Výletník se po strmých cestičkách vyškrábal až k vyhlídce na Pastýřské stěně. Výhledy má krásné - Labe, majestátní děčínský zámek, moderní budova knihovny. Ke spokojenosti mu ale něco chybí. Rád by si dal dobrý oběd a k tomu pivo. Kromě léta, kdy je tu v provozu jen malé bistro, má ale smůlu. Restaurace v Nebíčku, jak se budově nad Děčínem říká, už několik let nefunguje. Brzy by se to mělo změnit, město chce místo oživit.

„Výlet do Děčína byl moc pěkný. Zakončil jsem ho procházkou nahoru, na Pastýřskou stěnu, a tam jsem byl trochu zklamaný. Výhled na město a okolí tedy super, ale nemohl jsem si tam nic dát. Všude zavřeno. Přitom tam přicházelo dost lidí. Chvíli jsem čekal, jestli se třeba neotevře později, ale pak jsem zjistil, že je zavřeno trvale. To je škoda,“ byl při poslední návštěvě Děčína a Nebíčka zklamaný turista Dominik Kubín.

V Děčíně začala rekonstrukce železničního mostu do Prostředního Žlebu.
V Děčíně začala výměna železničního mostu, nový přivezou po vodě

Vedení města by chtělo stávající situaci změnit. Radní proto nyní schválili záměr přípravy a revitalizace objektu restaurace na Pastýřské stěně. Proměnit se má i okolí stavby. „Je velká škoda, že jedna z dominant našeho města nemůže být plně využitá, proto připravujeme modernizaci vnitřních prostor, aby opět mohly začít sloužit veřejnosti. Pozornost ale chceme věnovat i obnově okolního prostoru včetně přístupových cest,“ řekla náměstkyně děčínského primátora Anna Lehká.

Budova restaurace na Pastýřské stěně, které se mezi místními říká Zámeček nebo také Nebíčko, stojí nad Děčínem od roku 1905. Vybudována byla jako kamenný hostinec s rozhlednou v tehdy módní napodobenině romantického hradu. Děčín, který budovu vlastní, nechal v minulých letech provést sanaci suterénu a opravu fasády, obnovou prošla také okna. Poškozená nahradila nová, ostatní se repasovala. Na vše dohlíželi památkáři.

Dobrovolní hasiči z Kytlic zadrželi dvojici mužů, která měla ve Falknově vykrást chalupu.
Hasiči z Kytlic dopadli zloděje, kteří vykradli chalupu ve Falknově

Nyní se město zaměří na interiér. Aby mohla být restaurace obnovena, je nutné vnitřní prostory upravit. Aktuálně se pracuje na vypsání výběrového řízení na zpracování projektové dokumentace, ta má vycházet z návrhu architekta města. „V objektu se počítá s novým gastroprovozem pro restauraci a kavárnu. V rámci úprav vnitřních prostor bude nutné řešit také elektroinstalaci, požární vodu, vzduchotechniku a výměnu podlahových krytin,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Město se chce v budoucnu zabývat ostatními plochami v areálu i přístupovými cestami. V minulosti byla v objektu dlouhá léta restaurace, poslední dva roky ale nemá nájemce. Město v jedné části provozuje malé Bistro Nad Ferratou, ale pouze v letní sezoně.