Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tetřívek se opět zabydluje v Krušných horách

Krušné hory - Projekt úspěšně vrací ohrožený druh do krušnohorské přírody. Lesníci chystají už v příštím roce další pokračování.

25.10.2016
SDÍLEJ:

Litvínovský lesní správce Pavel Rus ukazuje lokalitu, kde se daří tetřívkovi.Foto: DENÍK/Alena Herzánová

Tetřívek lesní se pomalu navrací do lesů na severu Čech. Lesy České republiky cíleně vytvářejí biotopy s podmínkami pro zachování a rozvoj jeho populací. Jeden takový je i kousek od Litvínova v Dlouhé Louce.

Projekt na podpoření tetřívka se rozjel již v roce 2012 a pokračoval až do loňského roku. Lesníci pro tetřívky vytvořili na deseti hektarech lesa planiny, kde se hospodaří odlišně a jsou proto vhodné jako nová tokaniště. Novou lokalitu lesníci vytipovali na základě znalostí o historických tokaništích. Projekt podpořený Ministerstvem životního prostředí přišel na milion korun. Její roční údržba stojí 100 tisíc korun. Na místě byly vytěženy smrkové porosty, srovnal se terén a vysázely se brusnicové keře, olše a břízy v keříčkové formě. Ty slouží tetřívkovi jako úkryt, jejich jehnědy zase jako potrava. „Pro tetřívka je nejdůležitější vhodný biotop, daří se mu na volných prostranstvích. Důležitá je dostatečná potravní nabídka," řekl litvínovský lesní správce Pavel Rus.

Stavy tetřívků začaly klesat právě kvůli změně prostředí, kdy se zničený les z minulého století postupně obnovoval a holá místa postupně mizela. „Nežádoucím způsobem působili i predátoři, kteří je hubili. Patří mezi ně třeba lišky, jezevci či černá zvěř. V posledních letech negativně působí i velmi početné stavy krkavce velkého,"uvedl dále Pavel Rus. Tetřívkům neprospívá ani velký turistický ruch, v blízkosti tokanišť se totiž nachází oblíbené turistické trasy. Tetřívci se na nové ploše, která se nachází v revíru vřesoviště, zabydleli a jejich stavy se začínají opět pomalu zvyšovat. „Při jarním sčítání jsme napočítali kolem 220 tokajících tetřívků, jedná se o mírné zlepšení. V tomto trendu chceme určitě pokračovat," informoval Pavel Rus.

Již od příštího roku by tedy měl odstartovat druhý navazující projekt. „Měl by být realizovaný na 30 hektarech v Krušných horách. Tentokrát by stál osm milionů korun. Probíhat by měl v letech 2017 až 2020," zmínil výrobně technický Lesů ČR Václav Lidický.

Čím se liší tetřev a tetřívek

Tetřev
• rozměrově větší
• spíše plachý
• upřednostňuje lesní ekosystém
• při toku raději osamocený

Tetřívek
• rozměrově menší
• hlučný, dává o sobě vědět
• upřednostňuje volné plochy
• společná místa toku

Autor: Alena Herzánová

25.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
MUDr. Jan Ševčík

Do Sněmovny chce bohém v bílém klobouku a houf kormidelníků

Masarykova nemocnice, ilustrační foto.

Výstava k desetiletí Krajské zdravotní je k vidění v Ústí

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Tuhá bitva za tři body, Slovan vydřel výhru

Ústí n. L. - Důležitý souboj ve WSM Lize vyzněl pro Slovan, který doma udolal Třebíč 3:2.

Epidemie žloutenky se šíří Ústím, onemocněl i úředník z Neštěmic

Ústí nad Labem - Podle údajů krajské hygienické stanice trpí „nemocí špinavých rukou“ v Ústí už více než 160 lidí, zejména sociálně slabí 

Festival Sudety zve na legendu písničkářského undergroundu

Ústí nad Labem - Muzeum města Ústí ve čtvrtek od 17 hodin hostí vzpomínkový literárně-hudební večer Král ironie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení