A tak se nelze divit, že kromě jiných soutěží soupeří mládežnické týmy z celé České republiky o Pohár ministra školství.

Přes okres a kraj pro medaile

V letošním školním roce se povedl výběru hráčů z 6. 9. tříd z Masarykovy ZŠ Litoměřice opravdu pěkný kousek. Do Poháru ministra školství se přihlásilo 1 202 základních škol z celého Česka. Tým z Litoměřic se postupně probojoval jako vítěz přes okresní a krajská kola až do závěrečného dvoudenního turnaje Top 10 západ, který se uskutečnil tento týden ve sportovních halách Sparty a Podvinný Mlýn v Praze. Tentýž turnaj se odehrál na Moravě pod názvem Top 10 východ.

Dostat se mezi 20 nejlepších škol v republice bylo pro litoměřický školní tým velmi těžké. To nejtěžší ho však čekalo až v Praze. Hráči z „Masaryčky" po prvním dni skončili v pětičlenné skupině na 3. místě, což jim zabezpečilo postup do druhého dne, kde se utkali v play off s druhým týmem skupiny B.

Jediný gól přinesl vysněné semifinále

„Po velmi vypjatém utkání se ZŠ Králův Dvůr a vítězstvím 1:0 byl náš tým katapultován až do vysněného semifinále. Tam na nás čekala ZŠ z Karlových Varů, tedy soupeř, se kterým jsme v základní skupině prohráli 1:2. Historie se však neopakovala," přibližuje čerstvé zážitky ředitel litoměřické základky Karel Kynzl, který před lety stál u začátků florbalového dění na škole.

Masarykova základní škola svou velmi disciplinovanou hrou pod vedením trenéra Libora Hejhala utkání zvládla a výsledkem 2:1 postoupila až na samotný vrchol turnaje. „Toto utkání za přítomnosti kamer ČT4 Sport bylo pro hráče, kteří už jednou před dvěma roky postoupili do play off, obrovskou odměnou," říká Karel Kynzl.

Sestřih turnaje bude v televizi

I přesto, že těsným výsledkem 3:4 ve prospěch ZŠ Rudná Praha hráči ZŠ Masarykova brali „jen" druhé místo v turnaji, celkově dosáhli na 3. až 4. příčku v České republice! „Je tak nutné konstatovat, že Masarykova základní škola velmi úspěšně reprezentovala nejen město Litoměřice, ale i okres a Ústecký kraj," zdůraznil ředitel. Pokud se chcete podívat, jak si žáci školy z Litoměřic i ostatní týmy na turnaji vedli, zapněte si příští pátek, 24. května, ČT4 Sport. Poběží na ní od 18.35 do 19.05 hodin sestřih z tohoto turnaje.

Formát celé soutěže je vícestupňový, první dvě kola soutěže jsou kvalifikační a probíhají vždy na úrovni okresů, potažmo krajských eliminací, ze kterých postupuje do další fáze turnaje 20 nejlepších školních výběrů v kategorii dívek a chlapců.

Semifinálová kola již probíhají formou tzv. „TOP 10 VÝCHOD" a „TOP 10 ZÁPAD" turnajů, do kterých jsou nejlepší účastníci rozděleni na základě územní příslušnosti. TOP 10 ZÁPADU se zúčastní vždy 2 nejlepší celky Prahy, Ústeckého a Středočeského kraje, po 1 zástupci bude mít Jihočeský, Liberecký, Plzeňský a Karlovarský kraj. Právo účasti na „TOP TEN VÝCHOD" si vybojují 2 nejlepší celky z Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje, po jednom zástupci bude mít Kraj Vysočina, Pardubický, Královéhradecký a Zlínský kraj. Nejlepší celky obou „TOP 10" se poté utkají před kamerami České televize od 18. do 21. června 2012 ve Velkém finále nejen o hodnotné ceny v podobě vstupenek na Olympiádu v Londýně, ale také o premiérový Pohár ministra školství pro nejlepší základní školu ve florbale. Zdroj: ČFbU