Půlmetrovou pokrývku technického sněhu, která leží na sjezdovkách Skiareálu Klínovec, konečně prověří lyžaři. Od pátku se otevřou sjezdovky Dámská, Přemostěná a Pařezovka, otevírání dalších bude záležet na počasí.

Podle rozhodnutí vlády se mohou 18. prosince otevřít všechna zimní střediska. V Krušných horách v Ústeckém kraji se ovšem rozjede právě jen nejvýše položený Skiareál Klínovec. Další areály si to kvůli mírným teplotám nemohou dovolit.

I na sjezdovkách a vlecích budou platit zvláštní opatření na ochranu proti covidu. Podmínkou je, že mají lyžaři u vleků dodržovat dvoumetrové rozestupy, v čemž na Klínovci pomůžou nástupní koridory. Samozřejmostí jsou přikrytá ústa a nos ve frontě i při jízdě na lanovce, kde navíc pasažéři nesmějí sklápět oranžovou krycí bublinu.

Skiareál si hlídá také naplněnost sjezdovek. Kapacitu na svazích využije jen na 35 procent, aby byl schopen regulovat fronty podle vládních nařízení. „Kapacita se vypočítává podle poměrně složité rovnice, která vzešla z konzultací s ministerstvem zdravotnictví a hygienou,“ vysvětlila mluvčí skiareálu Hana Hoffmannová.

„V tuto chvíli je to vypočítáno na přibližně dva tisíce osob, číslo bude však pohyblivé. Dokonce jsme si ho sami snížili s vědomím nižších tržeb. Nechceme riskovat jakékoli shlukování lyžařů mimo koridory,“ doplnila. Aktuální naplněnost si lyžaři můžou ověřit na webu skiareálu.

Příjemným vedlejším účinkem bude, že si lyžaři užijí daleko větší volnosti na svazích. Tím se ale řídí i cena, která bude zhruba o pětinu vyšší. Do 3. ledna platí, že dospělý za den uhradí 850 korun a dítě 750, pokud si skipas sjednají on-line. Koupě na místě se každému prodraží o sto korun.

Areál začal se zasněžováním už v listopadu, aby byl připravený otevřít se začátkem prosince, jak bývá zvykem. To však kvůli omezením nešlo. „I tak jsme rádi, že možnost lyžování byla vůbec schválena, a chceme tak poprosit i naše návštěvníky, aby dodržovali veškerá nařízení a doporučení a pomohli nám tak možnost lyžování zachovat,“ poznamenala mluvčí klínoveckého areálu.

Ostatní areály vyhlížejí příznivější počasí. Je to případ Sport areálu Klíny na Mostecku i teplického Bouřňáku. „Pro nás, co jsme v nižších polohách, zatím otevření nepřipadá v úvahu. Podle počasí budeme schopni otevřít na přelomu roku,“ předpokládá Jaroslav Andres, ředitel obecně prospěšné společnosti Sportcentrum Bouřňák.

V sobotu ale rodiny mohou využít možností Skiareálu Novako na Božím Daru na Karlovarsku, což je areál pro rodiny s malými dětmi. „Zprovozníme koberec pro děti a pomu pro začínající lyžaře a dohlédneme, aby se dodržovala vládní nařízení,“ uvedla manažerka Pavlína Nováková. S regulací počtu podle jejích slov nebude problém. „Probíhá přirozeně, protože na parkovišti máme omezený počet míst. Jednoduše: kdo nezaparkuje, nedostane se ani do areálu,“ doplnila.