Alkoholem povzbuzení řidiči způsobili v tomto období přibližně stovku havárií. „Celkem 53 viníků dopravních nehod mělo v krvi 1,5 a více promile alkoholu,“ uvedla ve zprávě mluvčí Ilona Gazdošová. Pro někoho to může znamenat, že usedl za volant po pěti až šesti pivech.

Policie na takového řidiče nahlíží tak, že nemohl vozidlo bezpečně řídit, a tím se dopustil trestného činu. Hrozí mu 7 trestných bodů, odnětí svobody až na 3 roky a zákaz řízení v délce od 1 roku do 10 let.

„Alkohol za volant nepatří. Opilý člověk má pomalejší reakce, což může být velký problém při jízdě po silnici. Zvláště ve městě, kde je potřeba rychle reagovat,“ řekl už v minulosti bývalý dopravní expert Besipu Jan Pechout.  

Vladislava Marschallová, Aleš Chodacki (nahoře) a Jan Schiller
Záhadný sponzor. Deník pátral, kdo zaplatil stovky tisíc za exporadkyni hejtmana

Policie v Ústeckém kraji řešila v prvním čtvrtletí letošního roku 2 604 nehod. 37 lidí se při nich zranilo těžce a 354 lehce. Hmotná škoda se vyšplhala na 136 milionů korun. Nejvíce karambolů bylo na Ústecku, nejméně v okrese Most.

Přehled počtu dopravních nehod podle okresů, leden až březen 2022
Děčín 359, Chomutov 382, Litoměřice 349, Louny 355, Most 322, Teplice 365, Ústí nad Labem 472

Přehled počtu usmrcených osob při nehodách v Ústeckém kraji, leden až březen 2022 
Děčín 1, Chomutov 2, Litoměřice 3, Louny 0, Most 3, Teplice 1, Ústí nad Labem 1

Na silnicích od Klášterce nad Ohří až po Varnsdorf na druhé straně kraje zemřelo od ledna do konce března 11 lidí. Jedna z prvních letošních tragických nehod se stala v úterý 11. ledna v Krupce na Teplicku. Auto tam u trafiky v Komenského ulici krátce po 7. hodině ráno srazilo starší ženu, která přecházela silnici mimo přechod. Zemřela na místě.

K další tragické dopravní nehodě vyrazili v pondělí 21. března dopoledne záchranáři do Janské na Děčínsku. Nedaleko místní slepičárny narazilo auto do sloupu. Na místo okamžitě vyrazila sanitka, z Ústí nad Labem vzlétl záchranářský vrtulník. Zraněného muže se ještě z hořícího auta podařilo vytáhnout. Zachránit mu život se ale posádce záchranářů už nepodařilo. 

Vladislava Marschallová, Aleš Chodacki (nahoře) a Jan Schiller
Záhadný sponzor. Deník pátral, kdo zaplatil stovky tisíc za exporadkyni hejtmana

Smrtelné karamboly se udály také na západu kraje. U tragické dopravní nehody zasahovali ve čtvrtek 10. března večer záchranáři u Obrnic na Mostecku. Auto tam srazilo chodce. Do oživování se okamžitě zapojili svědci nehody. "Ani přes okamžitou resuscitaci se muže bohužel nepodařilo zachránit, utrpěl zranění neslučitelná se životem," uvedl tehdy k nehodě mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.