Během léta získávali podpisy na obnovení tratě 097 v původním rozsahu. Jejich počet se zatím zastavil na čísle 2437.

Chystají další aktivity

„O petici byl obrovský zájem, a to jak mezi místními, tak mezi turisty, kteří oblast kolem Milešovky pravidelně navštěvují," říká k tomu pověřený zástupce petičního výboru Michal Tétauer ze Strany zelených.

Petice bude ministrovi předána v nejbližších dnech, sběr podpisů tím ale nekončí. Organizátoři petice chystají rovněž další aktivity, například besedy s občany v dotčených obcích.

„Požadavky na obnovu trati přicházejí ze všech stran. Od lidí skrze petici, formou usnesení od zasažených obcí a nejnověji naši kauzu podpořilo Severočeské sdružení obcí. Očekáváme proto, že se zodpovědné orgány pustí do práce se stejnou energií, s jakou se pracuje na rychlém dokončení dálnice D8," dodává krajský předseda zelených Jiří Škoda.

Vlak k výletu do Středohoří patří

Ministerstvo dopravy již dříve prohlásilo, že inkriminovaný úsek nebude obnovovat.

„Na základě ujednání mezi Ministerstvem dopravy a Ústeckým krajem v 1. čtvrtletí letošního roku došlo k dohodě, že v současné fázi opravy dálnice D8 v místě sesuvu se s obnovou předmětné železniční trati nepočítá," stojí v dopise ministra dopravy Dana Ťoka adresovaném vedení Lovosic, které jej zveřejnilo ve svém radničním zpravodaji.

Momentálně je na trati kombinovaná doprava tzn. že motoráčkem přijedete do Radejčína a dál na Lovosice pojedete autobusem, který „kopíruje" trať. Zpět je to stejně: z Lovosic autobusem a z Radejčína na Teplice vlakem. Zastánci kompletní obnovy argumentují i tím, že trať nemá jenom turistický charakter ale i dopravní. 

Pracující a studenti z obcí na trati využívají spoje k jízdě do práce či do školy a to nejen do Teplic či Lovosic. Stanice Úpořiny slouží jako přestupní uzel směrem na Ústí nad Labem, Děčín Bílinu či Most.

Trať Teplice - Lovosice se v Úpořinách křižuje s tratí Ústí nad Labem - Bílina. Proto ji využívají i lidé z Ústecka, například k výletům do Českého středohoří. „Neumím si představit, že bych třeba do Oparenského údolí jel jinak, než vlakem. To prostě k výletu patří," potvrzuje František Chvojka z Ústí nad Labem.