„Obec Píšťany v plánu posyp nemá. Pozemky totiž patří soukromým majitelům, my jako obec z toho nemáme žádný zisk. Nemůžeme si proto dovolit na své náklady vodní plochu čistit. Vše spočívá na soukromnících," vysvětlila starostka obce Píšťany Jitka Vysoká a dodala:

„My jsme před časem na své náklady plochu čistili. Díky zapůjčení lodi to obec vyšlo přibližně na 40 tisíc korun. Cena se běžně pohybuje okolo sedmdesáti tisíc korun. Obec na tyto účely finanční prostředky vyhrazené nemá. Nelze, abychom vráželi peníze do něčeho, z čeho pak bude vydělávat soukromník."

Majitel hotelu a restaurace Marina Martin Nechyba však již posyp vodní hladiny plánuje. Skalici do vody pustí po víkendu. „Sypat se bude pravděpodobně v pondělí, samozřejmě to plánujeme. Měli jsme přislíbenou finanční pomoc od kraje a obce. Pokud však žádné peníze nedostaneme, nezbude nám nic jiného, než posyp uhradit ze svého." uvedl Martin Nechyba.

O tom, že je v Píšťanech voda zelená, majitel Mariny Martin Nechyba ví. Podle jeho slov by však sypat do vody skalici modrou dříve než v pondělí žádný smysl nemělo. „Aby byl posyp účinný, musí být voda napřed zelená. Nemělo by žádný význam vodní plochu zasypávat dříve, než rozkvete. Po víkendu budou pro posyp nejvhodnější podmínky. Návštěvníci se budou moci znovu koupat," uzavřel.

Také jiné vodní nádrže v Ústeckém kraji začínají trápit sinice. Krajská hygienická stanice proto průběžně kontroluje 15 takovýchto míst. Výsledky jsou k nahlédnutí na jejích internetových stránkách.

„Poslední rozbor jsme dělali 23. července. Kontroly provádíme pravidelně. Veškeré informace následně uveřejňujeme," informovala hygienička z Krajské hygienické stanice Ústí nad Labem – územní pracoviště Litoměřice.

Kvalitní voda by měla být podle hygienické stanice stále v jezeře Chmelař u Úštěka. Tamní voda se potýká pouze se sníženou viditelností, závadná by však být neměla. Podobně je na tom voda v Chlumci, kde je však již zvýšený obsah mikrobů. Sinice se ojediněle vyskytují na Ústecku na koupališti v Chabařovicích, podle hygieniků je ale tamní voda ke koupání vhodná.

Jediné koupaliště v kraji, kde hygienici varují před mírně zvýšenou možností zdravotních problémů, je ve Varvažově na Ústecku. Ve vodě se podle posledního měření začíná množit vodní květ. „U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat," píše se na stránkách krajských hygieniků.

Ostatní kontrolovaná koupaliště mají  kvalitní vodu. Na Teplicku jsou k vodní rekreaci vhodná koupaliště Barbora a Křižanov, na Mostecku Benedikt a Matylda, na Chomutovsku Vysoká Pec, Prunéřov, Kamencové jezero a Nechranická přehrada a na Děčínsku koupaliště ve Velkém Šenově a Mikulášovicích.