Vyrobit si dehet, dřevěné uhlí nebo kolomaz či si upéct v hliněné peci chléb. To vše si budou moci vyzkoušet tento týden od pátku do neděle návštěvníci Dolského mlýna. Na louce se zde budou konat Dny řemesel Českého Švýcarska.

Oproti minulým letům není připravený pevný program. „Jednotlivé programy a aktivity si bude možné vyzkoušet kdykoli v průběhu víkendu,“ vysvětlil mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Přesto nebudou návštěvníci ochuzeni ani o největší lákadlo minulých ročníků milíř na výrobu dřevěného uhlí. Pouze bude výrazně menší než dříve.

Návštěvníci si budou moci zkusit také řezbářství, hrnčířství, práci s mazaninou při zaplňování spár nebo výrobu kolomazu či dehtu. Tedy řemesla, která využívají jako svou základní surovinu dřevo a v minulosti byla výrazně spjata s hlubokými lesy na česko německém pohraničí.

„Dny lesních řemesel jsou naší nejnavštěvovanější akcí pro veřejnost. První událost tohoto typu jsme udělali v roce 2012 a měla to být jednorázová záležitost. Zájem návštěvníků však předčil naše očekávání, takže jsme se rozhodli v pořádání dnů řemesel pokračovat,“ řekl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda s tím, že kromě samotných ukázek starých řemesel bude na louce u Dolského mlýna připravená také výstava mapující lesní řemesla v Českém Švýcarsku a historii mlýna.

Podívejte se na video z minulého ročníku:

Zdroj: Deník/Jitka Vepřovská

„Cílem je ukázat, jak se dříve žilo, jak se zpracovávalo železo, dříví a podobně. Myslím si, že je to zajímavá exkurze do minulosti,“ doplnil ředitel Benda.

Na Dolský mlýn se mohou lidé vypravit sami nebo v rámci exkurze, kterou v pátek pořádá obecně prospěšná společnost České Švýcarsko.

„Autobus vyjíždí od Domu Českého Švýcarska v Krásné Lípě v pátek 24. srpna v 9 hodin, předpokládaný návrat je okolo 15. hodiny,“ uvedla Dana Štefáčková z obecně prospěšné společnosti s tím, že na exkurzi je třeba se předem přihlásit na e-mailu dana.stefackova@ ceskesvycarsko.cz.

O den později pak mohou návštěvníci dnů řemesel spojit prohlídku Dolského mlýna s návštěvou Krásné Lípy, kde se uskuteční tradiční Den Českého Švýcarska. Ten začne už v 9 hodin ráno přechodem slacklinerky nad Křinickým náměstím. Krátce na to se rynek rozduní charakteristickým zvukem böhmerlandů, nejdelších sériově vyráběných motocyklů na světě.

Zbytek sobotního dopoledne pak bude patřit sportu. Nejprve se na tratích o několika délkách utkají děti v běhu a následně v 10.30 hodin předvede při půlhodinové show své umění několikanásobný mistr světa ve footbagu a freestylu s fotbalovým míčem Jan Weber.

Odpoledne a večer si pak na své přijdou milovníci hudby. Vše v 17.30 hodin odstartuje Sebastian. Po křtu kalendáře Českého Švýcarska pro příští rok vystoupí Portless a večer zakončí česká country legenda Rangers Plavci.