uspořádání nového zařízení musí zohlednit i stavební a hygienické normy. Na prohlídce sportovní haly 28. ledna podle Schillera zaznělo, že velká vakcinační centra v kraji se otevřou pro veřejnost nejdříve v březnu. „Takže z mého pohledu je času stále ještě dost,“ řekl hejtman. Podle něj centra pro hromadné očkování v kraji v březnu nevzniknou, protože dodávka vakcín vázne. „Budeme rádi, a já v to doufám, že je otevřeme v dubnu,“ řekl hejtman. Přiznal, že kraj bojuje o každou dávku vakcíny. Vadí mu, že kraje nedostávají očkovací látku podle počtu obyvatel. Ve frontě nyní čeká v rezervačním systému několik tisíc lidí z Ústeckého kraje, zejména senioři v prioritní skupině.

Pomalé očkování podle hejtmana není dobré ani pro plánovanou vakcinaci učitelů, kterých je v kraji 13 500. Čekají lhůty se tak zřejmě prodlouží.

Kraji svazuje ruce i proměnlivost situace a čekání na další vládní opatření. „Jsme v nejistotě,“ dodal hejtman. Podle něj je třeba zachovat nouzový stav. Jeho případné nahrazení pandemickým zákonem označil ze nejhorší možnou variantu, která by oslabila boj s epidemií a zkomplikovala krizové řízení. Apeloval také na veřejnost, aby se nebála vakcíny AstraZeneca. Za dobrou ji označil i krajský předseda Sdružení praktických lékařů ČR a zastupitel Roman Houska (ODS). Odvolal se na konzultace s experty a na to, že ve Velké Británii je velmi žádaná. Zásadní problém je podle něj v tom, že v Ústeckém kraji není žádných vakcín dostatek.

Praktických lékařů je v kraji přes 300 a většina z nich je podle Housky na očkování dávno připravena. „Kdyby každý z nás naočkoval deset lidí denně, což je reálné, tak je to celkem tři tisíce dávek denně. Dokud nám ale stát prostřednictvím kraje vakcíny nedodá, očkovat nemůžeme,“ sdělil Houska.

Epidemie omezuje i jednání důležitých orgánů městské rady. Přestože Most plánuje velké investiční akce, kvůli nebezpečí nákazy se opakovaně nesešla městská komise regionálního rozvoje. Aby se agónie neprotahovala, v pondělí 1. března komise zasedne v největším sále radnice. „Jedná se o patnáct lidí, což není žádná legrace svolávat. I zasedání zastupitelstva je extrémně nebezpečné z hlediska pandemie,“ řekl člen komise a zastupitel Vlastimil Vozka (ProMost).

V Ústeckém kraji se plánují čtyři velkokapacitní očkovací centra:
Ústí nad Labem – Univerzita J. E. Purkyně
Most – Sportovní hala Most
Litoměřice – Areál výstaviště Zahrada Čech, pavilon G
Rumburk – Nemocnice v Podhájí

Kraj očekává 60procentní zájem o vakcinaci, což je asi 420 tisíc osob. V rámci vládní strategie a první priority musí naočkovat 38 tisíc osob a ve druhé pak 170 tisíc. Proočkovaných je už přes 26 tisíc lidí.