Česká republika se nachází v endemické oblasti a za posledních 40 let bylo u nás hlášeno až 25 procent ze všech případů onemocnění klíšťovou encefalitidou na území dnešní Evropské unie. Proočkovanost české populace se odhaduje na 20 procent, a to na významnější pokles vysokého počtu případů nákazy nestačí. Navíc toto procento zkreslují mladší věkové skupiny, zejména děti. U lidí v produktivním věku a u starších pacientů, u kterých bývá průběh onemocnění klíšťovou encefalitidou závažnější s častějším výskytem trvalých následků, je proočkovanost mnohem menší, pohybuje se ve věku od 50 do 59 let kolem 12 procent, nad 70 let dokonce jen kolem sedm procent.

Mýty a pověry

Kolem očkování stále panuje řada mýtů a pověr. Pro ty, kdo stále váhají nebo chtějí očkování odložit až na zimní období, shrnuje doc. MUDr. Rastislav Maďar z center Očkování a cestovní medicíny Avenier tyto důležité informace:

- Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok, neexistuje žádný odborný důvod k přerušení nebo odložení očkování v letní sezoně. Právě v teplém období je jeho ochranný účinek nejvýznamnější.

- V letním období je potřeba zvolit zrychlené očkovací schéma. Druhá dávka se podá již za 14 dní po dávce první. Ochrana proti onemocnění nastupuje nejpozději za dva týdny po druhé dávce.

- Pokud pacient chytne klíště mezi první a druhou dávkou, počká se s aplikací druhé dávky jeden měsíc, což je maximální inkubační doba pro to, aby se neočkovalo do případné probíhající infekce.

- Přisátí klíštěte mezi první a druhou dávkou nepřináší zvýšené riziko postvakcinačních komplikací ani riziko těžšího průběhu infekce. Naopak, lze očekávat, že hladina protilátek po první dávce pomůže zmírnit závažnost nákazy a zlehčí průběh infekce. Proto i jedna dávka vakcíny je lepší než žádná.

Kam pro informace

Nechcete-li mít nepříjemné vzpomínky na pobyt v přírodě, nechte se co nejdříve očkovat u svého praktického lékaře nebo ve specializovaných očkovacích centrech. Na očkování přispívá většina zdravotních pojišťoven, konkrétní výši příspěvků najdete na www.pozorkliste.cz.

Klíšťata útočí nejvíce u vody

- V České republice padají rekordní až tropické teploty, které svádí vyrazit za koupáním k vodě. Pozor! U vody nám ale hrozí kromě spálení od sluníčka mnohem větší hrozba, a tou je klíště, které miluje teplo a vlhko.

- Klíště ke svému životu potřebuje vlhkost, proto se vyskytuje hlavně na březích řek a rybníků, dále na okrajích lesních cest a různých strží, obecně pak všude tam, kde je tráva vyšší než dvacet centimetrů. Přisátí proto hrozí jak při výletech, tak při samotném opalování v trávě u vody. Navzdory mýtu, že klíšťata žijí hlavně v lesích, výrazně méně bývá klíšťat právě v jehličnatých lesích bez podrostu a na prosluněných suchých místech než právě ve vlhku u vody.

- Mezi nejčastější a zároveň nejzávažnější patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Klíšťovou encefalitidou může onemocnět každý, bez ohledu na věk. Jedinou spolehlivou ochranou je očkování. Proti lymské borelióze očkovací látky zatím neexistují. Nemoci přenášené klíšťaty dokážou velmi nepříjemně ovlivnit váš život.

- Nechcete-li mít nepříjemné vzpomínky na procházky v přírodě, nechte se očkovat u svého praktického lékaře nebo ve specializovaných očkovacích centrech. Využít můžete zrychlené očkovací schéma, které vás ochrání již po druhé vakcíně.

- Riziko nákazy klíšťovou encefalitidou lze otestovat na stránkách www.pozorkliste.cz, kde najdete mimo jiné také informace o příspěvcích jednotlivých pojišťoven na očkování proti klíšťové encefalitidě. Klienti VZP mohou například využít akci „1 dávka zdarma", podrobnosti najdou na www.vzp.cz/klistovka.