VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ponořila batolata až po uši do angličtiny!

Severní Čechy, ČR - Světově proslulá Britka Helen Doron přijela do Čech, aby zde ukázala svoji metodu opakovaného poslechu určenou pro miminka.

15.5.2012 1
SDÍLEJ:

Světově proslulá Britka Helen Doron přijela do Čech, aby zde ukázala svoji metodu opakovaného poslechu určenou pro miminka.Foto: archiv Helen Doron

Trendem posledních dvaceti let je začínat s výukou angličtiny už v mateřské škole. Je ale možné učit anglicky i batolata, která ještě nemluví? Britská lingvistka HELEN DORON od roku 1985 přesvědčila rodiče více než milionu dětí na celém světě, že to jde…

Kurzy obohacují vazbu dítě rodič

Pětačtyřicetiminutová lekce týdně stačí miminkům k tomu, aby se jim angličtina zaryla pod kůži. Chce to jen nadšeného rodiče, výukové CD a učebnici Helen Doron Early English s názvem jedinečného kurzu angličtiny pro batolata Baby's Best Start. Přestože v tomto věkovém období děti teprve začínají vnímat, registrují současně mateřský i cizí jazyk, a dokonce bez potíží „přepínají" z jednoho do druhého: „V prvním roce života roste mozek dítěte velmi rychle a poslech je první a nejdůležitější schopnost, od které se odvíjejí všechny ostatní," vysvětluje Helen Doron, která jako první na světě vyvinula vlastní metodu výuky angličtiny pro děti od tří měsíců. A jak k tomu dospěla? Už během svého působení na univerzitě se zajímala o tzv. Suzuki metodu, tedy „metodu mateřské řeči", při které se dítě zpočátku učí pouze díky tomu, co opakovaně slyší: „Miminka a batolata si velmi ráda opakují stejný zvuk, jen tak pro radost. Jsou velice citlivá k novým zvukům, intonačním vzorům a rytmu řeči, ještě než se naučí opravdová slova. Milují také opakování písniček a říkanek. Z toho vycházel i dr. Suzuki, který metodu „mateřské řeči" úspěšně aplikoval při výuce hry na housle děti se naučily hrát na hudební nástroj díky melodii, kterou opakovaně slyšely. On jim jen ukázal, jak mají dané partie zahrát," upřesňuje Helen Doron a dodává: „Napadlo mě využít metodu opakovaného poslechu při výuce angličtiny právě v raném věku, kdy se uzavírá vznik řečových center." Předností raného dětství je podle ní i osobitý smysl dětí pro napodobování a výborné imitační schopnosti: „Právě to jim pak umožňuje přesně zachytit a následně reprodukovat anglickou výslovnost a intonaci," dodává Doron. „Po prvním kontaktu s anglickým jazykem dochází dítě ve svém vývoji k bodu, kdy se může cíleně učit první slova a větné struktury. Pro tento účel nabízíme kurz English for Infants (EFI), u kterého jsou děti doprovázeny opět jedním z rodičů." Stejně jako předchozí, i tento kurz napodobuje způsob, jakým se děti učí mateřský jazyk písničkami, básničkami, pohybovými hrami, říkadly a obrázky, které se už děti snaží rozpoznat a mluvit o nich. V závěru tohoto kurzu umějí děti okolo dvě stě sedmdesáti slov a rozumějí jejich významu. Po tomto cíleném vstupu do problematiky cizího jazyka s prvními slůvky a jednoduchými větnými strukturami mohou být znalosti dále upevňovány a prohlubovány. Vlastní jazykové kroky rozvíjí celkem deset kurzů, které zahrnují sedm let mluvené angličtiny pro nejmenší a malé děti a tři roky konverzace, čtení a psaní pro starší děti. Každý navazující kurz probíhá ve skupinkách a trvá zpravidla jeden školní rok: „Aby byla výuka angličtiny co nejefektivnější, měly by děti doma každý den poslouchat CD v délce okolo patnácti minut," říká autorka úspěšného projektu a znovu připomíná, že právě pravidelný poslech je klíčem ke správné výslovnosti a porozumění.

Helen Doron Early English v ČR

Dnes podle Helen Doron učí angličtinu přes tři tisíce učitelů ve třiceti zemích světa: „Učitelé nemusejí být rodilými mluvčími, podmínkou je však perfektní angličtina na akademické úrovni. Mnohem důležitější je ovšem schopnost děti zaujmout a vtáhnout do výuky. Učitelé absolvují studijní pobyt v zahraničí a osobně je proškoluji."

V České republice bylo první z výukových center otevřeno v září 2004 v Opavě. V současné době jich funguje po celé České republice celkem dvaatřicet. V menších městech vedou kurzy Helen Doron Early English nezávislí učitelé. Celkově se takhle anglicky učí přes pět tisíc dětí na sedmdesáti místech republiky.

Vyzkoušejte si metodu zdarma

Společnost Helen Doron Early English nezůstává jen u deseti základních kurzů. Nedávno natočila 28 lekcí, které postupně zveřejňuje každé pondělí na facebooku pod názvem Učím své dítě anglicky. Rodiče se tak mohou v klidu na jednotlivé lekce podívat a vyzkoušet si je. Program Helen Doron Early English je neustále aktualizován: „Prostřednictvím internetového fóra si vyměňuji každodenní poznatky a zkušenosti s učiteli mé metody po celém světě," říká autorka tohoto projektu, která se v těchto dnech v České republice osobně setkala nejen s lektory svých kurzů, odborníky a dalšími zájemci, ale seznámila českou veřejnost s dalšími novinkami.

Nabídka kurzů se totiž neomezuje jen na školu, školku či domácí prostředí. Společnost organizuje i pobyty v přírodě a tábory pro rodiče s dětmi, ale také například Narozeninovou party. Pro malé oslavence i jejich hosty je připraveno devadesát minut her, písniček, příběhů i zábavných aktivit.

Samozřejmě v angličtině!

Kdo je Helen Doron

Helen Doron získala v roce 1977 doktorát z filozofie humanitních věd, jazykovědy a francouzštiny na univerzitě v Readingu. Jako docentka anglického jazyka a jazykovědy působila na univerzitě v Poitiers ve Francii.

V roce 1987 zveřejnila Early English metodu, a stala se první na světě, která orientovala výuku anglického jazyka na raný věk dítěte. Unikátní metodu dnes šíří po světě Společnost Helen Doron Early English.

Mimo jiné se v roce 2008 podílela na přípravě lekcí angličtiny pro děti v České televizi.

V České republice neexistuje pevně daný model jak učit anglický jazyk předškolní děti

Existují mateřské školky, kde děti nepřijdou s angličtinou vůbec do kontaktu, školky, kde je angličtina nabídnuta dětem jako zájmový kroužek. Řada školek však nabízí celodenní program v anglickém jazyce.

Metoda Wattsenglishdítě si angličtinu osvojuje s rodilým mluvčím přirozenou cestou angličtina prostupuje „neohlášeně" činnostmi dětí přezouváním počínaje, přes hry, písničky, aktivity rozvíjející dovednosti, odpočinek až po pozdrav na rozloučenou. Stává se prostředkem společného hraní.

Montessori přístup- klade sice důraz na prožitek, ale zaměřuje se i na samostatné vyjadřování dětí v cizím jazyce. Hodiny jsou plné her, písniček, příběhů, do kterých se děti aktivně zapojují za pomoci všech svých smyslů. Tím se učí angličtinu přijímat přirozeně a spontánně.

Program Didi the Dragon a Polly the Collieefektivní vzdělávací program je určen pro čtyři předškolní stupně, od jeslí po školku. Dětem od dvou do sedmi let dává základy anglického jazyka formou písniček, tance, pohádek a her.

Kurzy jsou určené pro velké skupiny dětí.

Helen Doron Early Englishnabízí všechno, co dítě potřebuje, aby se naučilo anglicky stejně jako svůj mateřský jazyk komunikační schopnosti, správný přízvuk, gramatiku a bohatou slovní zásobou.

Výuková centra

Společnost Helen Doron Early English má zastoupení v přibližně dvaceti zemích světa a je považována za světovou jedničku ve výuce angličtiny dětí od jednoho do čtrnácti let. Svým franchisingovým partnerům uděluje exkluzivitu na území od padesáti do sta tisíc obyvatel. Cena licence činí přibližně pět tisíc eur.

Výuková centra Helen Doron Early English v kraji a okolí: Ústí nad Labem, Děčín, Teplice, Most, Chomutov, Karlovy Vary, Česká Lípa, Liberec, Trutnov.

Zpracovala Tamara Wölfelová

Autor: Redakce

15.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč Dopravní dispečeři Dispečer/ka - disponent/ka se znalostí PL. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Chabařovice, Smetanova 683, areál LogisticPark ZDEMAR., Pracovní náplň:, Péče o naše zákazníky/dodavatele, telefonický i osobní kontakt s klienty, udržování obchodních vztahů, Rozšiřování portfolia zákazníků/dodavatelů, Vytváření cenových nabídek, bezprostřední kontakt s klienty, Vedení obchodní administrativy a běžné kancelářské práce, Sledování a plnění zákaznických/dodavatelských požadavků, Odpovědnost za plnění obchodního plánu oddělení, Profil uchazeče:, Ukončené SŠ, příp. VŠ vzdělání (výhodou obchodního/logistického směru), Výborná znalost polského jazyka (nejlépe rodilý mluvčí se znalostí ČJ), další cizí jazyk výhodou (NJ, Aj), Znalost práce na PC (MS Office, Internet), Samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, časová flexibilita, Dobré organizační schopnosti, Schopnost pracovat v kolektivu (open space), Nabízíme:, Motivující finanční ohodnocení včetně cílených odměn a benefitů, příspěvek na životní a penzijní pojištění, firemní akce, sick days, náborový příspěvek, stravenky, jazykové kurzy, mobilní telefon aj., Systém trvalého vzdělávání, perspektivu profesního a osobního růstu, Stabilitu a zázemí společnosti, Zajímavou práci v profesionálním týmu a přátelském kolektivu, Příjemné a moderní pracovní prostředí v sídle společnosti, Mobilní telefon s internetem, Sleva na firemní výrobky, Příspěvek na životní a důchodové připojištění, Příspěvek na stravování, Vzdělávací kurzy a školení, Jazykové kurzy, Náborový příspěvek, Sic Days, Firemní akce aj., Kontakt: hlásit se osobně na uvedené adrese.. Pracoviště: Zdemar poland s.r.o., Smetanova, č.p. 683, 403 17 Chabařovice. Informace: Denisa Gaislerová, +420 475 309 923,725 215 533. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 95 Kč Zámečníci strojů Zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Marie Kršňákové č.p. 134, Chabařovice., Požadujeme: vyučenív oboru, ŘP skup. C výhodou, svářecí průkaz CO2., Nabízíme: mzdu 95 - 125,- Kč., vhodné i pro absolventy, nástup možný ihned., Kontakt: zájemci se mohou hlásit na uvedený e-mail.. Pracoviště: Mont union s.r.o., Marie Kršňákové, č.p. 134, 403 17 Chabařovice. Informace: Tomáš Trubač, +420 602 424 786. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč Přepážkoví pracovníci na poštách Pracovník přepážky - pošta Ústí nad Labem 7. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Česká pošta, s.p. - ústí nad labem 7, Krčínova, č.p. 841, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: DAVID KORBEL, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Dietní specialistka 19 660 Kč Nutriční asistenti Nutriční terapeut. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19660 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Šrámkova 3305/38a, Severní Terasa, Ústí nad Labem., Požadujeme: dosažené vzdělání: SZŠ/VOŠ/VŠ obor nutriční terapeut, dietní sestra; zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, odpovědnost, spolehlivost, samostatnost, praxe v zaměření na klinickou oblast (práce s klienty) výhodou, Nabízíme: platové podmínky 19 660,- Kč., , plný úvazek, doba určitá s možností prodloužení., Kontakt: zaslání strukturovaného životopisu včetně vzdělání přápadné praxe , na e-mail:p.kabelova@dd-dobetice.cz.. Pracoviště: Domov pro seniory dobětice, příspěvková organizace, Šrámkova, č.p. 3305, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Pavla Kabelová, +420 472 772 902.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
18

FOTBALOVÝ BUFET: Správce dává guláš i rozhodčím. Ale musejí pískat dobře

Baráž o extraligu v atletice mužů, září 2018 v Ústí nad Labem. Foto: Deník/Rudolf Hoffmann. Matěj Ščerba
17

K vytoužené extralize chyběl kousek

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

OBRAZEM: Loreta se během slavností vrátila do časů baroka

Rumburk - Rumburská loreta se vrátila na jeden den časů baroka. Během Loretánských slavností čekal na návštěvníky barokního sakrálního areálu celodenní program.

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ ve Velkém Březně

Ústecko - Ve středu 19. září pokračuje druhý ročník unikátního projektu Deníku s názvem Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Ústeckého deníku fotografie prvňáků ze škol na Ústecku.

Osvěta v obcích zabírá. Lidé díky ní častěji třídí baterie

Ústecký kraj - V letošním prvním pololetí odevzdali lidé v Ústeckém kraji k recyklaci 34 tun použitých baterií.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT