Kdo má na těle kérku, čili tetování, je člověkem nevysokého IQ a drsné povahy? Takové škatulkování rozhodně nemůže platit vždyť právě skupina mladých, o nichž bude řeč, tento zjednodušený pohled úplně vyvrací. Rozhodla se totiž finančně pomoci Hospicu sv. Štěpána v Litoměřicích a nafotit pro něj kalendář na rok 2013.

Hospicu kvůli neposkytnutí dotace v současnosti chybí 3,5 milionu na další provoz a zachování důstojných podmínek pro pacienty.

Pin Up Angels 2013, jak se charitativní projekt jmenuje, výtěžek z prodeje, stejně jako z ostatních souvisejících aktivit, věnuje právě na provoz litoměřického hospice. Všichni členové realizačního i zástupci prodejních míst se zřekli nároku na honorář.

„Kalendář se ponese v duchu Pin Up tematiky a věříme, že všech dvanáct modelek, které se rekrutují z řad učitelek, studentek, podnikatelek, lékařek i zasloužilých matek, vás přesvědčí, že potetované tělo neznačí nízké IQ a už vůbec není výrazem „drsňáctví". Toto klišé přetrvávající i v moderní civilizované a vzdělané společnosti, vyvracíme už jen samotným propojením s charitativní činností," říká koordinátorka projektu Věra Urbánková Svobodová, jež je i jednou z dam, které se na kalendáři objeví. Ta se podle svých slov o potížích hospicu dozvěděla z novin. Ze setkání s ředitelem zařízení Pavlem Česalem vznikla myšlenka, která dospěla až k realizaci kalendáře.

Kalendář se má dostat do prodeje už začátkem listopadu, a tak pod vedením profesionálního fotografa Václava Petrovitze během uplynulého víkendu proběhlo fotografování na zámečku v Třebušíně na Litoměřicku.

„Kromě ušlechtilého cíle celý projekt disponuje i originalitou a mírnou dávkou kontroverze, díky které aspiruje na vyvolání prostoru pro diskuzi a rozšíření tématu hospicové péče mezi lidi, kteří by se za běžných okolností k této tematice nedostali. Cílovou skupinou nejsou jen příbuzní pacientů, kteří hospicem prošli, ale také široká veřejnost v čele s mladou generací," vysvětluje Věra Urbánková Svobodová.

Křest kalendáře proběhne za účasti známé osobnosti 10. listopadu v Jezuitském kostele v Litoměřicích, který patří k výstavním prostorám Severočeské galerie výtvarného umění.