„Nový úkol nazvaný Rok poté volně navazoval na obdobný úkol vyhlášený v roce 2011. Žáci v rámci školní výuky nebo mimoškolní činnosti hledali v okolí své školy, obce nebo svého města černé skládky. Ty vyfotili a prostřednictvím mobilní nebo PC aplikace nahlásili na web www.zmapujto.cz. Ti nejaktivnější seznámili s výsledky svého pátrání i městský nebo obecní úřad," vysvětlila Ilona Johnová Koukalová z obecně prospěšné společnosti Recyklohraní. Dodala, že cílem úkolu bylo povzbudit zájem žáků o čistou přírodu a správné nakládání s odpady a posílit jejich pocit občanské odpovědnosti.

Úkol mapování černých skládek probíhal od 12. listopadu loňského roku do 4. ledna 2013.

Do hledání černých skládek se zapojilo 169 škol, 3581 žáků a přes dvě stovky učitelů z celé České republiky. V Ústeckém kraji to bylo 18 a v Libereckém kraji 5 škol. Do projektu ZmapujTo.cz bylo nahlášeno celkem 121 skládek od 75 škol. „Velice nás těší, že se objevila i taková místa, kde černá skládka během roku od posledního objevení zmizela a žáci mohli s radostí nahlásit, že jejich okolí je čisté," usmívá se Ilona Johnová Koukalová.

Hlavně velká města

Výsledek odhalování nepovolených je patrný na interaktivní mapě černých skládek na www.ZmapujTo.cz.

close Školáci mapovali černé skládky i na severu. zoom_in

„Sever Čech není regionem s největší koncentrací černých skládek v republice, alespoň podle těch v posledních necelých třech měsících zmapovaných. Nejvíce jich bylo odhaleno v západních Čechách, ve velkých městech jako jsou Praha, Brno a Ostrava, a na samotném Ostravsku. Stav na interaktivní mapě hovoří o aktivitě soutěžících škol a nemusí vypovídat o tom, že počet skládek ve skutečnosti není někde vyšší," upozorňuje Miroslav Kubásek ze společnosti EnviWeb, která www. ZmapujTo.cz provozuje.

Starosti obcí

Překvapen byl Jan Miksa, starosta obce Josefův Důl na Jablonecku, kterého Deník oslovil. Na interaktivní mapě totiž v katastru obce figurují hned tři skládky. „Ano, víme o těch místech, ale ty se nachází na pozemcích, které nepatří obci. Poradit si s nimi musí jejich vlastníci. My na ně soustavně tlačíme, v jednom případě kvůli dlouhodobému neřešení situace nejspíš budeme požadovat demoliční výměr na stavbu, u níž je nepořádek vyfotografovaný. Jinak obec, jestliže se na jejích pozemcích zárodek černé skládky objeví, ho hned likviduje. Vždyť jsme několikrát byli ve finále soutěže o Zlatou popelnici," poukázal na snahu jeho úřadu k podporování šetrného přístupu k životnímu prostředí josefodolský starosta.

Z uvedeného je zřejmé, že nelegální skládky jsou problémem, který dokáže představitele samospráv pěkně potrápit. A naopak projekty, jako je ZmapujTo.cz, by mohly být dobrým pomocníkem. Konec konců ZmapujTo.cz připravil webovou aplikaci pro města a obce, ale využívat ji mohou třeba i jednotky městské policie, správy CHKO nebo další subjekty. Mohou tak mít přehled o nahlášených černých skládkách a přeplněných kontejnerech, o tom, kde se skládky a přeplněné kontejnery nacházejí, atd. Služba je zdarma a zprovozněna byla před týdnem. „Čekáme, až se obce ozvou. Jsme k problematice připraveni také zajistit konference a přednášky," doplnil Miroslav Kubásek.