Hoteliér a cestovatel Alexandr Bílek, který provozuje Horský hotel Hromovka v Krkonoších, nabídl rodinám šikanovaných dětí k Vánocům dárek v podobě několikadenního pobytu na horách.

VSTŘÍCNÉ GESTO

„Po neuvěřitelně prasácké kampani proti dětem na severu Čech jsme se rozhodli udělat radost těm, kteří se potýkají s jakoukoliv nesnášenlivostí ve svém okolí, na Vánoce se netěší nebo se jich bojí, nebo jen chtějí vypadnout z nepřátelského území,“ říká Bílek.

Výzva, která koluje po sociálních sítích, se dostala také k vedení školy v Proseticích. „Odkaz na pana Bílka jsem dostala, ještě jsem se s ním ale nezkontaktovala,“ sdělila ředitelka Marcela Prokůpková.

„Mluvila jsem o tom s třídní učitelkou prvňáčků. Pravdou je, že rodiny většinou slaví Vánoce v širším rodinném kruhu a rodiče by nejspíše nemohli opustit zbytek rodiny. Ale je to velmi vstřícné gesto,“ komentuje výzvu ředitelka školy.

Palec nahoru pro iniciátora zvedá i maminka prosetického prvňáka. Zda se rozhodne nabídku využít, ještě se zbytkem rodiny neřešila.

Hasiči na zásahu v Proseticích
Prosetice: ghetto, či fajn čtvrť? Není to tak špatné, říkají místní

Nenávistné výhrůžky na adresu prvňáčků z teplických Prosetic nechaly v klidu většinu českých politiků. Z oficiálních míst proti komentářům pod fotkou z Teplického deníku zaznělo jen pár osamělých hlasů.

Část české veřejnosti naopak svou podporu dětem, kterým diskutující na internetu vyhrožovali likvidací, vyjádřila v penězích. Za několik dní se na účtech dvou iniciativ, společnosti Romea a podnikatele Patricka Zandla, sešly statisíce korun na pomoc.

POZVAL ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ

Nyní se k vlně pomoci přidává i cestovatel Alexandr Bílek. Výzvu cílí obecně. „Pro ty, kteří vykazují známky odstrkování a ponižování, nabízím 15 pokojů na Vánoce v hotelu Hromovka nad Špindlem, zdarma včetně jídla,“ uvádí hoteliér ve své výzvě.

Podobnou iniciativu vyvolal už před dvěma lety. Protože neměl na Štědrý den kvůli nedostatku sněhu zaplněný hotel, pozval lidi v nouzi i zdravotně postižené na oslavu Vánoc zdarma. Netušil, jakou tím vyvolá smršť. Přišlo tolik odpovědí a doporučení, že se tím nemohl ani prokousat. „8 milionů zhlédnutí mé výzvy a 6 000 e-mailů,“ vzpomíná.

Ti vybraní na pobyt zřejmě nikdy nezapomenou. „Štědrý večer se na Hromovce vyvedl a lidem se moc líbil. Čekaly je slavnostně prostřené stoly a pravá česká večeře: polévka, smažený kapr, řízek, bramborový salát i cukroví. Rybí polévku snědli i ti, kteří ji podle svých slov jindy nejedí,“ vypráví Veronika Machová, která se tehdy v hotelu podílela na organizaci charitativních Vánoc.

Zda někdo z rodičů prvňáků nabídku hoteliéra využije, není zatím známé. „Ani bych to nějak příliš neventiloval,“ podotýká Bílek. S tím souhlasí i ředitelka prosetické školy. „Myslím si, že děti už hlavně potřebují, aby se všechno kolem naší školy uklidnilo,“ posteskla si Prokůpková.

Rodinný dům, kde bydlí Petr Valouch, který se vyjadřoval nevhodně ("Tam by sednul granát jako prdel na prýnko !!") v kauze prvňácči v Teplické ZŠ, snímek z 14. listopadu 2017 v Brušpěrku.
Kauza školního tabla: kdo je muž, který hrozil prvňáčkům z Teplic granátem