Platina je jeden z nejdražších kovů. A platinotypie? Kopírování negativu v přímém dotyku s papírem, jehož citlivá vrstva obsahuje soli železa a platiny, je dnes skutečnou vzácností. Této téměř zapomenuté fotografické technice se věnují jen opravdoví mistři svého oboru.

Mezi ně jistě patří Robert Vano, Slovák s americkým pasem, který již 23 let žije v Praze. První říjnový den bude v Oblastním muzeu v Litoměřicích zahájena výstava jeho snímků. „Fotograf, známý především svými mužskými akty, bude v prostorách muzea představen výběrem z Platinové kolekce, která sestává nejen z mužských i ženských aktů a portrétů, ale také z kultivovaných zátiší či záběrů architektonicky zajímavých scenérií," říká před chystanou vernisáží Pavlína Gutová z litoměřického muzea.

close Výběr ze své Platinové kolekce představil Robert Vano přesně před rokem rovněž v Galerii G4 v západočeském Chebu. zoom_in Výstava s názvem Robert Vano Výběr z Platinové kolekce návštěvníkům představí asi čtyřicítku autorských fotografií vytvořených ušlechtilou technikou platinotisku. Výsledné fotografie vynikají nejen měkkostí a tonální bohatostí, ale též dokonalou kresbou, neboť je autor zhotovuje přímým přiložením negativu na fotocitlivý papír, kdy se detaily kopírují bez ztrát, způsobených běžným zvětšováním.

Kolekci fotografií zapůjčila Leica Gallery Prague, která Roberta Vana také zastupuje.

Vernisáž výstavy proběhne za účasti autora v úterý 1. října v 16.30 hodin.Výstava potrvá do 24. listopadu.

Kdo je Robert Vano

Narodil se ve slovenských Nových Zámcích. Po maturitě v roce 1967 místo nástupu na vojnu emigroval přes Jugoslávii a Itálii do Spojených států, kde se uchytil jako kadeřník a vizážista. Byl asistentem módních fotografů, od roku 1984 je samostatným fotografem. Působil v New Yorku, Paříži a Miláně, kde fotografoval pro módní časopisy (např. Cosmopolitan, Harper's Bazaar, Vogue).

Od roku 1990 žije v Praze, kde v období 19962003 pracoval jako umělecký ředitel v českém vydání časopisu Elle a poté do roku 2009 v agentuře Czechoslovak models. Od té doby pracuje jako fotograf na volné noze.

Robert Vano je především módní a reklamní fotograf. Fotografuje černobílé portréty a akty na klasický film a používá také už málo používanou techniku platinotypie. Spolupracuje se světovými značkami, vede workshopy „Daylight nude". Nejraději fotografuje při denním světle.

close Robert Vano. zoom_in Vano se otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci. Gay portál Colour Planet jej v roce 2009 vyhlásil za jednoho z nejvlivnějších českých gayů. Svoje založení zohledňuje i v tvorbě, proslavily ho krom jiného mužské akty. Jedním z jeho hlavních uměleckých vzorů byl např. i americký fotograf Robert Mapplethorpe.

V roce 2009 se uskutečnila v pražském Mánesu Vanova dosud největší výstava, jejíž název The Platinum Collection odkazuje na jeho techniku.

Zdroj: cs.wikipedia.org