Šestiletý Adam Jíra z Kololeče na Litoměřicku, který od narození trpí nejtěžší formou dětské mozkové obrny, od 1. října podstupuje léčebný pobyt v severomoravských Sanatoriích Klimkovice. Na situaci rodiny Jírových první upozornil Deník článkem, který vyšel 25. června letošního roku.

Při komplikovaném porodu u chlapce došlo k hipoxii, nedostatku kyslíku, a nutnosti následné resuscitace. Krvácení do centrální nervové soustavy a ischemie způsobily současnou diagnózu: spastickou kvadruparézu, postižení všech čtyř končetin.

Jírovi s Adamem téměř denně dojíždějí na rehabilitace, ke specialistům a dvakrát ročně ambulantně na osm týdnů do lázní v Teplicích. Pojišťovny v případech, jako je ten jejich, příliš nepomohou, přitom jen cena židličky a stolečku jde do desítek tisíc, rehabilitační kočárek přijde na osmdesát tisíc. Není proto divu, že jsou nesmírně vděčni za nabídku čtyřtýdenního pobytu v Sanatoriích Klimkovice, na který přispěly severočeská krajská organizace NS-LEV 21, Deník a část peněz je i z výtěžku charitativních akcí pořádaných nadšenci z nejbližšího okruhu rodiny. V Klimkovicích využívají specializovaný léčebný program pohybové terapie pro děti Klim -Therapy.

Přestože Adámek nesedí a nechodí, jeho rodiče hovoří o štěstí v neštěstí. „Adámek má nadprůměrný intelekt a i když nemluví, komunikace s ním je výborná. Už ve třech letech znal abecedu a čísla, využívá počítač, na kterém hraje hry," říkají. „Všechny naše síly vynakládáme na to, abychom mu život zjednodušili a zpříjemnili. Je to pro nás náročné nejen fyzicky a psychicky, ale bohužel i finančně," dodávají manželé Jírovi.

Sanatoria Klimkovice se mohou pyšnit unikátním přírodním léčivým zdrojem jodobromovou solankou. Ve spojení s individuální léčebnou tělesnou výchovou, skupinovým cvičením v tělocvičně a bazénu, cvičením na přístrojích, hippoterapií a mnoha dalšími procedurami vytváří ideální kombinaci pro výrazné zlepšení zdravotního stavu dítěte. Od letošního března zde přišli se specializovaným programem pohybové terapie pro děti od 2 do 17 let pod názvem Klim -Therapy.

„Chtěli jsme nabídnout něco nového pro děti s postižením pohybového aparátu," říká vedoucí lékař dětské léčebny MUDr. Bořek Šindlář. „Dostali jsme kontakt na paní Isabelu Koscielny, americkou fyzioterapeutku polského původu. Narodilo se jí postižené dítě a hledala cestu, jak s ním pracovat. Skloubila různé známé metody, vylepšila je tak, aby se dítě začlenilo do života, aby nebylo odkázáno na pomoc druhých. Paní Koscielny úspěšně léčí děti tímhle způsobem v Americe, jezdí po světě a školí fyzioterapeuty na tuto metodu. Na jaře byla u nás, proškolila fyzioterapeuty i příslušný zdravotnický personál a my jsme se rozhodli pro zahájení léčby."

Tato metoda však vyžaduje spoustu specifických pomůcek…
„Jde vlastně o cvičební box, v jehož prostoru se pomocí gumových tahů a úponů dítě dokáže zorientovat, dokáže nacvičit pohyby, které dosud neumělo a špatné pohyby pak umí odbourat. Součástí této terapie je kosmický obleček, který tvoří kalhotky, vestička, náloketníky, nákoleníky, boty a čepička. Vše je spojeno pružnými gumovými tahy, které imitují svalové skupiny a mají za úkol posilovat oslabené svalstvo nebo naopak pomáhají utlumovat ty svaly, které chceme utlumit.

Léčebný pobyt pro takto postižené děti trvá čtyři týdny, co všechno obsahuje?
„Základ pobytu tvoří tříhodinová cvičení denně společně s jodobromovými koupelemi, k terapii patří i další běžné rehabilitační procedury, pobyt v bazénu, masáže, zábaly a podobně."

Jste touto léčebnou metodou na Moravě výjimeční?
„Léčíme děti touto metodou jako jediní. Navíc jsme ji skloubili s aplikací jodobromové vody, kterou používáme jako přírodní léčivý zdroj. Spojením s individuálním přístupem fyzioterapeutů jsme schopni dosáhnout obrovských pokroků. Voda je sama o sobě unikátní dokáže zmírňovat svalovou ztuhlost, změkčuje vazivo, a tím zlepšuje pohyby v kloubech a dokáže nastartovat a zlepšit mentální výkonnost dětí."

Je kapacita zařízení pro tento druh léčby dostačující?
„V současnosti máme tři pracoviště, která chceme rozšířit na pět. Poptávka totiž vysoce převyšuje nabídku."

Kolik dětí zatím prošlo léčbou Klim -Therapy?
„Od března 2012 jsme odléčili 36 dětí. U 90 procent z nich jsme dosáhli obrovského pokroku, a tím přispěli ke zkvalitnění jejich života."