To jsou slabiny, jimiž podle projektu Místo pro život oplývá Ústecký kraj.

„Hodnocení dle tvrdých dat se však v některých ohledech značně liší od názorů obyvatel," uvedl k tomu Petr Lutonský, mluvčí projektu, s tím, že nejméně jsou prý místní lidé spokojeni právě s pracovními podmínkami.

„Bohužel výsledek průzkumu odpovídá situaci, Ústecký kraj má nezaměstnanost dlouhodobě nejvyšší," komentoval to nový hejtman Ústeckého kraje, Oldřich Bubeníček (KSČM).

Pořadí Ústeckého kraje

Rozvoj infrastruktury    3.
Zdravotní a sociální síť    4.
Ekologie a životní prostředí    9.
Pracovní podmínky    9.
Občanská spol. a tolerance   12.
Péče o děti a vzdělávání   13.
Volnočas. aktivity a turismus   13.
Bezpečnost   13.
Poznámka: Celkový počet krajů je 14

„Těžko můžeme očekávat v dnešní době, že se k nám v takové situaci budou chtít lidé stěhovat. Naším záměrem je nezaměstnanost snížit a dostat se minimálně na republikový průměr, což by mohlo pohled na náš kraj v očích veřejnosti zlepšit," dodal Bubeníček.

Naopak dobré výsledky má kraj v některých oblastech infrastruktury. Může se například pochlubit vyšším počtem kilometrů železničních tratí.

„Překvapením by pro někoho mohlo být, že na Ústecku je o 70 procent víc chráněných přírodních ploch než v ostatních regionech," dodal Lutonský. „Výraznější je zde i podpora ze strany CzechInvestu, investice v přepočtu na obyvatele jsou více než dvojnásobné oproti celorepublikovému průměru."

Podle výsledků druhého ročníku unikátního výzkumu Místo pro život se tedy nejlépe žije v Královéhradeckém kraji. Na druhém místě skončilo hlavní město Praha, třetí příčku obsadil Plzeňský kraj, který v loňském roce zvítězil. Ústecký kraj se umístil na třinácté příčce.

Lídr opozice v krajském zastupitelstvu Ladislav Raška (ODS) ale projekt vidí jako každý jiný průzkum. „Určitě to má jistou vypovídající schopnost, ale nebral bych to jako maximálně objektivní měřítko, umožňující zhodnotit rozdíly mezi kraji," řekl.

Co prý se nezaměstnanosti týká, připomněl, že sice kraj patří mezi největší zaměstnavatele, ale má své hranice. „Ten problém je celospolečenský, souvisí s krizí, jež postihla Evropu. Rozhodně bych při řešení tohoto problému nepasoval kraj na spasitele. Ale odpovědností politiků je přispět, aby minimálně za rok to tu bylo mnohem lepší."

Hodnocení dle dat projektu se ale v některých ohledech liší od názorů obyvatel. Pracovní podmínky v kraji jsou prý podle dat hodnoceny nadprůměrně, stejně úroveň zdravotnictví nebo infrastruktury. Místní jsou spokojeni nejvíce, navzdory nejhoršímu umístění, s turistikou a vyžitím ve volném čase.