Můžete si aspoň obden dopřát maso? Jezdíte aspoň jednou ročně na týdenní dovolenou? A kdyby se vám teď rozbilo třeba auto, mohli byste naráz zaplatit opravu za 9 700 korun?

Pokud si na tyto otázky odpovíte kladně, nejspíše nepatříte mezi 590 tisíc Čechů, kteří momentálně trpí takzvanou materiální deprivací – tedy nedostatkem.

Na druhou stranu: možná, že nejste až tak daleko od hranice příjmové chudoby. Ta nyní trápí 1,02 milionu Čechů a spadne do ní člověk, jehož čistý měsíční příjem (jednotlivce) nedosáhne 10 220 korun, u rodiny se dvěma menšími dětmi 21 461 korun.

Výsledky šetření životní úrovně domácností ve čtvrtek představil Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici se loni ptali 11 tisíců náhodně vybraných rodin, ovšem poměřovali to s tvrdými daty roku 2014. Rychlejší tempo růstu mezd nastalo až loni (+3,8 procenta).

Kdo je dle statistiků chudý? Nedostatkem trpí ten, kdo nemá nejméně čtyři z devíti věcí, jako je telefon, pračka, televize či auto. Nemůže poslat členy domácnosti na dovolenou či má problémy s nájemným a vytápěním. I když se to týká skoro 600 tisíc lidí, je to o 100 tisíc lepší výsledek než předloni.

MŮŽETE DO KINA?

Problémy mají spíše jednotlivé kategorie. „Mezi osobami ohroženými příjmovou chudobou se nejčastěji vyskytovali vedle nezaměstnaných i děti do 16 let s nepracujícími rodiči a starobní důchodci," popisuje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Statistici se přitom ptají 
i na zábavu. Jen pět procent lidí řeklo, že nemá na to, aby šlo do kina, divadla či na koncert. „U osob s příjmy pod hranicí chudoby si to ale z finančních důvodů nemůže dovolit přibližně čtvrtina," přibližuje Šárka Šustová z ČSÚ.

Příjmová chudoba Čechů nepřekvapuje hlavně odbory. Ty už loni spustily kampaň Konec levné práce, 
v jejímž rámci se snaží politiky i zaměstnavatele přesvědčit o nutnosti vyššího růstu jak minimální, tak reálné mzdy. Dnešní minimální mzda 9 900 korun (hrubého) je stále pod zmiňovanou hranicí chudoby 
10 200 čistého. „My sice vykazujeme jedno z nejnižších ohrožení chudobou 
v EU, ale těch lidí, kterým hrozí pád pod tuto hranici, je hodně," říká šéf tuzemských odborů Josef Středula. 

„Abychom aspoň minimální mzdu vytáhli nad úroveň chudoby, musela by 
v hrubém být přes 11 500 korun," konstatuje Středula. Reálné platy letos porostou hlavně v průmyslu. Vláda už oznámila desetiprocentní růst ve zdravotnictví, ale až od ledna 2017. O stejné navýšení usiluje i resort školství.

Jak poznám, že jsem pod hranicí chudoby? (v Kč měsíčně)
- Jednotlivec: 10 220 Kč
- Dva dospělí: 
15 330 Kč
- Rodič s dítětem do 13 let: 
13 286 Kč
- Rodič se dvěma dětmi nad 13 let: 20 440 Kč
- Rodiče s dítětem do 13 let: 
18 396 Kč
- Rodiče se dvěma dětmi do 13 let: 
21 461 Kč