Grantová komise vybrala v každém z dvaceti regionů tři nejzajímavější projekty, o čtvrtém rozhodla veřejnost.

Jednotlivé projekty nyní soupeří o finanční podporu veřejnosti. Musí vybrat celkem alespoň 5 000 korun, a to minimálně od pěti různých dárců. Podle výše částky, kterou projekty takto získají, bude rozdělen i finanční příspěvek od Ery, a to podle pravidla: Čím více vyberete od veřejnosti, tím vyšší dar získáte. Projekt, který veřejnost podpoří nejvíce, získá od Ery 50 tisíc korun, druhý v pořadí 40 tisíc korun, třetí 35 tisíc korun a čtvrtý projekt si odnese 25 tisíc korun. Výběr peněz od veřejnosti začal letos 13. října a skončí 6. ledna 2016.

DALŠÍ DVA PROJEKTY, které se teď ucházejí o vaši přízeň. Citadela park v Litvínově a Hospic Most.

Z našeho regionu vám nyní představíme dva projekty, o prvních dvou jsme v Deníku psali na konci listopadu. Byly to Protančíme kolečka, projekt lounské Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením, a Světlo pro rozhlednu Vlčí hora, který probíhá pod patronací Klubu českých turistů.

Další projekt je Citadela park v podkrušnohorském Litvínově, který se nelíbí členům spolku MY Litvínov. Parku před kulturním zařízením chtějí dát novou podobu. „Tohle místo neslouží svému účelu. V současné době dochází k různým úpravám budovy Citadely, ale v parčíku se občas projede dítko na odrážedle a to je tak všechno," uvedla členka spolku Eva Šišková.

Park před bezmála dvaceti lety zmizel, protože zelenou dostala stavba supermarketu. Na místě se tehdy silně protestovalo. Majitel supermarketu i představitelé města zároveň ujišťovali veřejnost, že zničený park nahradí. To se nestalo. MY Litvínov chtějí v parčíku instalovat lavičky a velkoobjemové květináče. Uvažují o hřišti na pétanque nebo o položení takzvaného smyslového chodníčku. „Místo by mělo sloužit k relaxaci a dětem přinést trochu zábavy i poučení," doplnila Šišková s tím, že konečná podoba parku bude záviset na sumě, kterou se spolku podaří sehnat.

Hospic Most, který pomáhá nevyléčitelně nemocným, usiluje v projektu Era o pořízení nového výkonného kyslíkového koncentrátoru. Velice by usnadnil život pacientům v rodinách. „Lidé, kteří jsou bezpodmínečně závislí na kyslíkovém přístroji, musí zcela zbytečně svůj čas, který by mohli strávit doma s rodinou, prožívat na nemocničním lůžku," říká ředitelka Hospice v Mostě Blanka Števicová. Kyslíkový koncentrátor by rozšířil nabídku hospicové půjčovny. Ta funguje už několik let a otevřeno má každý den včetně víkendů od 8 do 17 h. Rodinám, které se starají o chronicky nemocné příbuzné, půjčuje například polohovací elektricky ovládaná lůžka, invalidní vozíky, toaletní židle, chodítka, sedačky do vany a nástavce na WC.

S jednotlivými projekty se i díky videomedailonkům mohou zájemci snadno blíže seznámit na www.erapomaharegionum.cz. Na těchto internetových stránkách můžete své favorizované programy rovnou také podpořit.

(PR)