Na Mostecku počasí dokonce zabíjelo.

V péči psychiatra

V Litvínově při bouřce zemřel čtyřiadvacetiletý muž. Spadl na něj strom. K neštěstí došlo zhruba půl hodiny po půlnoci u hřiště u Scholy Humanitas. „Nejdříve prošli dva chlapci. Za nimi další dva a jednoho z nich padající strom zasáhl," řekla před deseti lety Mosteckému deníku svědkyně události Eva Kubešová.

Spekulovalo se také o tom, že se mladík pod stromem na chvíli schovával před deštěm. Jeho kamarádi, s nimiž procházel městem, skončili podle tehdejších informací Deníku v péči psychiatra. Na místě poté vznikl pomníček.

Padlé stromy byly na celém území Litvínova. V ulici Tyrše a Fügnera spadl strom na auto. V ulici Vodní poškodila zaparkovaný vůz spadlá střecha. Tehdejší starosta Litvínova Karel Zdražil odhadl škody na majetku na zhruba tři miliony korun.

Zničená zámecká zahrada

Podobně to vypadalo také v Mostě a menších obcích. „Všechno kolem praskalo a létalo. Větve nám rozbily okno v prvním patře. Tohle jsem ještě nikdy nezažila," uvedla tehdy Věra Mahušková z Černic.

Bouře doprovázená vichřicí zanechala výraznou stopu také na zámku Jezeří. Zámecká zahrada byla zničena. Kastelánka Hana Krejčová odhadla škody na 8,5 milionu korun. „Hasiči nám museli prořezat vstup do zámku," řekla tehdy Krejčová. Památka musela být na nějakou dobu uzavřena pro veřejnost.

Nejkritičtější situace vznikla před deseti lety na Karlovarsku a Teplicku, kde vítr vyvrátil i sloupy vysokého napětí vážící několik tun. Naopak nejméně škod vichřice napáchala na Liberecku a Jablonecku.

Meteorologové zaznamenali během jedné minuty takřka 130 výbojů v atmosféře a vítr dosahoval rychlosti až 122 kilometrů za hodinu.