"Bylo napočítáno 3 125 podpisů. Akce trvala dva a půl týdne. Petice bude předána na Úřadu vlády ČR ve čtvrtek 7. května," sdělil Petr Prokeš, tiskový mluvčí SBD Krušnohor.

Podle tvůrců petice je hlavním problémem "slušných lidí v našem městě soužití s cikánskou menšinou". Poukazují na vandalismus, hlučnost a agresivitu. "Mluvíme za slušnou majoritu, která je cikánskou menšinou terorizována. Nejsme rasisti, a tak se předem omlouváme slušným Romům, kteří tady s námi žijí již dlouhá léta – nechceme je házet do jednoho pytle s popisovanými cikány," uvádí se v petici.

Text petice (Zdroj: SBD Krušnohor)

P E T I C E
Dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním

Vážený pane premiére Sobotko,
posíláme Vám tuto petici se žádostí, aby vláda začala konečně řešit každodenní problémy svých slušných občanů. Žijeme v Mostě, ve městě, které bylo historicky vystaveno nepopsatelným křivdám. V 70. letech minulého století byl starý Most zbořen a jeho obyvatelé vystěhováni do města nového. Postupně jsme se jej naučili mít rádi. Přišla však další rána v podobě útlumu těžby a s tím souvisejícím nárůstem nezaměstnanosti. Prakticky od devadesátých let držíme nechvalné prvenství v počtu nezaměstnaných. To s sebou přineslo fenomén sociálního napětí, které se, bohužel, stále prohlubuje.
Hlavním problémem slušných lidí v našem městě je soužití s cikánskou menšinou. I přes chudobu v našem regionu se snažíme starat dobře o naše bydlení. Žijeme převážně v panelácích a jejich údržba není nic levného. Rekonstrukce domu stojí v přepočtu na bytovou jednotku přes 300 tisíc korun. Splácet úvěr na takovou rekonstrukci je pro lidi potácející se na hraně chudoby opravdovou výzvou. Jaké je ale rozčarování těchto lidí, když denně sledují, jak cikáni demolují krásně opravené domy a vchody. Do bytů lezou okny, devastují výtahové kabiny, čmárají na zdi, rvou kliky, ničí schránky, madla. Dochází tak paradoxně k tomu, že byt, který je v rekonstruovaném domě a do jehož opravy jsme dali v přepočtu 300 tisíc korun na jednotku, neprodáme dráž než za 180 – 200 tisíc! Důvod? Cikáni v domě. Kromě každodenní devastace bydlení jsou cikánské rodiny neúměrně hlučné, extrémně sprosté – a to i ve věku školáků základních škol. Nemůžeme si jít sednout na lavičku v parku, protože se bojíme cikánských band. V některých čtvrtích se bojíme v noci vycházet z domu. Staří lidé jsou častováni nadávkami tak hrubými, že je doslova traumatizují. Jeden den uklidíte nepořádek kolem domu a druhý den jej tam cikáni znovu udělají.

Se zájmem sledujeme průběh řešení petice z Janova a jsme v šoku z Vašeho přístupu. Namísto opravdového řešení necháte opět mluvit pány Šimáčky a Dienstbiery a předkládáte jakési nesmyslné strategie, které povedou jenom k větším výdajům určeným cikánům, ale nám, slušné většině, vůbec nepomůžete. Uvědomujete si, že jsme to my, kdo pracují, platí daně a tím drží tento stát při životě? To chceme opravdu tolik, když chceme jenom žít slušně mezi slušnými lidmi? Nejsme proti integraci Romů, jsme pro jejich integraci, ale jenom těch, kteří jsou ochotni a schopni se přizpůsobit životu majoritní většiny. Souhlasíme s požadavkem janovské petice, aby byla už konečně připravena a zavedena taková legislativa, jež umožní vyčlenit ze slušné společnosti nepřizpůsobivé jedince. Zvláště je nutné, aby měli bydlící možnost se vyjádřit k tomu, kdo s nimi bude v domě žít, a to ještě před nastěhováním žadatele o bydlení. Obyvatelé domu musí mít možnost nastěhování nepovolit (jako je to v některých evropských zemích). O to vše Vás žádáme. Asimilace romského etnika do naší společnosti se prostě nedaří.

Mluvíme za slušnou majoritu, která je cikánskou menšinou terorizována. Nejsme rasisti, a tak se předem omlouváme slušným Romům, kteří tady s námi žijí již dlouhá léta – nechceme je házet do jednoho pytle s popisovanými cikány. I oni chtějí žít v klidném, čistém a bezpečném městě.
Slušní občané města Mostu a jejich sympatizanti

Za petiční výbor: Tomko Michal, Bartlová Olga, Porš Miloš, Zalková Jana