Na takovém místě by člověk vraždu nečekal. Právě k ní ale v klidných lesích pod vrchem Chmelník došlo. Někde v okolí dřevěného sousoší, kde teď potkáte turistu nebo pejskaře, tam v pátek večer zemřel 13letý hoch.

Pravděpodobně se tak stalo po brutálním útoku. Dva podezřelé zadrželi krátce po činu a o víkendu je vyslýchali. V pondělí ráno je už vezli od děčínského soudu do teplické vazební věznice. „Měli jsme obavu, že by se mohli skrývat nebo utéct před trestním stíháním, popřípadě že by mohli v trestné činnosti pokračovat,“ vysvětlil státní zástupce Vladimír Jan.

Zadrženými jsou muži ve věku 15 a 18 let. U soudu se v pondělí ráno ukázaly také jejich matky. Pokud mladíkům vraždu dokážou, staršímu hrozí až 20 let vězení. U mladistvých se dávají poloviční trestní sazby. O okolnostech činu se zatím spekuluje. Podle informací CNN Prima News měla oběť dostat na hlavu pytel. V okolí se říká, že měl být hoch ubit klacky.

Ilustrační foto
Policie prověřuje další vraždu na Děčínsku, obětí má být nezletilý chlapec

Starousedlíci zpod Chmelníku jsou činem zděšeni. Jako Jiřina Krbcová z Vilsnic. Odlehlá oblast podle ní není přes idylické zdání zcela bezpečná. „Ale dosud se tu nic takového nestalo,“ řekla. Pod vrch podle ní chodí mládež z údolních čtvrtí Děčína přes pole. „Sem tam tu někoho potkám. Myslím si, že je to bezpečné místo, nic takového tu nepamatuji,“ řekl v pondělí pejskař, který tu venčil.

U základní školy v nedalekých Želenicích zatím lidé zapalovali svíčky za zesnulého chlapce. „Byl naším žákem,“ řekl ředitel zařízení Miroslav Kettner.

Expert: Za kriminalitou dětí bývá nejčastěji nefunkční rodina

Výjimečnost činu podtrhuje nízký věk oběti i jednoho z pravděpodobných pachatelů. Podle Jiřího Škody z ústecké Univerzity J. E. Purkyně je nejčastější příčinou závažné kriminality u dětí nefunkční rodina. „Z dalších můžeme jmenovat psychické obtíže a abúzus drog. Velmi výraznou roli hrají i vrstevníci, tedy různé party dětí a mladistvých,“ komentoval expert.

Děti si podle něj dokonce ani nemusí být vědomé závažnosti činů, které spáchaly. „Tím ale nechci říci, že neexistují činy, které si i nezletilý pachatel předem promyslí a uváží, a jedná se tak o úmyslné trestné činy. Velký význam přikládám preventivní výchovné péči, především práci s různými typy problémových až nefunkčních rodin,“ dodal Škoda.