Holinka má padesát kilo, vlastní pelíšek, ve kterém si s ní někdy hoví kočka Ema, sama si řekne o venčení a mazlí se jen s paničkou. Kdyby to nevadilo příteli, Denisa by se nebála pustit ji i do postele. Velmi chytrá prasečí dáma spolehlivě vyvrací mýty o prostoduchosti a špíně…

Jak vás napadlo, že budete mít doma prase?
Holi jsem dostala k narozeninám. Prase není tak náročné na čas. Měla jsem psa, takže mám srovnání. Venčení vyžaduje jen jednou denně a netrpí, když je sama doma. Teď, když mám miminko, si mou přítomnost i procházky plně užívá.

Je prase chytřejší než pes?
Říká se, že má inteligenci pětiletého dítěte. Šoupací skříň otevřela hned, nezastavily ji ani dětské pojistky. A když potřebuje vyvenčit, jde ke dveřím.

Co výchova, výcvik?
S výchovou prasátek jsem neměla žádné zkušenosti. Uplácela jsem ji jídlem. Pro jídlo by si nechala koleno vrtat. Kdybych měla prase znovu, už to neudělám.

Co takové prasátko jí?
Nejlepší je dávat hodně zeleniny a ovoce. Ale dáváme jí všechno. Chroupe i kosti. Má pestrou stravu, aby měla zdravé klouby a kosti.

HOLINKA. Čtyřletá prasnice má padesát kilo, venčí se jednou denně, je velice čistotná a domácnost obývá s kočkou Emou, se kterou se kamarádí.Kde spí?
Dřív měla pelíšek, jednu dobu spala i se mnou v posteli. Divila byste se, ale vyskočí i na zídku. Prasata nejsou zase tak neohrabaná. Teď má takový svůj kout.

Jak bude Holinka nakonec veliká?
Holince jsou 4 roky a má padesát kilo. Další liberecké prase Boženka má mnohem víc. V Praze v Holešovicích známe Hektora, který má 120 kilo. V Americe jsou tea pigs, které šlechtí, aby zůstala maličkatá. Takové prasátko pak stojí osmdesát tisíc. Když jsem si Holi pořídila, taky byla akorát do dlaně. U nás chovatelé tvrdí, že bude mít pět až deset kilo, ale když se podíváte na net, tak vám je jasné, že je to blbost. I kdyby Holi přerostla, pryč bych ji nedala. Ale musí to být něco.

Co na Holinku říká váš partner?
No, když jsme se sestěhovali, začali jsme mít trošku problém. Ona ho absolutně nevnímá jako páníčka, ale jako kance. Prasnice mají své dny každý měsíc. Ne jako feny dvakrát do roka. Pro ni to byl samec, kterého nutně potřebuje. Nakonec jsme se přiklonili ke kastraci. Veterináři to prý stejně ze zdravotních důvodů doporučují všem.

Jak je Holi čistotná? Prase je přeci ekvivalent ke špíně?!
Prasata žijí ve chlívku dva krát dva metry, takže jim nezbývá nic jiného než vyprazdňovat se pod sebe. Když jsem ji dostala, bála jsem se a chtěla jsem, aby měla všechno při ruce: mističku i záchod. Už po 14 dnech odmítala chodit na záchod u misky s jídlem.

Co tomu říkají sousedé?
Bývalá sousedka na Pražské ulici s námi odmítala bydlet. Nejdříve ani nevěděla, že Holinku máme, protože se moc zvukově neprojevuje. Po čty-řech měsících nás potkala na chodbě a už začaly chodit e-maily pronajímateli, že nebude bydlet v domě s prasetem. Nakonec jsme se radši odstěhovali, než to snášet.

HOLINKA. Čtyřletá prasnice má padesát kilo, venčí se jednou denně, je velice čistotná a domácnost obývá s kočkou Emou, se kterou se kamarádí.Jak Holi zvládáte s miminkem? Nežárlí?
Zatím dobrý. Když jsem na mateřské, více se jí věnuji. Ale samozřejmě si dávám pozor, prase je těžkopádné, nebudu riskovat, že dítě zašlápne, zavalí… Ale když jsem ji dostala, měla jsem potkana a ona k němu byla hrozně ohleduplná. I děti v parku ji krmí, třeba i tahají za ocas, ale ona je v klidu. Zvířata vycítí, že je to mládě a musí se chovat jinak. Lepší ale dát si pozor, prasečí zuby jsou jako drtič odpadu. Třikrát cvakne a rozmělní kosti od kuřete nebo kachny.

Jednou jsem vás viděla někde na procházce a přišlo mi, že je dost samostatná.
Někdy až moc. Jsou to chytrá zvířata. Má venku svoje oblíbená místa, kam chodí na záchod. Když někde najde žaludy, tak si přesně pamatuje, kde je příště najde. Jsme třeba v restauraci na zahrádce, tak se na nás ohlédne, jestli může jít přes silnici, a když ji neokřikneme, tak si přejde a jde si na ty svoje žaludy. Na jídlo hodně reaguje. Říká se, že by se prasata neměla krmit z ruky, protože potom to vyžadují a jsou otravná.

Provozujete bar Prasečinky, pojmenovali jste ho po ní?
Hospodu máme teprve dva roky. Moc ji tam ale nebereme, protože opilým lidem nevysvětlíte, že na ni nemají sahat, a jí zase že jim nemá ukousnout prst.