Ty přibližují mostecké objekty z dob, kdy město mělo ještě svou historickou tvář. Kresby, u nichž vychází například z fotografií a filmů na DVD, se mají objevit v její chystané unikátní knize o historii Mostu od utváření zdejší krajiny až po současnost. Záměrem Marcely Čermákové, pokud sežene sponzory, je také otevření Ateliéru starých časů i s programem pro nevidomé. Zhruba takový byl obsah článku, který v Deníku vyšel 1. října loňského roku.

Společně se zničenými kostely

S jejími výtvory se nyní bude moci seznámit veřejnost v Galerii Giacomo na zámku v Duchcově. Ti, které zajímá historie, a pamětníci, co si chtějí připomenout, jak vypadal starý Most, než ho pohltily hnědouhelné povrchové doly, budou mít jedinečnou šanci už od 31. srpna. Marcela Čermáková bude na duchcovském zámku vystavovat paralelně s putovní výstavou „Zničené sakrální památky severních Čech 1945-1989". Tato výstava, která po obrovském úspěchu v pražském Klementinu letos putuje nejen po Ústeckém a Libereckém kraji, tak získala unikátní doplnění.

„Nabídla jsem své keramické modely kostelíků a později i stovku kreseb starého Mostu, který zanikl stejně jako řada kostelů také kvůli těžbě uhlí. Z ukázky kreseb byl pan kastelán Marian Hochel nadšen, nabídl mi, abych tuto výstavu ve stejný čas doplnila svou a měla bych ji v Galerii Giacomo," popisuje Marcela Čermáková, jak se k možnosti vystavit své práce dostala. Ty tak budou k vidění na Státním zámku Duchcov až do 28. října.

Společně s duchcovským kastelánem se dohodli na názvu výstavy ,,Jako Fénix z popela…malovaný Most". „Mám nějaké kachle a zajímavosti z tvrdnoucí hmoty o zakladatelích Mostu, vytvořila jsem koláž na plakát výstavy, napsala dvě básně, které zazní na vernisáži," líčí mostecká patriotka.

Získala mnoho příznivců a fandů

Od loňského října, kdy v Deníku Marcela Čermáková vyprávěla o svém velkém koníčku a plánech, se jí podařilo získat, jak sama říká, mnoho nových kontaktů a příznivců, fandů.

„Jmenovat mohu dva, kteří jsou velmi milí a vstřícní k mé činnosti o Mostě, byť nejsou rodáky. První má fanynka je paní Veselá, největší sběratelka pohlednic. Měla jich 30 tisíc, sbírku přenechala pardubickému muzeu, neboť se vystěhovala za dcerami do Kanady, kde nyní žije. Takže mám fanynku až za ,,velkou louží". Druhý je také sběratel pohlednic, Miloš Jiříček z Opavy. Toho jsem oslovila s prosbou o zaslání pohlednic (elektronicky) týkajících se starého Mostu. Začali jsme si poté dopisovat a nabídl mi, že se mnou vytvoří webovky Města Mostu. Zcela bez nároku na jakýkoliv honorář. Nezůstalo jen u slibu, již je vytváříme a ráda bych je dodělala v co nejkratší době. Na těchto webových stránkách představím starý Most, demolici, ale i zrod, nového současného města."