Největší vinobraní v kraji se uskuteční během pátku a soboty v Litoměřicích. Připraveny budou historický jarmark, královský průvod, souboje rytířů, středověké kejkle a dobová hudba. „Letošní ceremoniál proběhne ve slavnostnějším duchu, neboť si připomínáme 700 let od narození významného panovníka (Karla IV.), který položil v Litoměřicích základy vinařství," uvedla ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčková.

Program na šesti scénách vyvrcholí v sobotu večer ohňostrojem. Dětem zahrají soubory představení na divadelním nádvoří, chybět nebudou prohlídky strašidelného sklepení na Mírovém náměstí.

V souvislosti s akcí, kterou každoročně navštíví kolem 20 tisíc lidí, budou platit dopravní omezení v centru. S kolonami musí počítat řidiči, protože ve stejné dny končí 40. ročník veletrhu Zahrada Čech na litoměřickém výstavišti.

SPANILÁ JÍZDA VETERÁNŮ PODŘIPSKEM

Také v Roudnici nad Labem poteče víno proudem již v sobotu. V zámeckém areálu a středu města na několika scénách vystoupí třeba kapely Mig 21, Wohnout či Slza, Adam Mišík a David Kraus.

„Konkurence několika vinobraní v regionu nutí pořadatele, aby usilovali o přízeň návštěvníků. Nabídka vína a burčáku nestačí k tomu, aby do našeho města přilákala návštěvníky z dalekého okolí. Proto jsme se i letos snažili sestavit hudební program, který by oslovil co nejširší spektrum publika," uvedla ředitelka pořádajících Kulturních zařízení Roudnice nad Labem Marie Imbrová.

Nejoblíbenější doprovodnou akcí je výstava historických vozidel. Její součástí je soutěž elegance a módní přehlídka. Cílem spanilé jízdy krajinou Podřipska bude letos úpatí hory Říp.

KADAŇ A ŽERNOSEKY SLAVÍ ZA TÝDEN

O týden později se uskuteční 17. ročník Svatováclavského vinobraní v Kadani. Město se pochlubí ve františkánském klášteře vlastním vínem, které bude možné koupit. Právě Kadaň dosáhla rozkvětu za císaře Karla IV., který při své návštěvě povolil obyvatelům zakládat vinice.

Žernosecké vinobraní bude v termínu 23. a 24. září. Na programu jsou hudební vystoupení, historický průvod obcí či výsadba vinné révy.

Na vinice už pěstitelé vyrazili, aby sklidili část úrody pro výrobu burčáku. Teplé suché počasí si chválí a odhadují, že výnosy budou mít vyšší než jejich kolegové z Moravy, kde vinohrady na jaře poničil mráz.