V národním parku hořelo od neděle 24. července. Kvůli rozsahu a těžko přístupnému terénu hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu, tedy ten nejvyšší. Na místě denně zasahovaly desítky jednotek z regionu i vzdálenějších míst, letadla, armádní a policejní vrtulníky. Situace se lepšila jen velmi pomalu. 

V neděli 31. července se hasičům podařilo celkovou plochu zásahu v Českém Švýcarsku zmenšit zhruba o pětinu ze zhruba 3600 hektarů na asi 2860 hektarů, spálená plocha činí 1060 hektarů. Domů se mohli vrátit lidé z Vysoké Lípy. V pondělí 1. srpna hasiči informovali, že se jim požár podařilo lokalizovat. Ačkoliv se plochu požáru dařilo postupně zmenšovat, hasiči stále nacházeli i nová ohniska. Nejkritičtější situace byla u Pravčické brány a Křídelní stěny.

Požár v Českém Švýcarsku, sobota 6. srpna.
Hotovo! Hasiči zvládli po třech týdnech uhasit požár v Českém Švýcarsku

V sobotu 6. srpna se vystřídala část profesionálních i dobrovolných hasičů z několika krajů, stále na místě zůstávala tisícovka hasičů. V neděli 7. srpna hasiči na některých místech už pracovali na předání požářiště Národnímu parku. Jižní sektory byly zcela uhašeny, hasiči zůstávali pouze na hlídku. Ve středu 10. srpna byl rozsah požáru 60 hektarů, hasiči předali správě parku další požární sektor, a to od Pravčické brány ke Gabrielině stezce. Požár krotilo kolem 800 hasičů a 4 vrtulníky. Doposud zdravotníci ošetřili 110 hasičů. V pátek 12. srpna byl požár zlikvidován, hasiči pokračují v technologické pomoci. Po dlouhých téměř třech týdnech se začali v sobotu 13. srpna postupně vracet do svých domovů lidé z Hřenska, Mezní Louky a Mezné. 

Online reportáž