Novou turistickou sezonu společně vítají Správa Národního parku České Švýcarsko a Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, které si pro turisty připravily v rámci otevření sezony pestrý program.

"Letošní turistickou sezonu symbolicky otevřeme představením nové turistické trasy v Kyjově. Sraz je u vstupu do Kyjovského údolí ve 12.15 hodin," uvedla projektová manažerka Obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Dana Štefáčková.

Atraktivní procházka v délce okolo pěti kilometrů povede z Kyjova přes Hřebec, Klenotnici a zpět. Pro dopravu do Kyjova je možné využít autobus, který odjíždí z náměstí v Krásné Lípě v 11.58 ve směru na Doubici. K návratu pak autobus z Kyjova v 15.15 hodin.

Hned druhý den, v sobotu 21. dubna, čeká na milovníky turistiky hlavní celodenní program plný dlouho očekávaných událostí. Ráno se totiž oficiálně zpřístupní vyhlídky na skalním hradě Falkenštejn u Jetřichovic, odpoledne přivítá své první návštěvníky nová vyhlídková věž Růženka v Růžové.

Sraz je v 9 hodin u informačního centra v Jetřichovicích, následně se vydá pochod na přibližně kilometrovou trasu ke skalnímu hradu.

"U skalního hrádku proběhne symbolicky křest krásnolipským pivem Falkenštejn. Po křtu a přestřihnutí pásky bude následovat komentovaná prohlídka hradu, po kterém návštěvníky provede fotograf Václav Sojka," uvedl mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Komu procházka na hrad nebude stačit, může se společně s dalšími návštěvníky vydat na 13kilometrový výlet přes vyhlídku Treppenstein, přes Dolský mlýn a Kamenickou Stráň na Pastevní vrch v Růžové.

Právě na Pastevním vrchu proběhne v 15 hodin další velká událost. Kontroverzní vyhlídková věž, která dostala jméno Růženka, se tu slavnostně otevře návštěvníkům. Hosty tu uvítá starostka obce Helena Křížková, čekat na ně bude také občerstvení.

Neúnavní turisté se pak mohou vydat na další 5kilometrovou cestu směrem na Hájenky na Mezní můstek do soutěsek a přes Meznou na Mezní louku. Odtud pak odjíždí autobus do Děčína v 18 hodin, do Krásné Lípy v 18.49 hodin.

Poslední den bude poněkud klidnější. V neděli 22. dubna od 10 hodin bude v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě probíhat promítání filmů z mezinárodního filmového festivalu Ekofilm a uskuteční se několik besed na téma Ochrana ovzduší.

"V rámci této akce proběhne i slavnostní vyhlášení osobností oceněných za přínos k udržitelnému rozvoji regionu Českého Švýcarska. Akce bude zakončena koncertem Vladimira Merty v kulturním domě," doplnila Dana Štefáčková.

V rámci vícedenního otevření sezony v národním parku mohou turisté vyzkoušet také novou přeshraniční stezku z Horní Poustevny do Langburkersdorfu. Osmikilometrová trasa se veřejnosti otevřela ve čtvrtek 19. dubna.