Pro fousatého Karla to byl běžný den. Jak mi řekl, objíždí takto hromady po Teplicích, aby si vydělal nějakou kačku.

„Normálně udělám tam dvě kilečka (dvě stě korun pozn. red). Teď je ale ten Bílý týden, tak se dá udělat i dvojnásobek," říká a pokračuje v demontáži kovových úchytů.

„Mám už svoji trasu. Každý den tam něco najdu," povídá muž v kšiltovce. „Jsem z Unčína a každý den sem do Teplic přijdu pěšky s károu. Cesta mi trvá dvě hodiny. Večer pak zase zpět."

S nákladem se při zpáteční cestě zastaví ve sběrně. Prý vyfasuje hned i peníze. Když mu říkám, že to už ale teď nejde, tak se jen usměje a povídá: „Ale pane, všechno jde."

V létě Karel sbírá železo a příležitostně i papír. V zimě prý si přivydělává tím, že sbírá prázdné lahve. „Dřevo neberu. To si zase vozí kolega na zahradu, a pak tam s ním topí," uvádí.

Když prší, tak prý nemá cenu do ulic vyrážet. To zřejmě někde u večerky propíjí našetřené peníze.

„Pivo nepiju. Kupuju si krabicové víno. Je ho víc a taky to rychleji zahřeje," stihne mi ještě říci, než popadne svůj dvoukolák a vyrazí k dalším hromadám na trase.

Bílý týden, to byly ulice plné hromad.
Lidé vyklízeli své sklepy
Bílý týden v Teplicích/ilustrační fotoBílý týden se v lázeňském městě stal tradicí, která se ujala. Každý rok na jaře se koná takováto likvidační akce.
Primátor Teplic Jaroslav Kubera to vnímá jako prevenci před černými skládkami v ulicích. „Lidé mají doma plné sklepy a nebo půdy různých starých věcí. A neví, co s nimi. I když tu máme zdarma sběrný dvůr, vyhazují to pak během roku k popelnicím, v horším případě to vyloží někde za sídlištěm v lesích," říká představitel Teplic. Při Bílém týdnu, který trval až do minulé neděle, tyto věci mohli lidé vyhodit přímo před dům. Technické služby je pak odvezly na skládku.
Jedním z těch, kteří této nabídky za strany města využili, byl Václav Horák. „Nemám vozík za auto, takže jsem měl problém se od Vánoc zbavit staré sedačky. Překážela nám v garáži. Takto jsem to mohl dát před dům na chodník a bylo vystaráno," pochvaloval si. Z garáže ji vytáhl se synem večer. „Ráno tam už nebyla," řekl. Pravděpodobně si ji někdo odvezl ještě pro další využití. Což se také stalo tradicí při Bílém týdnu. Než přijede nákladní vůz z pracovníky Marius Pedersen, jsou hromady probrané různými pouličními „sběrači".
Množství z ulic svezeného odpadu na skládku město vyčísluje.