VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sokol slaví 150 let. Krajský slet má 9. června v Děčíně

Ústecký kraj - Ve skladbách se představí cvičenci ze všech čtyř žup působících na území Ústeckého kraje.

18.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Sokolská župa Severočeská Novákova se sídlem v Děčíně, Sokolská župa Podřipská se sídlem v Roudnici nad Labem, Sokolská župa Sladkovského se sídlem v Lounech, Sokolská župa Krušnohorská Kukaňova se sídlem v Duchcově.

Cvičenci všech těchto žup se pilně připravují na jedinečnou akci, která se uskuteční v Děčíně. Právě sem se pohyboví nadšenci z celého Ústeckého kraje na začátku června sjedou, aby v ČEZ sport centru, děčínské basketbalové hale, společně oslavili výroční 150 let od založení Sokola a zároveň se připravili na XV. všesokolský slet, který se uskuteční od 1. do 6. v Praze. Přípravy na krajský slet už jsou v plném proudu.

Skladby může cvičit široká veřejnost

Letošní krajský slet organizuje děčínská Sokolská župa Severočeská Novákova. V rámci svého působení připravuje jednotlivé skladby, které může cvičit široká veřejnost. Rozdělené jsou podle věku a někdy i podle pohlaví. Diváci tak uvidí nejen děti a náctileté, ale také dospělé, seniorky či seniory. Všech 11 choreografií se tak představí 9. června od 14.30 hodin právě v Děčíně. Pořadatelé očekávají více než tisíc účastníků.

„Věříme, že podívaná bude atraktivní i pro diváky, které tímto srdečně zveme nejen do děčínské basketbalové haly, ale také na průvod městem, který odstartuje ve 13 hodin od sochy Dr. Miroslava Tyrše na Smetanově nábřeží," zve starostka pořádající župy Anna Voslařová.

Župní slet se konal v Libouchci

Trénování jednotlivých skladeb trvá již několik měsíců. Všichni se intenzivně připravují. Proto se celkem 220 cvičenců sešlo v sobotu 28. dubna v Libouchci na Ústecku na župním sletu, kde se odehrála generální zkouška jednotlivých choreografií.

„Nejvíce cvičenek má naše župa ve skladbě pro ženy Suita, do které se jich zapojilo 54. Oblíbená je také dětská skladba Člověče nezlob se, kde se představilo 48 dětí," řekla náčelnice župy Dagmar Toncarová a pokračuje: „Celkem trénujeme 8 skladeb, se kterými vystoupíme nejen na krajském sletu, ale také v červenci v Praze." Secvičování skladeb v Libouchci si vychutnaly i zhruba dvě stovky diváků. Všechny budou k vidění v červnu v Děčíně.

Akce se koná pod záštitou hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové a primátora města Děčína Františka Pelanta.

Historie Sokola a jeho současnost

Podle cs.wikipedie.org. je Česká obec sokolská (ČOS) čtvrté nejpočetnější občanské sdružení v České republice. Její členové se dobrovolně věnují sportům, pohybovým aktivitám v oddílech sokolské všestrannosti a kulturní činnosti, především ve folklórních a loutkářských souborech.

Antická idea kalokagathie rozvinutá dr. Miroslavem Tyršem a jeho následovníky dala základ společenskému hnutí, které se spojilo se vznikem a dalšími osudy českého (československého) státu. Sokol byl čtyřikrát zakázán nebo ve svojí činnosti omezen válkami nebo totalitními režimy. Přežil v zahraničí, v komunitách krajanů ve všech kontinentech světa.

V roce 1990 byl Sokol znovuobnoven. Navázal na programové tradice, spojené s výchovným ovlivňováním člověka odpovědného za sebe, za obec, za demokratický stát.

Česká obec sokolská modernizuje svůj program. Dává si za cíl podporovat sportovní výkony ve zhruba šesti desítkách sportů, které jsou v ČOS organizovány. V gymnastice, házené, basketbalu, v judu i v atletice vykazují sokolští sportovci ligovou až reprezentační úroveň. ČOS zabezpečuje nové sporty, jejichž příkladem může být akrobatický rokenrol s tituly mistrů světa.

Program i pro zdravotně postižené

Nejpočetnější složkou ČOS je odbor sokolské všestrannosti, ve kterém se vytváří program pohybových aktivit a rekreačních sportů pro všechny lidi, včetně zdravotně postižených. Sokolské organizace v župách a v jednotách významně ovlivnily rozšíření humanitárního běhu Terryho Foxe v České republice, která zaujímá, spolu s Kanadou, v počtu účastníků čelné místo na světě.

Vyvrcholením činnosti ČOS je všesokolský slet, společensko sportovní přehlídka veškeré činnosti za šest let.

Polovina členů je mladších 26 let

První „Jednota pražská", přejmenovaná později na Sokol Pražský, byla založena 16. února 1862. Zakládajících členů před 150 lety bylo 75.

A jak vypadá členská základna Sokola dnes? Jak uvádí Česká obec sokolská na svých oficiálních internetových stránkách, v roce 2010 tvořilo členskou základnu 177 407 osob, z nichž 51 % je pod 26 let, 37 % do 18 let a 22 % je starších 60 let. Před šesti lety, v roce 2006, na Sletu sokolů cvičilo více než 20 000 cvičenců.

Autor: Ivo Chrástecký

18.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 17 360 Kč

Úředníci v oblasti daní odborný/vrchní referent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Finanční úřad pro ústecký kraj, územní pracoviště v ústí nad labem, Dlouhá, č.p. 3359, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Radka Müllerová, +420 475 252 323.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 22 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti poradenství (včetně pedagogicko-psychologických poraden) Sociální pracovník do Centra krizové intervence. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:K Chatám č.p. 22, Skorotice, Ústí nad Labem., Hledáme sociální pracovníky do Intervenčního centra, poradny pro osoby ohrožené domácím násilím. Zařízení je registrováno na základě Zákona o sociálních službách - § 60a), náplň práce koresponduje s vyhláškou 505/2006 Sb. Práce s klientem po telefonu, při osobním kontaktu, na krizovém lůžku, výjezd do kontaktních míst. Zkušenosti s poskytováním odborného poradenství výhodou, praxe výhodou. , Nabízíme: platové podmínky 22 000 - 30 000,- Kč., příspěvek na vzdělávání, 6 týdnů dovolené, pravidelná valorizace mezd, možnost i práce na DPP. , Kontakt:, Motivační dopis a CV zasílejte průběžně na adresu: administrativa@spirala-ul.cz - předmět: výběrové řízení IC. Organizace si vyhrazuje právo pozvat uchazeče k ústnímu pohovoru. Více o službách Spirály na www.spirala-ul.cz.. Pracoviště: Spirála, ústecký kraj, z. s., K Chatám, č.p. 22, 403 40 Ústí nad Labem 19. Informace: Renata Dvořáková, +420 472 743 835.

Služby - Služby Ostatní služby 17 000 Kč

Pracovníci v pohřebnictví Hrobník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Panská č.p. 1700/23, Ústí nad Labem., Požadujeme: střední odborné s výučním listem v technickém oboru, řidičský průkaz skupiny B, praxe v obdobné pracovní pozici výhodou. , Pracovní náplň: zajištění pietních obřadů, příjem a výdej zesnulých k pietním obřadům, ukládání uren, vsyp zpopelněných lidských ostatků, zajištění základní činnosti provozovatele hřbitova, příprava vsypových louček k pietním obřadům, údržba vsypových louček, kopání hrobů včetně zahazování a konečné úpravy, zajištění pohřbů do země, exhumace, ukládání uren do hrobů, údržba kolumbárií., Nabízíme: platové podmínky 17 000 - 22 000,- Kč., příspěvek organizace na stravenky,možnost využívat volné vstupy do rekreačních zařízení organizace, Kontakt: písemně zaslaný životopis do 10.5.2018.. Pracoviště: Městské služby ústí nad labem, příspěvková organizace, Panská, č.p. 1700, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Oldřich Svoboda, +420 475 207 649.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Tonasa č.p. 172/2, Neštěmice, Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení v oboru zámečník, mechanik, praxi min. 3 roky, svářecí průkaz výhodou., Nabízíme: mzdu 18 000,- Kč., stravenky, 2 Sick day, dovolenou navíc., Živitopisy zasílejte na e-mail: jana.vopenkova@tonaso.cz. Pracoviště: Eson s.r.o. - provozovna úl, U Tonasa, č.p. 172, 403 31 Ústí nad Labem 16. Informace: Jana Vopěnková, +420 475 245 330,606 678 126.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zimní pozdrav z Adolfova. Bývalo zde pěkně... a  zase je. (1924)

Jak jsme žili v Československu. V pátek navštívíme Adolfov

Činoherní studio hrálo Klub rváčů 10 let. Fotografie jsou ze zkoušky z roku 2008.
1 15

Herci po deseti letech: Klub rváčů byl zážitek!

Třináct lidí se nadýchalo jedovatých látek v Děčíně

Děčín - V průmyslové zóně v děčínských Boleticích zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku.

Ústí chce koupit parcely po Setuze

Střekov - Pozemky po zkrachovalé firmě zahrnují i městské silnice.  

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 25. dubna 2018.

Arma v závěru vstala z mrtvých

Ústí n. L. - Fotbalisté Ústí v závěru otočili duel s Vlašimí a díky brankám Jakubova a Kingueho vyhráli 2:1.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT