Do začátku Vánoc zbývá ještě několik týdnů. Při pohledu přes hranice k našim německým sousedům se ovšem zdá, že svátky nedočkavě klepou na dveře. Zejména do začátku tradičních vánočních trhů v Drážďanech nebo třeba známé výstavy Popelky v nedalekém Moritzburgu zbývají už jen dny.

Asi 14 kilometrů od saské metropole leží lovecký zámek Moritzburg. Historicky už poosmé bude od této soboty až do 3. března 2019 hostit tradiční pohádkovou výstavu „Tři oříšky pro Popelku“. Právě Moritzburg je v tomto směru autentický, protože kultovní film o děvčeti a vysněném princi z roku 1973 se tady i odehrával.

„Dozvíte se vše o natáčení filmu, můžete obdivovat původní kostýmy nebo si vyzkoušet plesové šaty ze všech pohádek nejznámější bálové taneční scény. Společně můžete s dalšími fanoušky zhlédnout v zámeckém kině film, který promítáme v originálním českém znění 24. listopadu 2018, 1. prosince 2018, 26. ledna 2019 a 2. února 2019 vždy v 15 hodin,“ uvádí za Mezinárodní marketing Drážďany Susanne Arens s tím, že i celá výstava je v češtině.

ZAHRADA PLNÁ SVĚTEL

Přímo v Drážďanech se pak na dalším zámku Pillnitz rozhodli od příští středy otevřít vánoční zahradu Christmas Garden. Organizátoři se inspirovali v anglickém Kew Gardens a v německém Berlíně, kde zimní zahrada plná světélek funguje roky a na kontě má přes statisíce návštěvníků.

Ústecké muzeum získalo zajímavý dar - nejsilnější roznětnici světa.
Ústecké muzeum získalo dar. Ten připomíná smutný demoliční rekord

„Už od léta se nemůžeme dočkat, až uvidíme rozzářený vánoční Pillnitz s miliony světýlek,“ těší se Christian Striefler, generální ředitel Státních hradů, zámků a zahrad Sasko, pod které zámek a park Pillnitz spadá. Dechberoucí hru světel a efektní čínskou architekturu budou moci v Pillnitz návštěvníci obdivovat na téměř dvoukilometrové stezce denně až do 6. ledna 2019.

ŠTOLA VÁŽÍ ASI 3 TUNY

V plné přípravě je rovněž nejstarší německý vánoční trh v Drážďanech zvaný Striezelmarkt konající se na náměstí Altmarkt. Jeho zahájení je naplánované na 28. listopadu.

Letos oslaví trh 584 let existence. Jednou z hlavních atrakcí je 14,61 metru vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Akce dostala jméno od názvu pro adventní pečivo Striezel, které je předchůdcem dnešní pravé drážďanské štoly.

V souvislosti s ní se vždy druhou adventní sobotu koná Štolová slavnost, kdy koňské spřežení táhne vůz s několikatunovou obří štolou od Rezidenčního zámku historickým centrem Drážďan až k pódiu na Striezelmarkt.

Mládě guerézy pláštíkové se narodilo v ústecké zoo.
Tři nové přírůstky! Chovatelé opic v ústecké zoo zažívají úspěšný podzim

Štola se přitom nepeče jako jeden velký kus. Každé pekařství upeče několik plátů, které se následně slepí cukrovou hmotou. Gigantické pečivo se pak na Striezelmarktu nakrojí 1,6 metru dlouhým štolovým nožem, rozporcuje a rozprodá návštěvníkům slavnosti. Otázkou zůstává, kolik bude štola vážit letos. Její váha se vždy pohybuje od 3 do 4 tun.

Jak Susanne Arens upřesňuje, letos je v Drážďanech připravených i dalších deset různých vánočních trhů. „Tematicky od temného středověku až po dřevěné sruby jako na horách,“ doplňuje Arens.

Kdo si ještě nechce připomínat blížící se Vánoce, nedaleko hranic na cestě do Drážďan se může vydat na zámek Weesenstein. Už od konce října tady u příležitosti 100. výročí založení Československa probíhá výstava „Země česká, domov můj!“ Ta se zaměřuje na málo známou kapitolu česko-německých vztahů, kterou je soužití Čechů a Němců v letech 1918 - 1945.

Foto z kalendáře Tyflocentra
Kalendář pomůže nevidomým