VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor na strašidla a bubáky, obývají celý kraj!

Severní Čechy - Mýtické tvory a báchorky si nevymýšleli jen lidé v minulosti. Podivné zkazky, při kterých běhá mráz po zádech, vznikají i dnes.

13.7.2015
SDÍLEJ:

Obrázky strašidel pochází ze starých německých knih uložených v Muzeu města Ústí nad Labem.Foto: repro: Deník/Janni Vorlíček

Bubáci a nejrůznější strašidla provázejí obyvatele severozápadních Čech odnepaměti. Do místních bájí se promítly kromě nevysvětlitelných jevů také nejrozšířenější místní řemesla, momentální nálady ve společnosti, sociální situace a samozřejmě fantazie vypravěčů. Nejinak to se vznikem pověstí bývá i dnes.

Pérák z Oseka

K nejmladším pověstem pak patří takzvané urban legend. „Jsou rozšířeny celoevropsky a některé dokonce i celosvětově, ale existují i jejich regionální varianty. Zajímavá je tak například místní verze Péráka z oblasti Oseka a Duchcova," říká na vysvětlenou historik Jiří Šlajsna z mosteckého muzea.

Tak dnes máme „svoje" infikované jehly na sedačkách autobusů. Romští zloději fikaně užívají odhozené pokladní účtenky ke krádeži nákupu v supermarketu. Neznámý škrtič, který vraždí malé děti v panelákových výtazích strunou trochu připomíná Erbenovu Polednici.

V Chomutově řádil gang Bílých hadů

České varianty urban legends vydal ve své knize Černá sanitka autor Petr Janeček. Dočkala se i televizního zpracování ve stejnojmenném seriálu. Svého času byl velice populární.

„Sám znám z časů svého dětství většinu jeho příběhů. Od černé sanitky po žiletku na klouzačce. Já mám osobně nejraději městskou legendu o chomutovském gangu jménem Bílí hadi," vzpomíná historik Šlajsna.

Skupina nebo parta jménem Hadi či Bílí hadi opravdu v Chomutově na přelomu 60. a 70. let působila. Pověsti o ní začaly časem přerůstat do mýtu o gangu terorizujícím celé město. Včetně vražd, únosů a velkých loupeží. Samozřejmě se nezakládaly na pravdě.

Speciálním případem jsou potom hoaxy, neboli lživé a mylné zprávy. Vznikají z různých důvodů, například je často využívají rozesílatelé spamu, aby nalákali důvěřivce na webové stránky s „fantastickými" nabídkami, nebo fanatici, aby rozeseli mezi lidi nenávist.

Únosy holčiček u nábytkářů

Klasickým je smyšlený příběh o únosech dětí v obchodě IKEA. Určitě si mnozí vzpomenou na varovný e-mail, který před tím „varoval".

„Dávejte si pozor na své děti! Upozorňuji na případ, který se stal nedávno mé známé při nakupování v obchodním domě IKEA. Rodiče šli nakupovat se svou desetiletou dcerou. Najednou zjistili, že s nimi není. Chvíli čekali, jestli se neobjeví. Pak se rozhodli nechat ji vyhlásit. Obchodní dům hned uzavřel všechny východy a začal ji hledat. Holčička byla objevena na toaletě, ostříhaná a převlečená do jiných šatů. Asi to nebyl první případ."

Podobně upozorňovaly hoaxy na exotické pavouky v banánech, či únosy manželek ve vietnamských obchodech s potravinami. Všechny podobné legendy, ač z doby moderní, mají své předobrazy v dobách minulých.

Historka o jistém Hansi Krawathovi, postavená na mýtu a pocházející z Litvínovska či Osecka v 19. století, inspirovala román Hermanna Lönse Der Wehrwolf. Bohužel román zneužili nacisté, když v závěru II. světové války vybudovali stejnojmennou organizaci.

Mezi upíry a vlkodlaky

Ony pověsti o vlkodlacích mají vůbec tuhý kořínek. Nejspíš proto, že patří mezi nejhrozivější nadpřirozené bytosti. Lidé je vídali v lesích u Čermné v Českém středohoří. Naposledy v roce 1993, kdy dokonce i policie vypomáhala u lovu velké černé šelmy, která údajně lovila pasoucí se stáda. Nikdy ji ale nikdo nechytil, a tak se mohla stát součástí moderní mytologie.

Obrázky strašidel pochází ze starých německých knih uložených v Muzeu města Ústí nad Labem.Mnohem půvabnější jsou ale legendy historické. Někdy vznikaly z podobných důvodů jako dnešní hoaxy a urban legends. Třeba ty o upírech.

O jednom, či spíše jedné, také se zmiňují Stručně sepsané kroniky římské a české. Roku 1360 je sestavil kronikář Neplach, jinak opat benediktinského kláštera v Opatovicích.

Lidé ženu, již neměli rádi, ani nechtěli křesťansky pohřbít na hřbitově a zakopali ji na rozcestí. Na tom místě byl pak často vídán vzteklý vzdušný vír, který se zde objevuje až po naše časy.

„Roku 1344 zemřela v Levíně žena hrnčíře Ducháče, jménem Brodka. Hned po pohřbu vstávala z hrobu, mnohé lidi dávila a po každém skákala. Když ji probili třemi olšovými kůly, krev z ní tak velmi tekla jako z hovada nějakého. Předtím spolkla svůj šlojíř až do polovice, a když se z úst vytáhl, byl všecek krvavý," píše ctihodný opat Neplach.

Hrnčířova žena ovšem vstávala z hrobu i potom a hubila lidi dál. Proto se místní rozhodli, že ji spálí, ale hranice ne a ne chytnout. Až stařeny poradily, aby ji podpálili šindelem z kostelní střechy. Jakmile shořela, přestala konečně místní lidi trápit.

Spitzstein vyhodil ze své boty obr

„Z nadpřirozených bytostí a strašidel zde své stopy zanechali obři, například u Kamenice a nedaleko Knínic v Krušných horách, nebo při cestě z Brné na Němčí v Českém středohoří, kde je dodnes kámen Spitzstein, který vyhodil ze své boty obr, který tudy kdysi kráčel. O těžkém soužití lidí s obry vypráví další pověst, jak nemocného obra z Blanska svého času utloukli Ústečané v ústí řeky Bíliny do Labe," líčí ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.

„Divoký lovec se zjevoval se svými ohnivými psy v zimních bouřích u starého dubu v Němčí, taktéž se zjevoval se svými psy u Těchlovic, Rytířova a Svádova a na dalších místech Českého středohoří," připomíná Houfek další místní strašidla.

Býčí krysa vypadá jako ještěrka

Děsit mohou i zvířata. V roce 1577 odnesl ze dvora jednoho domu v Ústí nad Labem velký dravý pták malé děvčátko. Když vykřiklo hrůzou, pták ho upustil. Spadlo zpět na dvůr, do kupky hnoje a nic se mu nestalo.

Obrázky strašidel pochází ze starých německých knih uložených v Muzeu města Ústí nad Labem.Vedle toho o mnoho let později na Komáří hůrce na hřebeni Krušných hor žil zlý fořt, který na vše střílel a kradl lidem dobytek a kozy. Až ukradl jedinou krávu chudé ženě, jež ho za to proklela. Fořta pak ubodalo na Komáří hůrce hejno rojících se mravenců.

„Z další ústeckých bájných zvířat nesmí chybět hadí král, někdy zvaný Býčí krysa, který měl podobu velké jedovaté ještěrky. Sám chodil do lidských příbytků na mléko a nesměl ho nikdo zabít, neboť nosil štěstí do domu," pokračuje ředitel ústeckého muzea.

K nejoblíbenějším bájným zvířatům patří draci. Jeden takový podle Houfka žije někde v Trmicích a snad i v údolí Bíliny směrem ke Koštovu. Měl prý ho zaříkávat jistý muž, kterému pak toto legendární zvíře přineslo komínem peníze.

Na vrchu Rovném u Trmic žila jakási divoženka. Uměla čarovat a léčit bylinkami. Často chodívala na tuchomyšlské straně v prohlubních s vodou. Přes den spala a toho, kdo ji vzbudil, odnesla s sebou a nikdo ho již nikdy nespatřil.

„Večer chodila do vsí a okny kontrolovala děti, zda jsou hodné. Zlobivé si odnášela a nikdy je už nikdo neviděl. Když za deště stoupala pára z Rovného, tak se říkalo, že si vaří kafe, ale ve skutečnosti se z ní vzteky kouřilo," upřesnil s dávkou černého humoru Václav Houfek.

Mezi ta nejkurióznější strašidla patří trmická meluzína. Místní jí říkali Sklepní Líza. Žila totiž ve sklepě bývalého trmického pivovaru. Když sem někdo zapomněl zavřít dveře, tak Sklepní Líza vyšla na dvůr a když tu chytila nějaké dítě, hned je stáhla do své říše.

Labská královna, rusalky a vodníci

Vodníka viděli různí svědci v Labi u Brné, u Sebuzína a Církvic. V Brné říkali místní vodníkovi Galjacke. V Brné labští lodníci zahlédli v řece zelenou ženu s dlouhými vlasy. Nejspíše vodní žínku, či rusalku.

Každý lodník znal Labskou královnu. Což je smutný duch dcery pána hradu Střekova. Zemřela kvůli nešťastné lásce, zahubil ji vlastní otec. Labská královna vystupuje z říčních vln s úpěnlivým nářkem. Stoupá po temné hradní skále vzhůru a dlouhými vlasy vytváří mlhu nad řekou.

Setkání s vodníkem zažil jistý forman v roce 1760 v Přestanově. Měl červený čepec a forman mu dal ránu bičem. Vodník mu za to přislíbil pomstu. Forman se vyhýbal vodě, jak mohl. Nakonec ho stejně našli utopeného, když šel koním pro vodu.

Kolem roku 1860 se u dolního mlýna při silnici z Chlumce do Chabařovic utopil mlynář v náhonu mlýnského kola. Zjevoval se pak pocestným jako šedivý skřet.

V roce 1913 se v Dělouši vyskytoval rarášek. Nikdo ho v chalupě neviděl, ale byl často slyšet. Klepal, zhasínal světla ve sklepě, otevíral dveře. Podobný skřítek žil i v jednom statku na ústecké Klíši. Odtud ho vyhnal až medvěd jednoho medvědáře, jenž tu nocoval.

V Podkrušnohoří patřilo k nejrozšířenějšímu povolání to hornické. Proto zde najdeme pohádky o pokladech, ukrytých pod zemí. Horní duchové doprovázeli horníky odnepaměti. Před neštěstím varoval zpěv mrtvého kanára v Tuchomyšli.

Jedinečná strašidla ze severních Čech

Strašidel máme v na severu a západě Čech opravdu mnoho. Na hřebeni Krušných hor mezi Cínovcem a Petrovicemi se objevoval domovní duch Äfftemannl, Kvílivka strašila na cestách Ústecka. U Bánova, Strážek a Kamenice ze slámy lezl duch Strohgagerl, který vyměňoval batolata.

Na Ještědu straší čerti, v Liberci zlý duch Platze z Ehrentalu. „Chomutovské pověsti hovoří o kalvínském kazateli, proroku a lovci čarodějnic, známém jako suchý Marten. Tuhle pověst mám nejraději," dodává muzejník Jiří Šlajsna.

Ohnivého psa z Ústecka namalovala Anna Patricie Vorlíčková.

Trpaslíci už z Ústecka odešli

Existuje-li typicky severočeská, či dokonce přímo ústecká pohádková postava, potom je to trpaslík. Ostatně, keramická postavička zahradního trpaslíka pochází ze zdejší továrny Ferdinanda Maresche. Známým místem s četným výskytem trpaslíků bývala skalní města v okolí Tisé. Dnes přímo v Ústí stojící temná Mariánská skála sloužila dobrým trpaslíkům, kteří pomáhali lidem a kutali zde stříbro. Přitom provrtali štoly až do Důlců a Stříbrníků. Údajně je mělo vyhnat z jejich sídel zvonění kostelních zvonů nebo hluk moderní průmyslové civilizace přicházející s 19. stoletím. Odešli přes Labe snad směrem na východ. Někam do klidných vzdálených hor. Během jejich odchodu se měl ve Svádově setkat s trpasličím králem labský převozník. Při převozu přes Labe viděl pouze tři trpaslíky, ostatní zůstali neviditelní, dokud nevystoupili na břeh. Posledního živého trpaslíka prý viděla jistá žena v Němčí. Požádal ji, aby ho před odchodem učesala. Nedaleko odtud se dodnes nacházejí Trpasličí kameny.

Dnes už se asi na Ústecku setkávají jenom duchové zemřelých trpaslíků a trpaslic při bálech na hradě Blansko.

Václav Houfek

Autor: Janni Vorlíček

13.7.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 360 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Klášterní 2, 40323 Velké Březno, Ústí nad Labem. , Náplň práce: ošetřovatelská péče o klienty seniorského věku a klienty trpícími Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí., Požadavky: odborná kvalifikace dle zákona č. 96/2004 Sb. v oboru všeobecná sestra - vyšší odborná škola nebo střední odborná škola s maturitou+ platná registrace - osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, zdravotní způsobilost a zdravotní průkaz., Nabízíme: platové podmínky od 20 360,- Kč., podnikové stravování, možnost přijetí do pracovního poměru nebo na DPP, nástup dle domluvy, možnost následného prodloužení smlouvy., Telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Domov pro seniory velké březno, příspěvková organizace [2], Klášterní, č.p. 2, 403 23 Velké Březno. Informace: Zdeňka Ippoldtová, +420 724 066 356.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník - zástupce vedoucího. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dům Samaritán, Štefánikova č.p. 246/1, Klíše, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: vysokoškolské, bakalářské, vyšší odborné (obor Sociální práce, Sociální politika, Sociální pedagogika), Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - podmínkou praxe v sociálních službách (praxe v oblasti sociálních služeb pro osoby bez přístřeší, výhodou), - orientace v oblasti sociálních služeb, - znalost Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, - znalost Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb (aktivní účast na tvorbě nebo revidování, Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb výhodou), - motivace k práci s cílovou skupinou - osoby bez přístřeší, - motivace k práci ve 3 sociálních službách (azylový dům, noclehárna, nízkoprahové denní centrum), které, jsou poskytovány 3 formami (pobytová, ambulantní, terénní), - chuť a ambice pracovat na pozici zástupce vedoucího (úzká spolupráce s vedoucím Domu Samaritán, zastupování vedoucího v jeho nepřítomnosti, administrativní úkony spojené s řízením služeb a vedením lidí zkušenost ve vedoucí funkci není podmínkou), - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie, schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, tvořivost, nápaditost, Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí, skvělý kolektiv, - práce v týmu zkušených pracovníků, - možnost seberealizace, - velký prostor pro sebevzdělávání a odborný růst, - získání zkušeností s vedením lidí a s řízením sociálních služeb (velice úzká spolupráce s vedoucím, který má na dané pozici dlouholeté zkušenosti), - mzdové ohodnocení ve výši od 22.000Kč (hrubá mzda), zaměstnanecké benefity, - pružná pracovní doba, možnost práce z domova, - práci v neustále se rozvíjející, stabilní a dlouhodobě fungující organizaci (Oblastní charita Ústí nad, Labem), - práci v Domě Samaritán a to ve 3 sociálních službách, které mají v Ústí nad Labem nezastupitelné místo., Cílem služeb je začlenění osob bez přístřeší do společnosti, podpora těchto osob při řešení obtížných, životních situací, zmírnění negativních dopadů souvisejících se ztrátou přístřeší, pomoc s orientací, uživatelů v oblastech společenského života, s jejich návratem na trh práce, pomoc se získáním nového, bydlení, zlepšením zdravotního stavu., V případě zájmu nás kontaktujte pouze na e-mailu (prosíme, netelefonujte). Profesní životopis a motivační, dopis zašlete nejpozději do 16.4.2018 na e-mail: kristofova.v@charitausti.cz., Výběrové řízení je tříkolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního, dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru. Uchazeči vybraní do, třetího kola se zúčastní jednodenní stáže v zařízení. Přijímací pohovory a stáže budou probíhat ve dnech 19. - 23.4.2018.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům samaritán, Štefánikova, č.p. 246, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Vendula Krištofová, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 110 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojní zámečník pro ranní směnu. , Místo výkonu práce: Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem. , Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru, orientace v technické dokumentaci, manuální zručnost, ochota učit se. Výhodou: praxe, zkušenosti z montážních a demontážních činností na rotačních strojích (čerpadla, převodovky), zkušenosti z montáží a demontáží přírubových spojů a armatur, vazačský a jeřábnický průkaz, řidičský průkaz s oprávněním sk. B. , Nabízíme: podnikové stravování, sick days, výkonnostní odměny, příplatky za pohotovost. , Nejprve zašlete strukturovaný životopis na e-mail milena.kudlickova@bilfinger.com , Kontaktní osoba: Ing. Milena Kudličková, tel. 606243037. POZOR - osobní jednání není možné bez předchozí domluvy, paní Kudličková pracuje v Mostě.. Pracoviště: Bilfinger industrial services czech s.r.o. - 02, Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Milena Kudličková, +420 606 243 037.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč

Dopravní dispečeři Dispečer. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Přístavní č.p. 432/8, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Náplň práce: organizace a kontrola provozu logistického terminálu, administrativní práce na PC., Požadujeme: vyučení v oboru dopravy ( není podmínkou, ale výhodou ), organizační schopnosti, pečlivost, samostatnost, flexibilitu, výpis z rejstříku trestu, znalost práce na PC., Nabízíme: mzdu 20 000,- Kč., roční finanční bonusy, zaučení, dovolenou navíc, stravenky, nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Metrans, a.s. - ul, Přístavní, č.p. 432, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Šárka Mikulová, +420 267 293 185.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér ústeckých volejbalistů Petr Brom.

Trenér Brom: Hráči mají moc veliký respekt, potřebují v hlavách odbrzdit

Rodina - ilustrační foto

Česká republika má přes 10,6 milionu obyvatel. Nejvíc od konce války

Kauza Elischer: Soudcovo mlčení automaticky neznamená, že je vinen

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - V uplynulém týdnu byl mediální jedničkou 57letý soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer. Čelí obvinění, že v odvolacím řízení snižoval tresty Vietnamcům, kteří za to údajně zaplatili.

Lev skolil Brnou: Ústecké derby vyznělo pro Neštěmice

Ústecko - Fotbalisté Neštěmic zvládli i druhé ústecké derby v letošní sezóně krajského přeboru. 

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Ústečan Ernst Strohschneider byl leteckým esem. Ústí na něho zapomíná

Ústí nad Labem - Za první světové války Ernst Strohschneider sestřelil 15 letadel. Zahynul před přesně sto lety při nehodě. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT