V ulici Kamenný Vrch, kde Houska žil se svojí partnerkou, bývalou hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou (ČSSD), jsou kriminalisté z krajské policejní správy, dozorující státní zástupce i muž obviněný z vraždy. Policie okolí Houskova domu uzavřela, aby mohla s podezřelým okolí procházet.

Podezřelého muže zadržela policie 12. března. K činu se přiznal a odevzdal i vražednou zbraň. Housku podle policie zastřelil čtyřmi ranami. Kromě kriminalistů je na místě i patolog a psycholožka. Romana Housku představuje figurant. Podle náměstka krajské policie Bohumila Kotase je figurant podobného vzrůstu a váhy jako zastřelený podnikatel. Podezřelý muž s policií spolupracuje. „Ukáže nám, jak byl napaden panem Houskou, jak se podle svých slov potom bránil a jak pak došlo ke střelbě. To znamená pod jakými úhly, z jakého místa, pak bude balistik měřit dráhy a tak dále," řekl Kotas.

Obviněný muž dosud nebyl trestán. Podle policejních zdrojů neměl vazby na Chomutov, v okolí místa činu prý hledal práci. Po vraždě byl podle policejních zdrojů v domě, nic ale neukradl. „Pravděpodobně se šel přesvědčit, zda tam nebylo záznamové zařízení kamer instalovaných na domě," řekl už dříve policejní zdroj.

Klíčovou stopou vedoucí k podezřelému byl podle kriminalistů paralyzér, který zůstal na místě činu. Policie na něm našla stopu DNA muže s bydlištěm na Teplicku. Paralyzér a pistoli ráže devět milimetrů prý s sebou nosil běžně. Kriminalisté by podle šéfa vyšetřovacího týmu Martina Charváta muže zadrželi, i kdyby se nepřiznal. „Poprvé jsme se s ním setkali 8. ledna, kdy nám proběhl sítem prověřovaných osob, a 20. ledna se stal naším hlavním podezřelým, protože jsme obdrželi výsledek genetického zkoumání," řekl už dříve Charvát.

Podle dosavadních výsledků vyšetřování motiv činu nesouvisel s Houskovými obchodními ani politickými aktivitami. Zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o náhodné setkání, které vyústilo v konflikt a střelbu. Při vyšetřování kriminalisté vyslechli stovky lidí, na případu pracoval tým 24 policistů z krajské správy a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Houska byl zastřelen loni 18. listopadu u vily v Chomutově, kde žil s Vaňhovou. Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR s.r.o. Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku.

Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství.