Nad zvlněnou nížinou Weinviertelu ostře žhne panonské slunce a v tamních vinohradech zrají šťavnaté bobule sladkých hroznů. Vždyť i výraz Weinviertel lze doslova přeložit jako Vinná čtvrt. Či výstižněji Vinný obvod nebo přeneseně Vinný kraj. Proto, když se rozhodnete dát vale drsnému severu a vypravíte se obdivovat krásy Lednicko-valtického areálu, zkuste přemoci únavu po večeru stráveném ve sklípku a odskočte si k našim rakouským sousedům. Sklenka dobrého neuburského, případně jiného vína ze zdejších tradičních odrůd, vám určitě opětovně dodá ztracenou sílu. Současně budete moci porovnat produkci obou zemí. Upřímně řečeno, mnoho rozdílů asi nenajdete, poněvadž se jedná prakticky o stejný region.
Výletní kuriozita
Vnější tvář obcí se podobá našim moravským, pouze ještě pořád jsou podstatně upravenější. A předtím, než byla vytyčena současná hranice, tak se tu navzájem prolínaly enklávy s rakouským, českým, slovenským i kupodivu chorvatským obyvatelstvem. Kuriózní situaci jsem zažil během jednoho výletu. Trochu dezorientován jsem se optal místního penzisty na správnou cestu do Laa an der Thaya. Ten pochopil, že jsem z Čech. Poté v odpovědi použil pro můj cíl název Láva, což je archaické počeštělé pojmenování tohoto městečka, které už se u nás takřka nepoužívá.
Nevšední nížina
Při návštěvě Weinviertelu se záhy dobereme zjištění, že téměř každá obec skrývá osobité překvapení. Tedy pomineme-li všudypřítomné Kellergassen, půvabné uličky a mnohde celé komplexy rázovitých vinných sklípků. Západnímu okraji Weinviertelu dominuje starobylý Retz s unikátním podzemním labyrintem, dále k východu se dominantně tyčí siluety trosek hradů Staatzu a Falkensteina. O něco jižněji voní rozkvetlé stepi pahorkatiny Leiser Berge a nejzazší výspu Weinviertelu uzavírají bujné lužní lesy v sousedství Moravského pole, kde hrdinně zahynul náš král Přemysl Otakar II.
UDÁLOST SEZONY Až do 3. listopadu 2013 hostí příhraniční městečka Poysdorf a Asparn an der Zaya Dolnorakouskou zemskou výstavu. Ta letos nese tematické označení„Chléb a víno". Součástí výstavy je bohatý doprovodný program. Navíc z jihomoravského Mikulova sem o víkendech směřují mimořádné linky kyvadlové autobusové dopravy.
Noblesní monumentalita čiší z průčelí lichtenštejnského zámku Wilfersdorfu, naopak selský život přibližuje skanzen ve vesnici Niedersulzu. A milovníky tajemna určitě dostane záhadný kultovní kámen Heileger Stein nebo zádumčivé halštatské mohyly položené uprostřed polí mezi obcemi Bernhardsthalem a Rabensburgem.
Vzhůru do kraje
Smích doopravdy léčí. Jednoznačný důkaz podává Nonseum, extrémně vtipná výstava originálních nesmyslů, kterou najdeme kousek od našich Valtic, pod krovem venkovské stodoly ve vesnici Herrnbaumgartenu. Sousední Drasenhofen se zase pyšní Traktoriem, přehlednou expozicí nablýskaných veteránů zemědělské techniky. Tu stoprocentně zaplesají srdce mužské části populace. Vrcholem pravé selské romantiky pak je autentické safari po polních cestách, kdy se z vyhlídkového valníku taženého traktorem oddáváte pohledům na zmateně prchající zajíce a vyplašené bažanty.
Oproti tomu zcela jiné kafe skýtá jízda šlapací drezínou na zrušené železnici z Erstbrunnu do Asparnu. Nicméně ideální prostředek pro poznávání Weinviertelu představuje kolo. Celý region totiž křižuje hustá síť lokálních cyklotras, dálkových cest a vinných stezek. Hitem poslední doby se staly samoobslužné půjčovny elektrokol a ani pěší turisté se zde neztratí. Navíc dlouhé roky příhraniční spolupráce přinesly pozitivní výsledky: většina pozoruhodných míst je označena dvojjazyčnými informačními panely, to samé platí též pro tištěné brožury a četné webové stránky.
Čtvero ročních období
Okusit krásy a chutě Weinviertelu se vyplatí kdykoli během roku. Jaro hraje do karet milovníkům přírody barevnou nadílkou vzácných teplomilných rostlin nebo pozorováním ptactva uvnitř prastarých lužních lesů, které vroubí řečiště Dyje i Moravy. Tehdy jsou ještě bez všudypřítomných hejn krvelačných komárů.
Léto přeje návštěvám kulturních pamětihodností či společenským akcím, podzim se nejprve ohlásí vinobraním a záhy nato prvním burčákem.
Zimu odstartuje svatý Martin svým „heurige", tedy mladým vínem. Naopak abstinenční zábavu pro mrazivé víkendy zajišťuje termální aquapark na okraji Laa an der Thaya. Přirozeně, že litry vína tu plnými proudy kontinuálně tečou po celý rok. S vinnou turistikou souvisí bohatá nabídka rafinovaně pojatých akcí, které posouvají bujarou pitku do mnohem vyšších dimenzí. Ať už jde o tematické noční prohlídky sklepních uliček, degustace, dny otevřených sklepů, lokální přehlídky vín či kombinované pakety.
Weinviertel ale zdaleka neznamená pouze víno. Laa an der Thaya v létě hostí festival cibule a blízká víska Hanftal umožňuje nahlédnout do světa konopí. Není divu, vždyť česky by její název zněl „konopné údolí".
Zpracoval Jakub Hloušek