Minimálně jeden obchod nabízel falzifikát nožíku, který je populární už několik generací. Firma zvažuje právní kroky a případem se zabývá i celní správa. Společnost ročně vyrobí na padesát tisíc rybiček. Na plagiátorství přišla díky nespokojenému zákazníkovi, který si zakoupil falzifikát.

„Zákazník přišel k našemu prodejci a snažil se reklamovat výrobek u našeho prodejce. Ten okamžitě přišel na to, že to není náš výrobek a informoval nás," popsal ředitel firmy Miloš Pařík. Falzifikáty mají podle firmy ostré nýty, jsou jinak balené a snadno se tupí. Na nožíku je vyryté i logo společnosti.

Falešné rybičky ještě minulý týden prodával jeden internetový obchod i jeho kamenné pobočky, teď už nožík v nabídce není. „Tímto případem se zabýváme, bližší informace z šetření zveřejníme později," řekl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Plagiát byl paradoxně dražší než originální rybička. Ta stojí 75 korun, falzifikát byl v prodeji za 79 korun.

Plagiátorství podle Paříka poškozuje jméno společnosti. „Všechny falešné rybičky, které jsou na trhu, by mohly být vyrobeny a dodány z Mikova. Škoda, která je způsobena pokažením dobrého jména Mikova, je mnohem větší. Mnoho zákazníků u nožíku v řádech desítek korun možná ani neřeší reklamaci, ale řekne si, že je to šmejd, vyhodí ho a řekne si, že si od Mikova už nic nekoupí. Je to ztráta důvěry ve značku," vysvětlil Pařík. Firma už ale spustila kampaň, která má motivovat zákazníky, aby plagiáty vrátili. Pokud ukážou potvrzení, že falzifikát vrátili, dostanou od oficiálních prodejců za cenu jednoho nožíky dva.